Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

9 powodów, przez które monstera nie rośnie. Sprawdź, co możesz dla niej zrobić

Monstera to majestatyczna roślina, która zachwyca swoim pokaźnym rozmiarem i soczyście zielonymi liśćmi, które dodają uroku każdemu wnętrzu. Jej wymagania nie są duże, co czyni ją idealnym wyborem zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących miłośników roślin. Niestety czasem się zdarza, że wzrost monstery zostaje zahamowany. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, dlatego warto je poznać oraz przejść do szybkiego działania. Dzięki poniższym wskazówkom twoja monstera będzie zdrowo rosnąć i wypuszczać nowe liście.  

9 powodów, przez które monstera nie rośnie. Sprawdź, co możesz dla niej zrobić
Dlaczego monstera nie rośnie? Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Fot.irynaan/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego monstera nie rośnie – 9 powodów

Monstera stanowi ozdobę wielu domów i mieszkań, głównie ze względu na swoje okazałe liście. Potrafi osiągać imponujące rozmiary, jeśli tylko spełnimy jej wymagania. Dodaje wnętrzom nieco egzotyki i elegancji, co czyni ją bardzo popularną wśród miłośników roślin. Choć monstera pochodzi z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej, jej uprawa nie należy do najtrudniejszych. Są jednak rzeczy, które mogą zahamować jej wzrost. Poniżej przedstawiamy 9 powodów, przez które monstera nie rośnie.

1. Niewłaściwe stanowisko – monstera potrzebuje dużo świata, ale musi ono być rozproszone. Bezpośrednie promienie słońca mogą poparzyć jej liście, w wyniku czego pojawiają się żółte lub brązowe plamy. Jednocześnie niekorzystny jest niedobór świata. W zbyt ciemnych miejscach liście monstery będą mniejsze i z mniejszą ilością charakterystycznych wcięć, pędy będą wiotkie i ciemnie, a sama roślina będzie wolno rosnąć. Monsterę ustawiamy w miejscu jasnym, gdzie promienie słoneczne nie będą bezpośrednio padać na liście (najlepsza będzie wystawa wschodnia lub zachodnia).

2. Niedobór lub nadmiar wody – kolejnym powodem zahamowanego wzrostu monstery jest nieprawidłowe podlewanie. Roślina ta wymaga stale lekko wilgotnego podłoża (nie oznacza to jednak, że powinna rosnąć w mokrej ziemi). Nadmiar wilgoci w doniczce może doprowadzić do zgnilizny korzeni, żółknięcia i opadania liści oraz rozwoju chorób grzybowych. Jednocześnie nie możemy doprowadzić do skrajnego przeschnięcia podłoża. Monsterę podlewamy wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie, a w głębi doniczki będzie lekko wyczuwalna wilgoć.

dlaczego monstera nie rośnie Monstera najlepiej się czuje na stanowiskach jasnych, ale o rozproszonym świetle słonecznym. Fot.photoekaterina/123RF.com

3. Brak otworów odpływowych – podczas wyboru doniczki ważne jest, aby miała ona otwory odpływowe w dnie. Pomoże to zapobiec zaleganiu wody, a co za tym idzie – gniciu korzeni. Należy też pamiętać, aby około pół godziny po podlaniu wylać nadmiar wody z podstawki.

4. Złe podłoże – monstera preferuje podłoże przepuszczalne. W tym celu świetnie sprawdzi się ziemia uniwersalna z dodatkiem perlitu, wermikulitu, chipsów i włókien kokosowych. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny, o pH od 5,5 do 6,5.

5. Szkodniki – monstera może paść ofiarą różnych szkodników. Najczęściej spotykane to mszyce, wciornastki oraz przędziorki. Dlatego warto regularnie sprawdzać roślinę pod kątem występowania szkodników, a w razie wystąpienia problemu użyć odpowiednich środków ochrony.

6. Brak nawożenia – dokarmianie monstery jest niezbędne dla jej prawidłowego wzrostu i rozwoju. Od wiosny do jesieni należy nawozić ją preparatami do roślin zielonych o zwiększonej zawartości azotu, który gwarantuje bujną zieleń. Jednocześnie należy unikać przenawożenia, które może skutkować m.in. zasychaniem końcówek liści. W okresie zimowym można zmniejszyć dawkę lub częstotliwość nawożenia monstery, gdyż przechodzi ona w stan spoczynku.

jak szybko rośnie monstera Jeśli monstera nie chce rosnąć, zwróć uwagę na to, jak podlewasz roślinę. Fot.laurashop/123RF.com

7. Zaniedbanie przesadzania – monstera rośnie dość szybko, dlatego wymaga częstego przesadzania. Młode okazy przesadzany co roku, z kolei te starsze – co 2-3 lata. Najlepszym czasem na przeprowadzenie tego zabiegu jest wiosna. Nowa doniczka powinna być nieco większa od poprzedniej, dzięki czemu korzenie będą miały przestrzeń do rozwoju.

