Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak podlewać rośliny domowe. Podlewanie „od góry” i „od dołu”. Na czym one polegają?

Odpowiednie podlewanie roślin doniczkowych to klucz do utrzymania ich w dobrej kondycji. Aby zapewnić kwiatom właściwą wilgotność, nie wystarczy znać ich zapotrzebowania na wodę. Równie istotny jest sposób podlewania. Istnieją dwie podstawowe metody podlewania roślin: „od góry” i „od dołu”. Na czym one polegają i jak podlewać rośliny doniczkowe?

Jak podlewać rośliny domowe. Podlewanie „od góry” i „od dołu”. Na czym one polegają?
Podlewanie roślin nie musi być uciążliwe. Wybierając odpowiedni sposób podlewania, sprawisz, że rośliny doniczkowe zawsze będą zachwycały piękną zielenią i bujnymi kwiatami. Fot.123RF.com

Rola wody w życiu roślin

Rośliny aż w 85-90% składają się z wody. Woda stanowi dla nich nośnik substancji odżywczych. Rośliny wykorzystują ją również w procesie fotosyntezy. Odpowiednie nawodnienie jest ponadto niezbędne, by utrzymać prawidłowe napięcie w tkankach i jędrność liści.

Ile wody potrzebują kwiaty domowe?

Zapotrzebowanie roślin na wodę uzależnione jest od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą:

 • gatunek,
 • fazy wzrostu,
 • pochodzenie rośliny,
 • temperatura otoczenia,
 • pora roku,
 • ekspozycja na światło,
 • wilgotność powietrza.

Rośliny sucholubne (sukulenty) – w naturze występujące na obszarach górskich i pustynnych – dobrze radzą sobie z niedoborem wody. Dzięki licznym adaptacjom (m.in. zredukowanej powierzchni liści, obecności miękiszu wodnego i grubej kutykuli) mogą oszczędzać i magazynować wodę. Gatunki zaliczane do tej grupy (np. kaktusy) nie potrzebują więc intensywnego podlewania.

sukulenty w słoiku Sukulenty bardzo dobrze radzą sobie z niedoborem wody. Fot.123RF.com

Ważnym czynnikiem wpływającym na zużycie wody przez kwiaty domowe jest wilgotność powietrza. Gdy powietrze jest zbyt suche, transpiracja (parowanie) zachodzi szybciej, przez co rośliny są bardziej narażone na usychanie. Popularne rośliny doniczkowe najczęściej preferują wilgotność powietrza w zakresie 40-60%. Jeśli jest ona niższa, warto używać nawilżacza powietrza. W czasie kwitnienia i intensywnego wzrostu rośliny zużywają więcej wody. W porze spoczynku nie wymagają natomiast częstego nawadniania.

Spory wpływ na zapotrzebowanie roślin na wodę ma ich lokalizacja. Podłoże w doniczkach usytuowanych w pobliżu źródeł ciepła (np. grzejników) lub w zasięgu bezpośrednich promieni słonecznych (np. na parapecie) wysycha znacznie szybciej niż w tych ustawionych w centrum pomieszczenia (np. na stole).

Sprawdź: Rośliny, które nie boją się kaloryfera

Podlewanie roślin uzależnione jest również od rodzaju podłoża. Podłoże na bazie torfu dłużej utrzymuje wilgoć, przez co rośliny można podlewać rzadziej. Pewne znaczenie ma materiał i wielkość donicy – plastik lepiej utrzymuje wilgoć niż ceramika, a podłoże w mniejszych donicach wysycha szybciej niż w większych.

Jak podlewać rośliny doniczkowe?

Podlewanie roślin musi być zawsze dopasowane do ich potrzeb i aktualnych warunków. Unikaj więc rutynowego podlewania roślin według stałego harmonogramu. Zawsze sprawdzaj, czy podłoże jest suche, wkładając palec 2 cm pod powierzchnię ziemi.

Podlewaj kwiaty domowe rzadko, lecz intensywne – częste podlewanie zaburza prawidłowy rozwój korzeni. Pamiętaj – nadmiar wody jest dla większości roślin znacznie bardziej niebezpieczny niż jej niedobór. W warunkach wysokiej wilgotności dochodzi do niedoboru tlenu, a w konsekwencji zamierania korzeni.

Sprawdź: Jak uratować przelaną, gnijącą roślinę

Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe, podlewanie wykonuj z użyciem przegotowanej lub przefiltrowanej wody. Możesz również wykorzystać deszczówkę. Jeśli korzystasz z wody wodociągowej, przez jej użyciem odstaw ją na 24 godziny, by chlor wyparował. Woda do podlewania roślin powinna mieć temperaturę pokojową. Podlewanie wykonuj w godzinach porannych.


Autor: makeyourlifegreener

Podlewanie roślin „od góry”: jak to robić poprawnie?

