Rośliny domowe

Storczyki piękne jak nigdy. Do podlewania wystarczy dodać jeden składnik

Storczyki to jedne z naszych ulubionych roślin. Delikatne, kolorowe, bardzo efektowne… ale też bardzo wybredne. Mimo najlepszych chęci i pieczołowitej pielęgnacji nie zawsze udaje się utrzymać je w dobrym stanie. Oto kilka wskazówek, które wspomogą uprawę orchidei.

REKLAMA

Gatunek a temperatura

Storczyki to obszerna grupa gatunków. Dla większości z nich środowiskiem naturalnym jest dżungla, stąd preferują bardzo szczególne warunki: wilgotne powietrze, czy dużą amplitudę temperatury między dniem i nocą. Ich podłoże powinno umożliwić napowietrzanie korzeni roślin i odprowadzanie wody. Dobrze komponować je z kory sosnowej, łupin kokosa, keramzytu, węgla, torfu. Gotowe mieszanki można kupić też w sklepie.

Stanowisko i podstawy pielęgnacji

Rośliny te nie przepadają za intensywnym nasłonecznieniem, dlatego lepiej nie trzymać ich na parapecie znajdującym się po południowej stronie. Po czym poznać, że storczyki mają za dużo światła? Stopniowo robią się coraz bardziej żółte. Jeśli ciemnieją lub na ich liściach pojawiają się czarne plamy, to znak, że światła jest jednak za mało. Duża ilość ciepła również im nie sprzyja, jeśli więc trzymamy je w pobliżu grzejnika, na noc dobrze go przykręcić, by grzał o kilka stopni mniej. Raz na jakiś czas spryskujmy cenne okazy wodą destylowaną.

Zobacz więcej zdjęć

Podlewanie i nawożenie

Podlewanie tych roślin również nie należy do najłatwiejszej czynności: można nawadniać je tradycyjnie, czyli wlewając wodę do doniczki, trzeba jednak później pilnować, by nie zalegała ona na dnie podstawki. Kolejny raz podlewamy po 7-10 dniach, ponieważ korzenie i podłoże muszą przeschnąć. Inną metodą nawadniania są kąpiele – pojemnik z okazem wkładamy do miski z wodą na ok. 15 – 30 min. Im roślina młodsza, tym dłużej powinna „nasiąkać”. Co ciekawe, o ile warunki w naszym miejscu zamieszkania na to zezwalają, storczyki najlepiej podlewać deszczówką! Jeśli jednak nie mamy w jaki sposób jej zebrać, można użyć wody filtrowanej lub kranówki z dodatkiem kilku kropel z soku cytryny. Częste nawożenie to również nie najlepszy pomysł, jeśli zależy nam na bujnie kwiecących się egzemplarzach. Jeśli chcemy dokarmiać je przy każdym podlewaniu, odżywkę przeznaczoną dla tych roślin trzeba trzykrotnie rozcieńczyć.

Zobacz więcej zdjęć

Raz na czas do wody, którą podlewamy storczyki dobrze dodać… jasnego piwa! Taką miksturę przygotowujemy łącząc trunek i wodę w proporcji 1:25. Taka kuracja sprawi, że liście storczyka będą zdrowe, jędrne i połyskujące. Zamiast piwa, wykorzystać można też drożdże, które również są źródłem witamin z grupy B, które wzmacniają system korzeniowy roślin.

Zobacz więcej zdjęć

Wymiennie do roztworu wody i piwa stosować można wywar z czosnku – w litrze wody zagotowujemy ok. 3 ząbki czosnku. Ostygłą wodą podlewamy tak jak zwykle – wprost do doniczki lub metodą kąpielową.

Stan spoczynku
Kiedy storczyk przekwitnie, a jego łodyga obeschnie, dobrze przyciąć ją nad trzecim lub czwartym pąkiem. Na ok. 6 tygodni zaprzestajemy podlewania i dokarmiania nawozem. Rośliny przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza ok. 15 – 18 st. C.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj: 

Jak podlewać storczyki?

Choroby storczyków

Dlaczego storczyki nie kwitną?

Jak przesadzać storczyki? 

Dlaczego storczyki gubią pąki kwiatowe? 

Uprawa storczyków - najczęściej popełniane błędy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Storczyki piękne jak nigdy. Do podlewania wystarczy dodać jeden składnik"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.