Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Wyciąg z czosnku, mleko, drożdże i herbata. Domowe sposoby na odżywianie roślin doniczkowych

Liście roślin podlewanych mlekiem mają bardziej soczystą barwę. Skórki od banana powodują, że kwiaty są większe i bardziej intensywnie pachną, a fusy od kawy przyspieszają ich wzrost. Podpowiadamy, jak stosować te oraz inne domowe triki w nawożeniu doniczkowych. Są tanie i bardzo skuteczne. 


Wyciąg z czosnku, mleko, drożdże i herbata. Domowe sposoby na odżywianie roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe potrzebują nawożenia. Jak przygotować domowe odżywki i jak je stosować? Fot. Tawatchai Khuankhaew/123RF.com

Spis treści: 

Rośliny prócz wody i światła potrzebują również mikro- i makroelementów. Te pobierają z gleby. Jeśli jednak posadzone są w domu, w doniczce, składniki obecne w ziemi szybko się wyczerpują, więc musimy je dostarczyć roślinom. Azot wpływa na rozwój liści, fosfor sprawia, że roślina inwestuje w korzenie, z kolei potas zapewnia jej lepszą kondycję. Dzięki temu pierwiastkowi roślina ma szansę zakwitnąć, a nawet dać owoce. Prócz tego roślina potrzebuje mikroelementów, m.in. żelaza, cynku czy manganu. Dostarczanie ich w odpowiednich proporcjach jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji roślin.

Kiedy nawozić rośliny doniczkowe?

Nawożenie rozpocznij w połowie marca i zakończ dopiero na przełomie września i października. To, jak często nawozić konkretną roślinę zależy od tempa jej wzrostu, oraz poziomu jej ekspozycji na słońce. Rośliny rosnące szybciej i w jaśniejszych miejscach należy nawozić częściej. Są dwie teorie nawożenia roślin.

  • Pierwsza zaleca nawozić co drugie lub trzecie podlewanie, wykorzystując pełną dawkę preparatu.

  • Druga, wprost przeciwnie, mówi o nawożeniu ¼ zalecanej dawki przy każdym podlewaniu (z wyjątkiem jednego w miesiącu). Podlewanie samą wodą między nawożeniami jest istotne. Dzięki niemu wypłuczesz ewentualny nadmiar nawozu i unikniesz przenawożenia rośliny.

W okresie jesiennym zaprzestań nawożenia. W tym czasie roślina powinna spowolnić swój rozwój, szykując się do zimy. Dodatkowe składniki odżywcze, przy niewystarczającej ilości światła, będą niemożliwe do przetworzenia, co może skutkować przenawożeniem i chorobą rośliny.

Jeśli zdecydujesz się na nawożenie rośliny również w okresie jesienno-zimowym, pamiętaj, by doświetlać ją specjalnymi lampami UV, które imitują słońce.

Nawóz z do kwiatów doniczkowych można zrobić z kilku odpadów kuchennych. Dobrze sprawdza się fusy z kawy. w Fot. Story Teller/123RF.com

Nawożenie roślin doniczkowych - częste błędy

Nawożenie kwiatów domowych nie powinno sprawiać większych problemów. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach.

  1. Zbyt duża ilość nawozu przypali korzenie rośliny, a liście zaczną żółknąć w okolicy nerwów. Pamiętaj, by stosować się do instrukcji załączonej na opakowaniu. Lepiej mniej nawozu niż za dużo.
  2. Nie dokarmiaj świeżo zakupionej rośliny przez 2-3 miesiące. Rośliny kupione jesienią i zimą zacznij nawozić dopiero na wiosnę.
  3. Nie stosuj nawozu do świeżo przesadzonych roślin przez dwa miesiące. Nowa ziemia dostarczy im odpowiednich składników przez jakiś czas.
  4. Unikaj nawożenia chorych okazów. Nawóz może przypalić uszkodzone korzenie. Z pierwszym nawożeniem po wyleczonej chorobie poczekaj około miesiąca.
  5. Rośliny o suchym podłożu najpierw zwilż niewielką ilością wody i odczekaj kilka minut, zanim zaczniesz nawozić, w przeciwnym wypadku nawóz rozłoży się nierównomiernie w podłożu.

Rodzaj nawozu powinien być dopasowany do konkretnej rośliny. Gotowe mieszanki możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Pamiętajmy, że rośliny kwitnące powinny otrzymać nawóz z podwyższonym stężeniem fosforu i potasu. Rośliny, które nie kwitną, nawozimy pożywką azotową.

Istnieją również produkty przeznaczone dla kaktusów i sukulentów. Oddzielne nawozy znajdziemy także dla palm, storczyków czy paproci. 

Przeczytaj również: Anginka z gałązki. Najłatwiejszy i najbardziej skuteczny sposób na rozmnożenie rośliny

Domowe odżywki do kwiatów doniczkowych

Domową odżywkę dla roślin można wykonać także samodzielnie. Z czego zrobić nawóz do kwiatów doniczkowych?

  • Nawóz ze skorupek od jajek

Skorupki po ugotowanych jajach są świetnym źródłem azotu i węglanu wapnia, które wzmacniają rośliny. Wystarczy je skruszyć i włożyć do ziemi w doniczce. Jak zrobić nawóz do kwiatów doniczkowych ze skorupek jajek? Pozostawiamy je w wodzie po gotowaniu jajek na około dwa tygodnie. Po tym czasie odcedzamy zawartość i taką wodą podlewamy kwiaty. Pamiętajmy jednak, by nie używać tej odżywki do roślin, które lubią kwaśne podłoże (np. storczyków, wrzosów, azalii czy różaneczników). 

