Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zdetronizowała klasyczną monsterę. Jak uprawiać monkey mask, by wszyscy ją podziwiali?

Monstera monkey mask to urocza roślina doniczkowa o pnącym pokroju, która słynie ze swoich podziurawionych liści. Sprawdź, jakie ma wymagania i jak uprawiać ją w domu.

Zdetronizowała klasyczną monsterę. Jak uprawiać monkey mask, by wszyscy ją podziwiali?
Monstera monkey mask nie jest trudna w uprawie. Fot. Unsplash

Spis treści:

Monstera monkey mask — charakterystyka

Monstera monkey mask, a inaczej monstera Adansona (Monstera adansonii) to wieloletnie zielone pnącze należące do rodziny obrazkowatych. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej. W naturze porasta lasy deszczowe na terenie Peru i Brazylii. Żyjąc w swoim naturalnym środowisku monkey mask może wytwarzać pnącza sięgające nawet 40 m długości! Uprawiana w warunkach domowych nie osiąga tak spektakularnych rozmiarów, jednak trzeba pamiętać, że pnącza szybko się rozwijają (od 1 do kilku m długości), więc trzeba zapewnić im podpory.

Cechą charakterystyczną monstery monkey mask są duże owalne dziury w liściach, rozwijające się w miarę dojrzewania, co nadaje im wygląd szwajcarskiego sera. Blaszka liści jest sztywna, a brzegi są lekko pofalowane. Dziury na liściach, o podłużnych i owalnych okienkach, umieszczają się ukosem do nerwu głównego. Liście młodych sadzonek pnącza osiągają około 10 centymetrów i są obsadzone wieloma drobnymi okienkami. Dorosłe okazy zachwycają oko dużymi dziurami, a ich blaszka liściowa jest bardziej pomarszczona, smuklejsza i osiąga dużo większe rozmiary.

Okazuje się, że dziury te pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim ułatwiają roślinie przetrwanie w środowisku naturalnym. Monstery monkey mask zazwyczaj żyją głęboko w tropikalnych lasach deszczowych i tak naprawdę do rozwoju potrzebują tylko pośredniego jasnego oświetlenia. A owalny i podziurawiony kształt liści pozwala im wychwytywać promienie słoneczne, które docierają do niższych partii lasu. W miarę dojrzewania rośliny na jej liściach stopniowo pojawia się coraz więcej charakterystycznych dziur.

Oprócz filtrowania światła otwory w liściach mają jeszcze jedno ważne zadanie. Dzięki nim roślina może wytrzymać silne podmuchy wiatru, po prostu przepuszczając przez dziury powietrze.

Przeczytaj również: TOP 10 najmniej wymagających roślin do domu

Monstera monkey mask — uprawa

Monstera monkey mask jest łatwa w uprawie, a przy tym bardzo efektowna, dlatego zyskuje coraz większe grono miłośników, wypierając tym samym klasyczną monsterę. Dowiedz się, jakie wymagania ma roślina, a także jak o nią dbać, by szybko i zdrowo rosła oraz ozdabiała domową przestrzeń.

  • Stanowisko i temperatura

W swoim naturalnym środowisku monstera adansonii rośnie w lasach deszczowych i na obszarach przypominających dżunglę. Dlatego uprawiając ją w domu warto zapewnić jej jasne lub częściowo słoneczne stanowisko. Roślina może rosnąć w cieniu, ale miej świadomość, że to spowolni jej wzrost. Unikaj za to ustawiania jej w pełnym słońcu. Zbyt ostre promienie słoneczne mogą spowodować oparzenia tych pięknych liści. 

Ważna jest także temperatura pomieszczenia, w którym uprawiamy monsterę monkey mask. Roślina lubi ciepło, dlatego najlepiej będzie rosła w temperaturze około 24 stopni Celsjusza.

