Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Nie wyrzucaj fusów z kawy. Wrzuć je do kompostu i zrób odżywczy nawóz do kwiatów

Większość z nas po zaparzeniu kawy wyrzuca fusy. Zupełnie niepotrzebnie! Okazuje się, że można je z powodzeniem wykorzystać w ogrodnictwie czy uprawie roślin domowych. Fusy z kawy zawierają wiele cennych dla roślin mikroelementów, które wpływają na ich wzrost i rozwój. Sprawdź, jak je stosować! 

Nie wyrzucaj fusów z kawy. Wrzuć je do kompostu i zrób odżywczy nawóz do kwiatów
Fusy po kawie zawierają dobroczynne składniki mające pozytywny wpływ na rośliny. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jakie są właściwości fusów z kawy?

Fusy po kawie to naturalna mieszanka bogata w minerały. Stąd ich zastosowanie, jako środki używane do uprawy oraz pielęgnacji roślin. Z powodzeniem można nimi częściowo zastąpić nawozy kupowane w sklepach, ponieważ zaspokoją podstawowe potrzeby roślin na substancje odżywcze. Co ciekawe, substancje mineralne z fusów uwalniane są stopniowo, co zasila rośliny przez dłuższy okres. Co takiego zawierają fusy z kawy? Przyjrzyjmy się bliżej.

 • Fosfor – za jego sprawą rośliny wytwarzają zdrowy układ korzeniowy oraz nasiona, a także kwiaty podczas okresu kwitnienia.

 • Magnez – jest budulcem zielonych części rośliny tj. chlorofilu. Ma główne znaczenie dla procesu fotosyntezy. Niedobory roślina okazuje nam wolnym rozwojem nowych liści.

 • Potas – ważny składnik szczególnie dla młodych roślin. Przyspiesza wzrost i wpływa na bujność kwitnienia. Ponadto wpływa korzystnie na gospodarkę wodną rośliny. Braki potasu objawiają się przez mały wzrost i skromne kwitnienie.

 • Azot – odpowiada za rozwój i rozrost rośliny. Regulują wykorzystywanie przez roślinę substancji i minerałów. Poprawia ogólny stan rośliny. Jego niedobór można rozpoznać, kiedy roślina jest wyblakła, wolno rośnie pod ziemią, jak i nad ziemią.

Fusy z kawy charakteryzują się lekko kwaśnym odczynem. Stąd najlepiej przypasują roślinom kwasolubnym. Za sprawą zapachu mogą działać odstraszająco na niektóre owady czy np. ślimaki. Fusy działają spulchniająco na strukturę gleby oraz mają zdolność do zatrzymywania w niej dłużej wilgoci. W dodatku zwiększą rozwój dobrych drobnoustrojów w glebie.

czy fusy z kawy są dobrym nawozem Fusy z kawy wzgobacają glebę w składniki odżywcze oraz poprawiają jej strukturę. Fot.123RF.com

Czy fusy z kawy są dobrym nawozem?

Fusy po kawie można wykorzystać na trzy sposoby:

 • bezpośrednio na glebę,
 • do mieszania z ziemią,
 • do mieszania z wodą do podlewania.

Najprostszą metodą na wykorzystanie fusów w naszym ogrodzie jest dodanie ich do ziemi. Można wysypać je na glebę i wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Najlepsze proporcje dla takiej mieszanki to około ¼  fusów i ¾ gleby. Stosowanie takiej mieszanki zaleca się raz na miesiąc.

Fusami z kawy można także wzbogacić ziemię w doniczkach. Jak to zrobić? Wystarczy przemieszać fusy z wierzchnią warstwą ziemi. Na doniczkę o średnicy 20 cm wystarczy 1-2 łyżeczki produktu. Taką czynność należy powtarzać przynajmniej raz na miesiąc. Fusy z kawy można także wysypać na dno doniczki lub wymieszać z ziemią w trakcie przesadzania roślin.

Przeczytaj również: Wlewaj regularnie do paprotki, a będzie bujna jak nigdy. Domowe mikstury do paproci

Jakie rośliny najbardziej polubią fusy z kawy, jako naturalny nawóz?

Lekko kwaśną ziemię lubią rośliny ogrodowe takie jak np.:

 • różaneczniki,
 • azalie,
 • hortensje,
 • wrzosy,
 • iglaki i tuje,
 • borówki,
 • pomidory,
 • marchew,
 • rzodkiewka.

oraz rośliny domowe:

Unikajmy stosowania nawozu z fusów w przypadku roślin, które lubią bardziej zasadową ziemię. Będą to np.:

 • juki,
 • winorośle,
 • lawenda,
 • macierzanka (tymianek),
 • lebiodka (oregano),

pogotowie roślinne

Fusy po kawie do tzw. ściółkowania

Kolejnym sposobem na pozostałości po kawie jest użycie do tzw. ściółkowania roślin. W tym przypadku musimy je zgromadzić w większej ilości, a następnie dość dobrze wysuszyć. Gdy to osiągniemy, można je rozsypać wokół roślin np. w ogrodzie. Aby zabezpieczyć fusy od rozwiania przez wiatr można je przykryć warstwą kory. Taki zabieg z wykorzystaniem fusów zaleca się wykonać przed podlewaniem. Najczęściej takiego ściółkowania używa się w przypadku uprawy pomidorów, marchewki, rzodkiewki, borówek.

Fusy mogą stanowić też składnik kompostu, ponieważ przyspieszą rozkład jego składników, jak również poprawimy napowietrzenie kompostu, co przyczyni się np. do zwabienia dżdżownic. Kolejną pozytywną stroną wykorzystania fusów w pielęgnacji roślin jest eliminacja owadów (np. mrówki, mszyce) i innych insektów czy ślimaków. Rozsypanie suchych fusów wokół roślin skutecznie je odstrasza. 

Na co uważać, stosując fusy w uprawie roślin?

Fusy są bezpieczne i uniwersalne, gdyż są produktem naturalnym. Jednak ich nadmiar może być szkodliwy dla roślin. Należy stosować je od czasu do czasu, nie jako zastępstwo dla wody. W profesjonalnej uprawie roślin nie zastąpią całkowicie specjalistycznych nawozów, ponieważ nie mają w swoim skaldzie wszystkich niezbędnych składników. Fusy po kawie nie powinny być używane w przypadku nowych sadzonek, gdyż może to zahamować kiełkowanie nasion. Pamiętajmy też, że fusy nie mogą zmienić zupełnie odczynu pH podłoża, a jednie pomogą w utrzymaniu właściwej kwasowość gleby.

Przy nawożeniu roślin doniczkowych trzeba pamiętać, by fusy były całkiem suche. Zbyt wilgotne spowodują rozwój pleśni i niekorzystnych mikroorganizmów.

Przeczytaj również: Biały nalot na ziemi w doniczce. Co zrobić? Użyj tej aromatycznej przyprawy

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.