Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Echinopsis Eyriesa, czyli kaktus przegorzaniec. Jak go pielęgnować, by obsypał się kwiatami?

Echinopsis Eyriesa, nazywany również przegorzańcem, to jeden z chętnie uprawianych kaktusów. W odpowiednich warunkach i przy właściwej pielęgnacji wytwarza białe lub różowe kwiaty, które zapierają dech. Są duże, szeroko otwarte i roztaczają wokół przyjemny, słodki zapach. Chcesz się nimi cieszyć? Sprawdź, jak uprawiać Echinopsis Eyriesa, by pięknie kwitł.

Echinopsis Eyriesa, czyli kaktus przegorzaniec. Jak go pielęgnować, by obsypał się kwiatami?
Echinopsis Eyriesa wytwarza okazałe kwiaty o przyjemnym zapachu. Fot. dacosta/123RF.com

Spis treści:

Echinopsis Eyriesa (Echinopsis eyriesii), czyli kaktus przegorzaniec

Wielu z nas chętnie uprawia w swoich domach kaktusy, nie zawsze zastanawiając się, jaki konkretnie gatunek pielęgnujemy. Co ciekawe, niektóre z nich mogą zachwycać nie tylko mięsistymi łodygami czy charakterystycznymi kolcami, ale również niesłychanie pięknymi kwiatami. Do właśnie takich kaktusów należy Echinopsis Eyriesa (Echinopsis eyriesii), który często nazywany jest również przegorzańcem Eyriesa.

Roślina ta, podobnie jak inne kaktusy, jest szalenie prosta w uprawie. Echinopsisowi Eyriesa nie musimy poświęcać wiele uwagi – wręcz nie lubi nadmiernej troski i niekiedy lepiej zostawić go w spokoju. Jest wymarzonym gatunkiem dla osób początkujących lub tych, które uważają, że nie mają ręki do kwiatów. Nie musimy się bardzo starać, aby przegorzaniec zakwitł, choć powinniśmy spełnić jego minimalne wymagania.

Kwiaty przegorzańca są białe lub różowe. Kwiaty przegorzańca są białe lub różowe. Fot. Iri-s/CanvaPro

Echinopsis Eyriesa pochodzi z Ameryki Południowej. Naturalnie występuje na terenach Urugwaju, Paragwaju, południowej Brazylii i północno-wschodniej Azji, więc w klimacie, który jest cieplejszy niż nasz. Z tego względu do kwitnienia potrzebuje przede wszystkim dużo słońca.

Warto zadbać o dobre warunki dla Echinopsisa Eyriesa, by móc podziwiać jego niesamowite, lejkowate kwiaty, które ukazują się wiosną i latem. Mają one kolor bieli lub pastelowego różu i nawet 10 cm średnicy. Najczęściej rozwijają się wieczorem lub w nocy, roztaczając wokół słodki zapach. Kwiaty przegorzańca utrzymują się dość krótko – od jednego do kilku dni. Na szczęście pojawiają się one jeden za drugim przez długi czas (w przypadku dorosłych egzemplarzy). Kaktus ten osiąga 20-50 cm wysokości i ma cylindryczny, walcowaty kształt. Zdobią go niewielkie ciernie.

Przeczytaj również: Mój skrzydłokwiat wygląda jak z katalogu. Dzięki odżywce wypuścił nowe liście i pąki kwiatów

Echinopsis Eyriesa – uprawa i pielęgnacja

Ogromną zaletą Echinopsisa Eyriesa jest nie tylko jego wspaniałe kwitnienie, ale również prostota uprawy. Kaktus ten nie sprawi żadnego kłopotu nawet tym, którzy nie mają doświadczenia w pielęgnacji roślin. Każdy może łatwo nakłonić go do wytwarzania kwiatów, zaspokajając jego podstawowe potrzeby. Jak uprawiać Echinopsis Eyriesa, czyli przegorzańca? W dalszej części artykułu prezentujemy najważniejsze wskazówki na ten temat.

