Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

10 mało wymagających, łatwych w uprawie roślin domowych

W tym artykule znajdziesz dziesięć roślin domowych, które są mało wymagające i bardzo łatwe w uprawie. Idealne dla osób, które dopiero pragną rozpocząć swoją przygodę w ukwiecanie mieszkania.

10 mało wymagających, łatwych w uprawie roślin domowych

Monstera dziurawa
Znana i lubiana monstera, charakterystyczna przez swoje ulistnienie. Rośnie na jasnych i ciemnych stanowiskach, nie wymaga częstego podlewania. Jest rośliną pnąca, wolno rosnącą, a co najważniejsze mało wymagającą. Monstera uprawiana w domu jako roślina ozdobna dorasta do ok. 3 m wysokości. Rośnie powoli, stopniowo, w ciągu roku wypuszcza 1-2 liście. Sprowadzając ją do mieszkania, warto pamiętać o zapewnieniu jej odpowiednio dużej przestrzeni. Jeśli chcemy, by nasz egzemplarz piął się w górę, zapewnijmy mu mocną podporę – palik lub mocowanie do ściany.

Przczytaj również: Roślinny hit internetu - Monstera deliciosa

Trzykrotka
Trzykrotka idealnie nadaje się na każde stanowisko: jasne, ciemne. Nie wymaga częstego podlewania. To doskonała roślina dla ogrodnika – amatora. Jeżeli chcemy, aby nasza trzykrotka miała pstrokate liście, należy zapewnić jej odrobinę więcej dostępu do światła.

Maranta
Łatwa i mało wymagająca roślina. Jest charakterystyczna ze względu na swoje ulistnienie. W bardzo jasnym stanowisku zaczyna odrobinę blaknąć. Maranta to również roślina wskaźnikowa – jeżeli jej końcówki przysychają oznacza to, że mamy za suche powietrze w mieszkaniu. Roślina ta przemieszcza swoje liście względem światła, a wieczorem  składa się prostopadle do doniczki – stad jej potoczna nazwa „roślina modląca się”.

Przczytaj również: Jak pielęgnować marantę w domu?

Peperomia
Roślina podobna jest do pieprzu – stąd jej nazwa. Jest pół sukulentem, gromadzącym wodę w swoich liściach, dlatego nie wymaga częstego podlewania. To roślina idealna dla zapominalskich.

Wężownica
Dbanie o "język teściowej" nie wymaga dużo czasu ani wysiłku. Generalnie, najlepszym sposobem pielęgnacji tej niezwykłej rośliny jest… nie robienie niczego. Jedyne co jej szkodzi, to mroźne powietrze i zbyt obfite podlewanie, ponieważ prowadzi do gnicia korzeni i -  w efekcie tego - ich obumarcia. Dużo łatwiej jest uratować sansewierię, która została lekko podsuszona, niż taką, której zaserwowano za dużą wilgotność w doniczce.

Mięsiste liście wężownicy widoczne nad powierzchnią ziemi wyrastają wprost z grubych kłączy stanowiących rodzaj magazynów na wodę. W swoim naturalnym środowisku, w okresach suszy, to właśnie z nich korzysta roślina, aby przetrwać. Dlatego pamiętaj o tym, aby w doniczce znajdował się odpowiedni drenaż, tak, aby nie mogła zalegać w niej woda. Wystarczy, że podlejesz ją raz na 3-4 tygodnie.

Przczytaj również: Sansewieria - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Aloes
Potocznie nazywany jest „cichym uzdrowicielem” i darem Wenus. Jako jedyna z roślin posiada w sobie witaminę B12. Ze względu na minimalne wymagania, ozdobny wygląd i ciekawe właściwości, aloes poleca się do uprawy doniczkowej w mieszkaniach. Nikomu nie powinien sprawić trudności w pielęgnacji. Do dobrego wzrostu wystarczy zapewnić mu dostęp dużej ilości światła słonecznego (jego brak sprawia, że liście wyciągają się i nie rosną zbyt duże), dodatnią temperaturę, zarówno zimą (ok. 8-10 st C), jak i latem ( 20-25 st C; w przypadku drzewiastego trochę niższą, ok. 15-20 st. C). Do uprawy najlepiej wybrać podłoże przeznaczone dla sukulentów, w którym ziemia, piasek i żwir połączone są w proporcji 2:1:1. Nie ma wygórowanych wymagań względem podlewania, powinno być ono rzadkie.

Podłoże nie może pozostawać mokre, najlepiej więc dostarczać roślinie wody dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w pojemniku przeschnie. Aloesów nie należy zraszać — grozi to rozwojem grzyba na powierzchni jego liści. Zimą, kiedy przechodzą w okres spoczynku, podlewanie zmniejszamy do koniecznego minimum. Na ten czas przestawiamy okazy w chłodniejsze miejsce. Co ważne, przed wystawieniem na pełne słońce, nowo zakupiony aloes dobrze jest „zahartować” np. cieniując roślinę lub stopniowo przestawiając ją w coraz bardziej wyeksponowane miejsce.

Przczytaj również: Aloes - charakterystyka, uprawa i właściwości

Rafidofora
To bardzo popularna roślina, idealna do podwieszanych pojemników oraz do prowadzenia na podporach. Ma charakterystyczne sztywne, świecące liście. Będzie mocnej ubarwiona jeżeli zapewnimy jej stały dostęp do światła. Jest bardzo łatwa w uprawnie: na jasne i ciemne stanowiska z niewielkim podlewaniem. Oczyszcza powietrze, ale jej liście są trujące, więc uwaga na dzieci i koty.

Guzmania
Idealna dla początkujących ogrodników. Jest mało wymagająca. Dobrze znosi jasne i ciemne stanowiska. Nie wymaga częstego podlewania. Ma bardzo charakterystyczne sztywne i święcące ulistnienie oraz ukwiecenie, które zamiera, gdy roślina usycha. Na szczęście wytwarzane są małe roślinki, które z czasem zastępują roślinę mateczną. Na szczycie kwiatu znajduje się rozeta, w którą podczas podlewania wlewamy wodę.


Fot.123RF.com

Filodendron
To roślina idealna do podwieszanych pojemników, jak i do prowadzenia na podporach. Bardzo szybko pnie się i rozrasta. Posiada charakterystyczne świecące liście pokryte jakby „jedwabiem”. Rośnie na każdym stanowisku, nie wymaga częstego podlewania. Jest idealna dla zapominalskich!

Zielistka
To bardzo charakterystyczna i łatwa w uprawie roślina, przyjazna dla każdego amatora. W Puerto Rico nazywają ją „mala madre” czyli „zła matka”, więc uważajcie, komu ja wręczacie. W okresie letnim nadaje się na tarasy i balkony. Rośnie bardzo szybko, idealna na każde stanowisko. Nie wymaga częstego podlewania.

Zobacz filmik: 12 mało wymagających, łatwych w uprawie roślin domowych! Rośliny dla początkujących

Źródło: makeyourlifegreenerdeccoria.pl/filmy/12-malo-wymagajacych-latwych-w-uprawie-roslin-domowych-rosliny-dla-poczatkujacych-288

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również: Storczyki piękne jak nigdy. Do podlewania wystarczy dodać jeden składnik


Fot.123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.