Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Odstrasza mole i... podkręca smak drobiu. Kocanki włoskie – uprawa w doniczce

Gdy poczujesz jej zapach i smak, zrezygnujesz z babcinej magi do rosołu. Ta roślina, znana jako magi włoskie lub drzewko curry to nie tylko doskonała przyprawa, lecz także niedoceniony sposób... na mole. Poznaj i wykorzystuj nie tylko w kuchni aromatyczne kocanki włoskie – uprawa w doniczce jest prostsza, niż myślisz.

Odstrasza mole i... podkręca smak drobiu. Kocanki włoskie – uprawa w doniczce
Zanim zakwitnie do złudzenia przypomina krzak lawendy, jednak nie pomyl się, to kocanki włoskie. Doskonały tip na mole. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Kocanki włoskie  uprawa w doniczce

Tym, co odróżnia magi włoskie od jednej z najpopularniejszych przypraw kuchennych w płynie, jest to, że pierwsza z wymienionych nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, ponieważ to... roślina. Wyglądem przypomina tymianek tyle, że nie jest żywo zielona a lekko posrebrzana. Ma bardzo intensywny zapach, z którego słynie, a gdy nadejdzie jej czas, kwitnie na żółto, dzięki czemu łodyżki z drobnymi baldachami chętnie wykorzystywane są do tworzenia bukietów.

Przeczytaj również: Nadają potrawom aromatyczny smak. Dowiedz się, jak zbierać, suszyć i przechowywać zioła

Z wielu powodów warto rozważyć, czy wprowadzić do swojego zielnika kocanki włoskie – uprawa w doniczce nie wymaga wiele pracy, a roślina to cenny produkt spożywczy i terapeutyczny. Pamiętajmy, aby kocanki włoskie miały odpowiednio dobraną ziemię i stanowisko. Trzeba też zadbać o ich podlewanie i nawożenie. Drzewka curry, aby mogły trafić do twojej kuchni jako niezastąpiona, całkowicie naturalna przyprawa, powinny porastać ciepłe i słoneczne stanowiska.

  • Ziemia

Najlepiej czują się w glebie umiarkowanie wilgotnej, o pH obojętnym lub lekko zasadowym. Koniecznie przygotuj im lekkie, użyźnione podłoże.

  • Stanowiska

To idealne zioła do ogródków działkowych, a także do zasadzenia skarp, murków czy przydomowych skalniaków, a w uprawie doniczkowej dobrze sprawdzą się na balkonach, tarasach czy słonecznych werandach. Z nadejściem zimy warto przenieść okazy rosnące w gruncie do doniczek znacznie większych od obrysu korzeni, aby bezpiecznie przezimować je w pomieszczeniu.

przesadzanie Przesadzając kocanki, trzeba pamiętać, że bardzo się krzewią – doniczka nie może być za mała. Fot. CanvaPro

  • Podlewanie

Odpowiednia gleba o dobrej przepuszczalności uchroni systemy korzeniowe roślin przed nadmiarem wilgoci. Należy przestrzegać zasady umiarkowanego podlewania. Lepiej kocanki włoskie nieco przesuszyć niż przelać, bo nawet młode sadzonki dobrze radzą sobie z krótkotrwałą suszą.

  • Przycinanie

Regularne przycinanie działa na kocanki włoskie pobudzająco. W efekcie stają się bardziej okazałe. Dzięki temu, że dobrze się regenerują po cięciu, można je dowolnie formować np. w srebrzyste, ozdobne kule. Jednak pamiętajmy, że zabieg ten może osłabić kwitnienie, dlatego, jeśli kocanki w doniczkach uprawiamy dla kwiatów, bezpieczniej pozostawić im swobodę wzrostu w luźnym, nieregularnym pokroju.

Kocanki włoskie – zastosowanie

Kocanki włoskie w warunkach domowych doskonale rosną w dużych pojemnikach, dostarczając niezwykle aromatycznych liści przez cały rok. Dlatego właśnie nie wolno przerywać ich podlewania – zalecane jest utrzymanie lekkiej wilgotności np. poprzez regularne zraszanie gleby. Taka pielęgnacja pozwoli im rozkrzewić się swobodnie, łodyżki zgęstnieją, a my uzyskamy więcej cennych listków do użycia.

Kocanki włoskie, czyli drzewka curry, to przyprawa, która dodana na świeżo podkręci smak i aromat domowego majonezu oraz letnich sałatek. Ususzone listki magi włoskiej warto wykorzystać nie tylko do potraw, lecz także do woreczków z ziołowym suszem na mole. Odstraszą je skuteczniej niż niejeden sklepowy preparat.

olejek Kocanki włoskie to materiał na piękny bukiet, a także na leczniczy olejek o wyrazistym, ziołowym aromacie. Fot. CanvaPro

Ciekawym produktem, który bez trudu przygotujemy w domu, jest olejek z kocanki – jego kropelki można dodawać go do kremów, leczniczych kąpieli oraz łagodnej aromaterapii. A gdy kocanki włoskie w doniczce rozszalały się aż za bardzo, warto ściąć je na małe, suszone bukiety, które przyozdobią dom i długo będą pachnieć ziołową świeżością, zastępując nowoczesne aromatyzery. Jeśli dotąd nie zająłeś się ich uprawą, koniecznie wpisz na swoją ogrodową listę kocanki włoskie – zastosowanie tych roślin jest szersze, niż myślisz, a możliwości przedstawione powyżej to tylko szczypta właściwości tego niedocenianego zioła.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

7 roślin, które możesz posiać w grudniu. Wysiew kwiatów, warzyw i ziół w domu

Aranżacja balkonu. Kompozycja z iglaków, ziół, krzewów i roślin balkonowych

Tak dawniej uprawiano roślin w ogrodzie. Zapomniane metody działkowe naszych dziadków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.