Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak pielęgnować zielistkę? Najczęstsze problemy, w tym szkodniki i choroby w uprawie zielistki oraz sposoby ich zwalczania

Są takie rośliny zielone, które chętnie wprowadzamy do naszych domów. Wśród nich od wielu lat prym wiedzie chlorophytum, czyli zielistka. Ceni się ją między innymi za łatwość uprawy i szybko zagęszczające się kępy ozdobnych liści. Jeśli i ty myślisz o zakupie tego kwiatu, zobacz, o czym musisz pamiętać i na co przy nim uważać.

Jak pielęgnować zielistkę? Najczęstsze problemy, w tym szkodniki i choroby w uprawie zielistki oraz sposoby ich zwalczania
Fot. 123RF/PICSEL

Zielistka Sternberga – dekoracyjna roślina o niewielkich potrzebach

Popularnym gatunkiem zielistki, który często ozdabia parapety nie tylko w domach, ale i biurach czy sklepach, jest chlorophytum comosum, czyli zielistka Sternberga. To bylina, należąca do rodziny szparagowatych. Naturalnie występuje na terenach Afryki, Azji, Ameryki oraz Azji. Jej ozdobę stanowią zebrane w kępy liście ‒ podłużne, zwykle dwukolorowe, jednak różniące się między sobą w zależności od odmiany. Zielistka tworzy rozłogi oraz bulwy korzeniowe. Na pozbawionych liści pędach w okolicy wiosny powstają drobne kwiaty. Tam też pojawiają się później kępki nowych roślin.

Jednym z podstawowych powodów dużego zainteresowania tą rośliną okazuje się łatwość w jej utrzymaniu i duża zdolność do oczyszczenia powietrza, jaką gwarantuje. Choć często mówi się, że o zielistce można zapomnieć, a co za tym idzie, przez dłuższy czas praktycznie jej nie podlewać, nie należy też przesadzać w drugą stronę. To nie tak, że ta roślina jest niezniszczalna – po prostu zniesie nieco więcej niż inne kwiaty doniczkowe.

Zielistka Sternberga ma kilka różnych odmian. Wśród nich można znaleźć na przykład:

  • chlorophytum variegatum – zdecydowanie najpopularniejsza, charakteryzuje się długimi, zielonymi liśćmi z białymi brzegami;
  • chlorophytum Bonnie – zielone liście tej odmiany przecina pośrodku biały pasek. Wyróżniającą je cechą jest efektowny skręt;
  • chlorophytum Ocean – to jedna z najtrudniejszych odmian zielistki, ponieważ jest wrażliwa na przelanie. Ma jasnozielone liście z białymi brzegami;
  • chlorophytum vittatum – liście tej odmiany mają szarozieloną barwę, a przez ich środek, jak w przypadku zielistki Bonnie, przebiega biały pasek.

Zielistka – uprawa. Jak zapewnić tej roślinie właściwy rozwój?

Jeśli szukasz wdzięcznej rośliny do domu, idealnym wyborem będzie właśnie zielistka. Uprawa tego kwiatu nie powinna nastręczyć ci większych kłopotów. Możesz go postawić praktycznie w każdym miejscu, ponieważ poradzi sobie zarówno na słonecznym stanowisku, jak i w cieniu. Warto jednak od razu po zakupie nie wystawiać zielistki na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ zacznie szybko tracić liście, a tym samym swoje walory ozdobne.

Kwiat chlorophytum to roślina długowieczna, która może rosnąć przez wiele, wiele lat. Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, bez przeszkód zniesie wartości w przedziale od 6 do 30 stopni Celsjusza, choć najlepiej rosnąć będzie, gdy zapewnisz jej stałą temperaturę, zawierającą się między 15 a 20 stopniami Celsjusza. Do dobrego wzrostu zielistce wystarczy mocno przepuszczalna, średnio żyzna gleba o lekko kwaśnym odczynie (wartości z zakresu 5,5-6,5 pH). Nie powinno się jednak rozluźniać ziemi przy wykorzystaniu perlitu, gdyż zawiera w sobie fluor, którego ta roślina nie toleruje.

Zielistka – pielęgnacja. O czym pamiętać?

Co lubi zielistka? Pielęgnacja tej rośliny zielonej przede wszystkim zakłada częste, regularne podlewanie, choć niezbyt obfite (szczególnie trzeba na nie zwrócić uwagę latem, w upalne dni, kiedy występuje potrzeba nawadniania kwiatu nawet co drugi, trzeci dzień). Lekkie przesuszenie jej co prawda nie zaszkodzi, ponieważ jej mięsiste korzenie świetnie magazynują wodę, jednak lepiej będzie nie zapominać o niej na dłużej. Zimą z kolei dobrze trzymać chlorophytum z dala od kaloryfera, ponieważ w jego pobliżu mogą mu usychać liście.