Skorupki jaj — do jakich roślin ich używać? Z tego rodzaju nawozu skorzystają gatunki, które preferują wyższe pH gleby, np. paprocie czy bluszcze. Śmiało można je również stosować do astrów, goździków, oleandrów, powojników, piwonii, tulipanów lub zawilców. 

  Drożdże przyspieszają wzrost roślin i sprawiają, że bujniej się rozrastają. Fot. handmadepictures/ 123RF.com

  •  Drożdże do podlewania

Drożdże przyspieszają wzrost roślin i sprawiają, że bujniej się rozrastają. Jak zrobić nawóz z drożdży? Przepis jest dość prosty. 50 g drożdży piekarskich rozdrabniamy i zalewamy 5 litrami ciepłej wody. Dokładnie mieszamy, a następnie odstawiamy na około godzinę. Po tym czasie roztwór jest gotowy do użycia. Można nim zasilać wszystkie rośliny doniczkowe, a zwłaszcza storczyki, skrzydłokwiaty czy paprotki. 

Skórki od banana zawierają wiele mikroelementów, których na co dzień brakuje roślinom. Powodują, że kwiaty są większe i intensywniej pachną. Skórkę można drobno pokroić i ułożyć w ogrodzie pod krzakami róż oraz pomidorami. Może z nich również przygotować wywar do podlewania roślin. Trzy skórki po bananach wkładamy do słoika, zalewamy wodą i odstawiamy na kilka dni. Tak przygotowanych roztworem podlewamy kwiaty.

  • Fusy z kawy

Fusy z kawy zawierają związki potasu - to doskonały nawóz do kwiatów doniczkowych zielonych. Po wymieszaniu z ziemią spulchniają ją i powodują, że roślina bujniej i szybciej rośnie. Ta metoda polecana jest w szczególności dla roślin kwitnących. Raz na dwa tygodnie wysypujemy fusy z kawy na wierzchnią warstwę ziemi w doniczce, delikatnie ją ruszamy i mieszamy z fusami.

  • Fusy i napary z herbaty

Fusy i napary z herbaty odkażają ziemię, zapobiegając rozwojowi bakterii, dodatkowo sprawiają, że roślina bujniej rośnie. Ta metoda polecana jest szczególnie do pielęgnacji paprotek. Najlepiej używać herbat ziołowych, np. pokrzywy, szałwii, rumianku czy skrzypu polnego. Roślinę podlewamy ostudzonym naparem.

Fusy z herbaty rozsypane w doniczce skutecznie odstraszą muszki. Jeśli mamy problem z mszycami, wystarczy przygotować napar z czarnej herbaty i regularnie spryskiwać nim liście zaatakowanej rośliny. Możemy też raz na cztery tygodnie spryskać roślinę naparem z ziołowej herbaty. To uodporni ją na grzyby pleśniowe. Torebki z herbaty warto ułożyć na dnie doniczki. Będą doskonałym filtrem i pochłaniaczem nadmiaru wody.

Fusy i napary z herbaty odkażają ziemię, zapobiegając rozwojowi bakterii. Fot. Nikolay Neveshkin/123RF.com

  • Mleko

Mleko poprawia koloryt liści roślin. Jeśli chcemy, by zielone liście naszej rośliny nabrały bardziej soczystej barwy, raz na dwa tygodnie podlejmy ją mlekiem rozcieńczonym z wodą. Duże liście można co jakiś czas przecierać ścierką nawilżoną mlekiem, majonezem lub piwem – będą pięknie się błyszczeć.

  • Woda po ziemniakach i innych warzywach

Woda pozostała po gotowaniu ziemniaków i innych warzyw zawiera wartościowe mikroelementy i skrobię. Pobudza mikroorganizmy zawarte w glebie do lepszego działania. Wystudzoną wodą podlewamy kwiaty. Należy jednak pamiętać, że nie może być wcześniej posolona.

  • Wyciąg z czosnku

Okazuje się, że storczyki potrzebują stymulacji w postaci wyciągu z czosnku. To właśnie czosnek zawiera wiele składników odżywczych, których potrzebują kwiaty. Do przygotowania wywaru będą potrzebne: 

  • 1 litr wody oraz 3 ząbki czosnku.
  • Wodę wlej do garnka i zagotuj, a gdy ostygnie, dodaj do niej sprasowane ząbki czosnku.
  • Następnie garnek należy przykryć pokrywką i odstawić na 1 dobę.
  • Potem wystarczy moczyć storczyki w wywarze przez 20-30 minut (nie podlewaj kwiatów takim wywarem – po prostu wstaw kwiaty do wody, a potem wyjmij).

Kurację należy stosować raz w miesiącu, a już po dwóch zabiegach zobaczysz piękne kwiaty. Uwaga! Wywar z czosnku musi być świeży – maksymalny czas przechowywania to 2 dni.

Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazała się 8.11.2021 roku.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Liście laurowe na obniżenie cukru, bóle stawów i odprężenie. Jak uprawiać drzewko laurowe, by nie usychało?

Co zrobić, żeby fiołek miał dużo kwiatów? Pielęgnacja i problemy w uprawie sępolii fiołkowej

Wyjątkowo piękna odmiana popularnej rośliny doniczkowej. Jak uprawiać anturium crystallinum?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.