8. Zbyt duża doniczka – właściwie dobrana doniczka daje korzeniom monstery odpowiednią przestrzeń do rozwoju. Ale nie może ona być zbyt duża, inaczej roślina będzie rozwijać zbyt dużą bryłę korzeniową, zamiast wypuszczać nowe liście. Oprócz tego może dojść do zalegania wody, które prowadzi do gnicia korzeni.

9. Zbyt suche powietrze – w naturze monstera rośnie w wilgotnych lasach, dlatego uwielbia wilgotne powietrze. Jeśli jest ono zbyt suche, może dojść do brązowienia końcówek liści oraz zahamowania wzrostu całej rośliny. Wilgotność powietrza można zwiększyć za pomocą nawilżacza powietrza lub zraszając liście miękką wodą. W okresie grzewczym należy pamiętać, aby nie ustawiać rośliny w pobliżu kaloryferów i innych źródeł ciepła.   

Jak szybko rośnie monstera?

Monstera osiąga imponujące rozmiary, zachwycając wielkością liści i swoją egzotyczną urodą. W idealnych warunkach wypuszcza około 2 liści w ciągu miesiąca. Najlepiej rozwija się w okresie wiosenno-letnim, natomiast zimą zmniejsza swoją produktywność. Ponadto monstery wymagają zastosowania odpowiednich podpór, dzięki czemu będą mogły prawidłowo się rozwijać i bujnie rosnąć. W tej roli świetnie sprawdzą się paliki kokosowe, gdyż są duże i stabilne. Wystarczy wbić go w ziemię (starając się nie uszkodzić korzeni), po czym przymocować do podpory łodygi za pomocą sznurka lub specjalnych zacisków. Zastosowanie podpór jest niezbędne, ponieważ monstery są pnączami.

monstera Monstera wymaga zastosowania odpowiedniej podpory. Fot.melaniess/123RF.com

Przeczytaj również: Lepsza od monstery. Rośnie i szybko się zagęszcza, każdy sobie z nią poradzi

Co zrobić, żeby monstera szybciej rosła?

Aby monstera rosła szybko i zdrowo, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Podstawą jest zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska z wystarczającą ilością światła (koniecznie rozproszonego). Podczas podlewania nie możemy doprowadzić do przelania korzeni, gdyż jest to prosta droga do powstania patogenów chorobotwórczych i plam na liściach. Zanim to zrobimy, należy sprawdzić wilgotność podłoża. Ważne jest też, aby doniczka, w której rośnie monstera, posiadała otwory odpływowe, które pozwalają na swobodne odprowadzanie nadmiaru wody. W przypadku tej rośliny należy również zadbać o dużą wilgotność powietrza – pomocne może okazać się zraszanie liści lub ustawienie nawilżacza powietrza w pobliżu rośliny.     

Ponadto należy pamiętać o dostarczeniu składników odżywczych, ale nie należy z tym przesadzać. Aby dobrze się rozwijać, monstera potrzebuje trzech głównych pierwiastków – azotu, potasu i fosforu. W tym celu świetnie sprawdzi się nawóz typu 20-20-20, który ma zbilansowaną ilość składników mineralnych. Równie dobrze sprawdzą się preparaty przeznaczone do roślin zielonych. Oprócz tego należy przecierać liście monstery wilgotną szmatką, aby pozbyć się kurzu, który powoduje zatykanie aparatów szparkowych. To z kolei hamuje proces fotosyntezy i zmniejsza ilość pochłanianego światła. Konieczne jest też regularne przesadzanie monstery (zwłaszcza wtedy, gdy korzenie wystają z otworów drenażowych), z kolei nowa doniczka powinna być nieco większa od swojej poprzedniczki. Przestrzegaj powyższych wskazówek, a odniesiesz sukces w uprawie tej efektowniej rośliny.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Wyjątkowo piękna odmiana popularnej rośliny doniczkowej. Jak uprawiać anturium crystallinum?

Wyciąg z czosnku, mleko, drożdże i herbata. Domowe sposoby na odżywianie roślin doniczkowych

Ma nie tylko kwiaty i owoce, jej liście pachną oszałamiająco. Murraya wiechowata - wymagania i uprawa w doniczce

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.