Spis treści:
- Anturium crystallinum – charakterystyka
- Uprawa i pielęgnacja anturium crystallinum
- Anturium crystallinum – warto wiedzieć
Anturium crystallinum – charakterystyka
Anturium cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników zieleni domowej. Zachwyca swoją elegancją i unikalnym wyglądem, dlatego stanie się ozdobą każdego wnętrza. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że roślina ta występuje w wielu odmianach, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługuje anturium crystallinum, które jest też nazywane powabnym. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, porastając tropikalne lasy deszczowe. Jest to roślina z rodziny obrazkowatych, która może dorastać do metra wysokości.
Wyróżnia się dużymi, aksamitnymi liśćmi w kształcie serca. Są one osadzone na długich ogonkach i osiągają około 45 cm długości. Na wierzchniej stronie blaszki liściowej można zauważyć rysunek bladozielonych nerwów, które tworzą mozaikowaty wzór. Anturium crystallinum tworzy kolbiaste kwiatostany otulone wąską, jasnozieloną pochwą kwiatostanową. Utrzymują się one na roślinie przez długi czas i dodatkowo urozmaicają kompozycję.
Anturium crystallinum wyróżnia się liściami z efektownym unerwieniem. Fot.jobrestful/123RF.com
Przeczytaj również: Jak zmusić anturium do kwitnienia? Odżywka z taniego warzywa sprawi, że wypuści masę kwiatów
Uprawa i pielęgnacja anturium crystallinum
Z racji swojego pochodzenia anturium crystallinum jest rośliną dość wymagającą. Jeśli jednak będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących oświetlenia, gleby i nawadniania, jej uprawa nie powinna stwarzać większych problemów. Sprawdź, jak wygląda uprawa i pielęgnacja anturium crystallinum.
- Stanowisko
Anturium crystallinum najlepiej czuje się na stanowiskach ciepłych i słonecznych, ale nie narażonych na bezpośrednie działanie słońca, gdyż może ono poparzyć liście. W związku z tym unikajmy parapetu okna południowego. Najlepiej sprawdzi się miejsce w pobliżu okna wschodniego lub zachodniego. Optymalna temperatura dla anturium to 20-25 st. C, ale nie może ona być niższa niż 18 st. C (nawet zimą). Ponadto roślina ta preferuje miejsca z podwyższoną wilgotnością powietrza, ponieważ w naturze rośnie w dolnych partiach lasów deszczowych. Aby stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych, konieczne może okazać się regularne zraszanie rośliny. W pobliżu anturium można też ustawić nawilżacz powietrza lub pojemnik z wodą. Należy także unikać stawiania rośliny w pobliżu źródeł ciepła oraz w miejscach, które są narażone na przeciągi.
- Podłoże
Ziemia do anturium powinna być lekka i przepuszczalna, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Wiele osób uprawia roślinę w podłożu torfowym, ale równie dobrze sprawdzi się ziemia uniwersalna z dodatkiem perlitu lub chipsów kokosowych. Z powodzeniem sprawdzi się też podłoże dedykowane monsterom lub filodendronom. Ważne jest też, aby było ono bogate w składniki odżywcze.
- Podlewanie i nawożenie
Anturium crystallinum potrzebuje stale lekko wilgotnego podłoża, dlatego podlewanie powinno być regularne. Nawadnianie przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie (ale nie możemy dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża). Ważne jest, aby nie doprowadzić do przelania, które może doprowadzić do gnicia korzeni, brązowienia i opadania liści, a także rozwoju chorób grzybowych. Anturium jest wrażliwe na sole wapnia zawarte w wodze, dlatego do podlewania nadaje się woda miękka o temperaturze pokojowej. Warto również pamiętać, by usunąć nadmiar wody z podstawki. Poza tym ta roślina potrzebuje regularnego dostarczania składników odżywczych, aby zdrowo rosnąć. W tym celu z powodzeniem sprawdzą się nawozy zielone do roślin zielonych lub kwitnących. Należy przy tym pamiętać, że anturium bardzo źle reaguje na przenawożenie.
Anturium crystallinum powinno mieć stale lekko wilgotne podłoże, ale nie wolno dopuścić do przelania. Fot.eungchopan/123RF.com
- Przesadzanie
Młode okazy anturium wymagają corocznego przesadzania, natomiast te starsze – raz na 3 lata. Optymalnym momentem na przeprowadzenie tego zabiegu jest wczesna wiosna, zaraz po okresie spoczynku. Roślinę przesadzamy do nieco większej doniczki niż ta, w której rosła dotychczas. Ważne jest, aby miała ona otwory odpływowe, ułatwiające odprowadzanie nadmiaru wody. Na dnie doniczki układamy kilkucentymetrową warstwę drenażu, która zapobiega gniciu korzeni.
- Rozmnażanie
Chcesz mieć jeszcze więcej okazów anturium? Najprostszym sposobem rozmnażania rośliny jest jej podzielenie na kilka części i posadzenie każdej z nich osobno (można to zrobić podczas przesadzania). Ponadto anturium można rozmnożyć przez sadzonki liściowe – wystarczy odciąć liść, po czym umieścić go w wodzie lub wilgotnym podłożu. Po kilku tygodniach powinny pojawić się korzenie – wówczas sadzonkę można przesadzić do doniczki. Możliwe jest też rozmnażanie anturium z nasion, ale jest to dość trudne i czasochłonne.
Anturium crystallinum może paść ofiarą chorób i szkodników. Fot.Ganjar Pandu/CanvaPro
- Choroby i szkodniki
Anturium crystallinum może być porażane przez różne choroby (zarówno fizjologiczne, jak i grzybowe). Te pierwsze wynikają z niewłaściwej pielęgnacji (np. w wyniku przenawożenia czy nadmiaru wilgoci). Jeśli chodzi o choroby grzybowe, problem może stanowić m.in. szara pleśń, która prowadzi do brązowienia liści. Ponadto może pojawić się antraknoza lub fytoftoroza. Anturium może być też atakowane przez szkodniki, takie jak mszyce, wełnowce czy miseczniki.
Anturium crystallinum – warto wiedzieć
Warto wiedzieć, że anturium crystallinum zdobyło nagrodę Award of Garden Merit przyznawaną przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) za szczególne walory ozdobne. Uważa się też, że posiadanie tej rośliny w domu przyciąga pozytywną energię. Jednocześnie należy pamiętać, że wszystkie jej części są trujące, dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach. Ponadto należy umieścić anturium w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt, ponieważ jego spożycie jest bardzo niebezpieczne.
Anturium crystallinum jest bardzo podobne do anturium clarinervium, dlatego odmiany te są często ze sobą mylone. Ta pierwsza charakteryzuje się szybszym tempem wzrostu, a jej liście są wydłużone. Jeśli chodzi o anturium clarinervium, ma ono krótsze i szersze liście w kolorze ciemnozielonym.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co zrobić, żeby fiołek miał dużo kwiatów? Pielęgnacja i problemy w uprawie sępolii fiołkowej
Dlaczego fikus benjamina gubi liście? Oto 3 przyczyny i proste rozwiązania problemu
Ma kształt grzebienia, wygląda jak kaktus. Wilczomlecz mleczny Cristata – uprawa i pielęgnacja