Jeśli zależy ci na wyraźnym wybarwieniu liści, musisz ustawić zielistkę tak, by docierało do niej rozproszone światło słoneczne. W tym wypadku rysunek wzorów danej odmiany stanie się silnie zauważalny. Uważaj jednak, bo zbyt duże słońce może doprowadzić do poparzeń liści. W momencie, gdy z kolei postawisz roślinę w cieniu, jej barwa stanie się bardziej jednolita.

Jakie nawożenie preferuje zielistka? Kwiat należy nawozić w okresie od marca do października. Nawóz stosuje się co dziesięć-czternaście dni, razem z podlewaniem. Najlepszy w tym celu okaże się biohummus, dostępny w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Pamiętaj też, by raz do roku przesadzić roślinę do większej doniczki. Nim to zrobisz, sprawdź, czy korzenie doniczki przerosły już przez dno doniczki. Jeśli nie, warto jeszcze chwilę zaczekać z tym zabiegiem. W przypadku starszych egzemplarzy, dobrze będzie też przeprowadzić rozsadzanie. Najłatwiej będzie to zrobić, odcinając jedną z rozmnóżek (nowych małych roślinek, powstających na pędach starej zielistki). Rozmnóżka musi mieć już wtedy korzenie. Wystarczy ją wówczas jedynie włożyć do ziemi i podlać.


Autor: makeyourlifegreener

Zielistka – choroby, które mogą ją zaatakować

Wszystkie rośliny doniczkowe czasem chorują, nawet praktycznie bezproblemowa zielistka. Choroby, jakie mogą dotknąć ten kwiat, to:

  • brązowienie liści

Liście zielistki mogą brązowieć z powodu zbyt obfitego podlewania. Inną przyczyną brązowienia liści bywa też przenawożenie. Na liściach mogą się też pojawić brązowe plamy w wyniku poparzeń słonecznych.

  • zasychanie liści

Końcówki, a także całe liście mogą zasychać w przypadku zbyt suchego powietrza, a także z powodu bliskości włączonego kaloryfera zimą;

  • zgnilizna korzeni

Gnicie korzeni zwykle jest konsekwencją przesadnego podlewania. Kiedy liście brązowieją, a pierwsze plamy pojawiają się u ich nasady, najprawdopodobniej oznacza to gnicie całej rozety. W takim wypadku należy wyjąć roślinę z podłoża i sprawdzić korzenie. Jeśli dostrzeżesz zgniliznę, usuń dotknięte nią części korzeni, a roślinę włóż do świeżej ziemi.

Kwiat Chlorophytum – co jeszcze może mu zaszkodzić?

Prócz chorób, zielistka może mieć poważne problemy z niechcianymi lokatorami. Które szkodniki kwiatów doniczkowych będą dla niej zagrożeniem?

  • Mszyce

Mszyce są to drobne owady, mogą mieć skrzydła lub być ich pozbawione i przypominać małe muszki. Mszyce wysysają soki z roślin, atakując szczególnie młode liście oraz pędy. Objawem ich bytowania jest skręcanie się, żółknięcie, a ostatecznie zasychanie zaatakowanych fragmentów kwiatu.

  • Wciornastki

To malutkie owady w kształcie przecinków, które trudno jest dostrzec gołym okiem. Najczęściej są czarne lub brązowe. Kiedy atakują roślinę, na jej liściach pojawiają się charakterystyczne wzory – kanaliki wydrążone przez szkodniki. Jeśli nie zastosujesz odpowiedniego środka chemicznego, liście zżółkną i uschną.

  • Tarczniki  

Tarczniki żerują przede wszystkim na spodach liści, przypominają wypukłe i twarde zgrubienia. Liście po ich ataku żółkną, nierzadko są też pokryte specyficzną, kleistą rosą, wydzielaną przez szkodniki.

zasychanie liści u zielistki Fot.123RF.com

Jeśli masz w domu koty, ich ofiarą może paść właśnie kwiat doniczkowy. Trawa, którą wysiewa się, by zwierzęta mogły się pozbyć kłaczków, swoją strukturą bardzo przypomina liście zielistki. Nie zdziw się więc, gdy kot postanowi je obgryzać. Na szczęście zielistka nie jest toksyczna i nic mu się nie stanie, jednak lepiej dla rośliny, by znalazła się poza zasięgiem kocich zębów i łap.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Przeczytaj również: 10 mało wymagających, łatwych w uprawie roślin domowych

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.