Echinopsis Eyriesa często wytwarza kilka kwiatów równocześnie. Echinopsis Eyriesa często wytwarza kilka kwiatów równocześnie. Fot. CoinUp/CanvaPro

  • Ziemia – Echinopsis Eyriesa dobrze rośnie tylko w przepuszczalnej glebie o luźnej strukturze. Nie sprawdzi się w jego uprawie uniwersalna ziemia kwiatowa, która jest zbyt ciężka. Warto natomiast wybrać specjalne podłoże do kaktusów lub mieszankę torfu i piasku (proporcja 2:1). Na dnie doniczki z otworem odpływowym powinna znajdować się również warstwa drenażu.

  • Stanowisko – kaktus ten pochodzi z ciepłego klimatu, zatem oczekuje warunków możliwie jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Jeśli chcemy, aby zdrowo rósł i kwitł, postawmy Echinopsis Eyriesa na słonecznym parapecie. Latem doniczkę z rośliną warto wystawić na zewnątrz, np. do ogrodu, na taras lub balkon.

  • Podlewanie – w sezonie wegetacyjnym przegorzańca podlewamy umiarkowanie, ale regularnie. Podłoże powinno lekko przeschnąć, zanim znów przyjdziemy z konewką, pamiętajmy też o zlewaniu nadmiaru wody z podstawki. Zimą natomiast podlewanie Echinopsisa Eyriesa ograniczamy do minimum (nie częściej niż raz w miesiącu, wykorzystując małe porcje wody).

  • Nawożenie – w sezonie wegetacyjnym roślinę zasilamy raz w miesiącu, stosując rozcieńczone nawozy do kaktusów i sukulentów (wystarczy ½ zalecanej dawki). Unikamy nawożenia zimą.

  • Okres spoczynku – Echinopsis Eyriesa potrzebuje go do kwitnienia. Aby zapewnić roślinie okres spoczynku, przenosimy ją do chłodnego pomieszczenia, gdzie utrzymuje się temperatura 8-10°C. W tym czasie ograniczamy podlewanie i unikamy nawożenia.

  • Rozmnażanie – wiosną Echinopsis Eyriesa możemy rozmnożyć, oddzielając od niego młode pędy i sadząc je w wilgotnej ziemi do sukulentów. Nowe egzemplarze można uzyskać także poprzez siew nasion, jest to jednak trudniejsze i bardziej czasochłonne.

  • Choroby i szkodniki – kaktus ten rzadko choruje, choć może się to zdarzyć, jeśli będzie za często podlewany.

Echinopsis Eyriesa musi mieć zapewniony okres spoczynku. Echinopsis Eyriesa musi mieć zapewniony okres spoczynku. Fot. marcobir/123RF.com

Echinopsis Eyriesa – pytania i odpowiedzi

Echinopsis Eyriesa jest kaktusem polecanym dla początkujących. Nie tylko jednak oni mogą mieć wątpliwości, gdy zabierają się za jego uprawę. Chcemy je rozwiać, odpowiadając na kilka często zadawanych pytań.

  • Kiedy kwitnie Echinopsis Eyriesa?

Kwitnienie tej rośliny przypada na przełom wiosny i lata.

  • Jak pachną kwiaty Echinopsisa Eyriesa?

Kwiaty tej rośliny mają delikatny, słodki zapach.

  • Czy Echinopsis Eyriesa jest trujący?

Kaktus ten nie jest trujący, ale ze względu na kolce nie powinno się go trzymać w miejscach, do których mają dostęp dzieci i zwierzęta domowe.

  • Dlaczego Echinopsis Eyriesa nie kwitnie?

Najczęstszą przyczyną tego problemu w uprawie jest niezapewnienie mu okresu spoczynku.

Echinopsis Eyriesa jest niekłopotliwym w uprawie kaktusem, który może wspaniale kwitnąć przez długie lata. Warunkiem jest jednak zadbanie o jego podstawowe potrzeby i zostawienie go w spokoju zimą, gdy wchodzi w stan spoczynku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak długo gwiazda betlejemska przetrwa w domu? 5 wskazówek, by przedłużyć jej kwitnienie

Naturalny nabłyszczacz do kwiatów doniczkowych. Lśnią kilka tygodni, kurz się nie osadza

Jak pielęgnować storczyka w grudniu? Wymocz jego korzenie, a odżyje i wypuści pąki

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.