  • Podłoże

Roślinie należy zapewnić dobrze przepuszczalną ziemię o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym. Ciężkie i mokre podłoże może spowodować gnicie korzeni. Aby tego uniknąć, warto posadzić monsterę w ziemi z zawartością torfu, a dodatkowo na dno doniczki wysypać warstwę drenażową np. z keramzytu lub podłoża do storczyków. Pozwoli to na swobodny odpływ nadmiaru wody.

  • Podlewanie

Monsterę monkey mask należy podlewać dopiero wtedy, gdy wyschną górne warstwy ziemi. Możesz to łatwo sprawdzić, po prostu wciskając palec do doniczki. Jeśli ziemia nadal jest wilgotna, wstrzymaj się od podlewania. Jeśli natomiast jest sucha, czas nawodnić roślinę. Podlewaj roślinę powoli, obserwuj, kiedy woda wypłynie z otworów drenażowych i odlej jej nadmiar. Podczas podlewania staraj się też nie zamaczać liści.

Ze względu na to, że roślina pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych, ważna jest także wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się kwiat. Chcąc zwilżyć powietrze można ustawić w pobliżu rośliny nawilżacz powietrza lub tackę z kamieniami zamoczonymi w wodzie.

Monstera monkey mask wymaga dużej wilgotności powietrza. Fot. Unsplash

  • Nawożenie

Monstera monkey mask nie ma dużych wymagań związanych z nawożeniem. Wystarczy w sezonie wegetacyjnym, czyli wiosną i latem, raz na dwa tygodnie zasilić ją nawozem do roślin zielonych rozpuszczonym w wodzie. Częstszego zasilenia będą wymagać te rośliny, które rosną w słabiej oświetlonych pomieszczeniach. Późną jesienią i zimą należy całkowicie zrezygnować z nawożenia, ponieważ w tym czasie rośliny go nie potrzebują.

  • Rozmnażanie

Aby cieszyć się nowymi roślinami, nie potrzeba dużego wysiłku. Rozmnażanie monstery nie jest trudne. Najprościej jest ukorzenić sadzonki w wodzie z 3-4 liśćmi i korzeniem powietrznym. Musisz go odciąć pod węzłem, czyli miejscem, z którego wyrósł liść. Odcięte sadzonki potrzebują temperatury około 23-26 stopni Celsjusza, aby prawidłowo rosły. 

  • Przesadzanie

Monstera monkey mask nie wymaga częstego przesadzania, a wręcz woli rosnąć w ciasnej doniczce. Czas na przesadzanie rośliny przychodzi dopiero wtedy, gdy zauważymy, że jej korzenia zaczną być widoczne z dna doniczki. Do przesadzania rośliny należy użyć świeżego podłoża i obowiązkowo pamiętać o warstwie drenażu. Gdy wyjmiemy monsterę ze starej doniczki, zwróćmy uwagę na jej korzenie. Jeśli zauważymy, że część z nich jest zgniła, należy obciąć je wysterylizowanymi nożyczkami.

Monstera monkey mask nie wymaga częstego przesadzania. Fot. Unsplash

Choroby i szkodniki monstery monkey mask

Monstera Adansona jest odporna na choroby i szkodniki. Jeśli choruje, to zazwyczaj z powodu nadmiernego podlewania lub przesuszenia. Zbyt mokre podłoże może doprowadzić do gnicia korzeni, a  podlewanie liści i zaleganie na nich wody może skutkować pojawieniem się na nich chorób grzybowych.

Z kolei mała ilość wody oraz mała wilgotność powietrza zwykle powodują brązowienie i zwijanie się liści.

Aby zapobiec ewentualnym szkodnikom, co jakiś czas warto przecierać liście szmatką nasączoną preparatem nabłyszczającym.  

Przeczytaj również: Najczęstszy powód opadania liści. To dlatego monstera choruje

Żółte plamy na liściach monstery to efekt działania szkodników, które trzeba jak najszybciej zwalczyć. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.