Podlewanie roślin „od góry” polega na wlewaniu wody bezpośrednio do doniczki, na ziemię. W taki sposób można podlewać większość roślin doniczkowych. Taki rodzaj podlewania, najłatwiej przeprowadzić przy użyciu niewielkiej konewki. Wodę wlewaj powoli, delikatnym, rozproszonym strumieniem, by mogła stopniowo wsiąknąć w ziemię. Rozprowadzaj ją równomiernie po całej doniczce.

podlewanie roślin od góry Podlewanie "od góry" to najpopularniejsza metoda nawadniania roślin domowych. Fot.123RF.com

Podlewanie „od góry” wykonuj do momentu, gdy woda wypłynie przez otwory w doniczce – dzięki temu będziesz mieć pewność, że dotarła do dolnych warstw podłoża. Nadmiar wody zgromadzony w podstawce usuń po kilkunastu minutach.

Zalety i wady podlewania „od góry”

Podlewanie „od góry” ma swoje plusy. Pozwala wypłukać z podłoża zbędne minerały, które mogą zaburzać gospodarkę wodną roślin. Jest też znacznie efektywniejsze i łatwiejsze do wykonania niż podlewanie „od dołu” w przypadku roślin o dużych rozmiarach.

Z kolei główną wadą podlewania roślin „od góry” jest ryzyko nierównomiernego nawodnienia wszystkich warstw podłoża. Woda często gromadzi się w górnych warstwach i nie dociera do korzeni, co może doprowadzić do zamierania rośliny. Dodatkowym problemem bywają choroby grzybowe i szkodniki, które atakują rośliny doniczkowe przy wysokiej wilgotności.

Przy podlewaniu „od góry” często dochodzi również do zamoczenia liści, co powoduje ich uszkodzenia. Podlewanie roślin „od góry” może prowadzić do nadmiernego zagęszczania podłoża. Jeśli struktura gleby jest niewłaściwa, woda wypływa kanałami i szczelinami, przez co kwiaty domowe nie mogą jej wykorzystać.

Podlewanie roślin „od dołu”

Podlewanie roślin „od dołu” polega na umieszczeniu doniczki w naczyniu z wodą, skąd stopniowo przenika ona do podłoża. Metodę tę stosuje się w przypadku roślin wrażliwych na nadmiar wody. Podlewanie „od dołu” jest polecane ponadto dla gatunków o delikatnych liściach, które nie tolerują zraszania.

Dobrze sprawdza się również w przypadku młodych roślin, które nie zdążyły się jeszcze w pełni ukorzenić i pod wpływem strumienia wody z góry mogą ulec uszkodzeniu.

„Od dołu” warto podlewać m.in.

Sprawdź: Najważniejsze zasady podlewania storczyków

Metoda ta jest wskazana również dla sukulentów (np. kalanchoe), które w warunkach naturalnych pobierają wodę w podobny sposób.

Jak podlewać rośliny „od dołu”?

Podlewanie „od dołu” możesz przeprowadzić, wlewając wodę do podstawki doniczki. Innym sposobem jest zanurzenie doniczki w dużym naczyniu z wodą na kilkanaście minut.

Po upływie 10-15 minut sprawdź, czy podłoże (na głębokości 2-3 cm) wciąż jest suche. Jeśli tak, pozostaw doniczkę w wodzie jeszcze na kilkanaście minut. Następnie wyjmij roślinę i usuń nadmiar wody z podstawki. Nie pozostawiaj rośliny w naczyniu z wodą na dłużej niż 30 minut – może to spowodować uszkodzenie korzeni.

Rośliny podlewane od dołu powinieneś co jakiś czas (2-3 miesiące) ostrożnie podlać „od góry”, co pozwoli wypłukać z podłoża nadmiar minerałów.

Zalety i wady podlewania „od dołu”

Podlewanie „od dołu” sprzyja równomiernemu przenikaniu wody przez podłoże i odpowiedniemu nawodnieniu wszystkich jego warstw. Roślina powoli pobiera odpowiednią ilość wody ­– nie ma więc ryzyka jej przemoczenia. Podlewanie „od dołu” umożliwia też przeniknięcie wody do dna donicy. Dzięki temu woda może dotrzeć do korzeni, co sprzyja ich rozwojowi i bujnemu wzrostowi roślin.

Długotrwałe podlewanie roślin „od dołu” może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się soli mineralnych w podłożu, a w konsekwencji do ograniczenia wchłaniania wody przez rośliny.

Podlewanie roślin – czego nie robić?

 • Nie lej wody bezpośrednio na liście. Osadzające się kropelki wody mogą doprowadzić do porażenia słonecznego roślin, powstawania nieestetycznych żółtych plam na liściach i rozwoju chorób grzybowych.
 • Nie podlewaj roślin bez wyraźnej potrzeby. Jeśli masz wątpliwości, upewnij się, czy podłoże jest suche.
 • Nie podlewaj roślin zimną wodą – grozi to szokiem termicznym.
 • Nie wlewaj wody w jednym miejscu, tylko rozprowadzać ją po całej doniczce.

Podlewanie roślin nie musi być uciążliwe. Wybierając odpowiedni sposób podlewania, sprawisz, że rośliny doniczkowe zawsze będą zachwycały piękną zielenią i bujnymi kwiatami.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.