Spis treści:
Co można siać w grudniu?
Grudzień to dobry moment, żeby wysiać niektóre rośliny na rozsady. Trzeba to jednak robić w pomieszczeniu, gdyż na zewnątrz nasiona nie wykiełkują. Za to, kiedy wiosną przesadzimy je do gruntu, zakwitną wcześniej i wcześniej wydadzą plony. Jeśli więc masz w domu trochę miejsca lub dysponujesz ogrzewaną szklarnią, możesz już teraz zabrać się do pracy. Co można siać w grudniu?
-
Pelargonia
Te ozdobne kwiaty możesz wysiać pod koniec grudnia. Dzięki temu zakwitną już w kwietniu, kiedy inne kwiaty będą się dopiero rozkręcały. Wysiew pelargonii z nasion jest prosty, te wdzięczne rośliny kiełkują bardzo szybko. Potrzebują przepuszczalnego i żyznego podłoża. Najłatwiej wysiać je w multidoniczkach, w których wsadzamy po nasionku do jednego pojemnika. Doniczkę postaw w jasnym i ciepłym miejscu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza. Po tygodniu roślina zacznie kiełkować.
-
Lwia paszcza
Imponujące lwie paszcze również można wysiać już w grudniu. Wtedy kwiaty przesadzone do ogrodu zakwitną już na początku czerwca. Gdybyśmy siew zostawili na wiosnę, kwiat zakwitłby dopiero w okolicach sierpnia. Nasiona lwiej paszczy najlepiej wysiać w pojemnikach na kompoście, nie przykrywając ich z wierzchu ziemią. Możesz przykryć je podziurawioną, przezroczystą folią. Nasiona wykiełkują w temperaturze 20 do 23 stopni Celsjusza. Kiedy będą większe, przesadź je do małych doniczek.
Lwie paszcze można wysiać do pojemników już w grudniu. Fot.123RF.com
-
Laurencja
Ten ciepłolubny kwiat rabatowy do wykiełkowania potrzebuje temperatury około 21 stopni Celsjusza. Laurencję wysiej w przepuszczalnym podłożu, ziemia pod nią powinna być wilgotna, ale nie mokra. Laurencja wysiana w grudniu będzie kwitła od wczesnego lata do późnej jesieni. Warunkiem jest obrywanie jej przekwitłych kwiatów.
-
Groszek pachnący
Groszek pachnący, ale również cukrowy możesz wysiać pod koniec grudnia w domu. Potrzebuje on głębszych doniczek, gdyż wsadza się go do ziemi na głębokość około 2,5 cm. Nasiona przykryj ziemią. Podlewaj tak, by nie przelewać rośliny.
Przeczytaj również: Uprawa figi w doniczce i w gruncie. Pielęgnacja, owocowanie i rozmnażanie figi
-
Bakłażan
To warzywo warto wysiać już w grudniu, bo od siewu musi minąć pół roku, by wydało plony. Jego nasiona kiełkują w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Wysiewaj je w oddzielnych doniczkach.
W grudniu można wysiać niektóre rośliny na rozsady. Fot.123RF.com
-
Cebula
Niektórzy twierdzą, że najlepszym dniem na wysiew cebuli jest drugi dzień świąt. Posianą wtedy cebulę wiosną można przesadzać do gruntu. Nasiona cebuli najlepiej wysiewać w multidoniczkach, najlepiej po kilka ziarnek na pojemnik. Siej je na głębokości około 2,5 cm. Po wykiełkowaniu, kiedy pędy będą miały około 10 cm, możesz je przepikować i wysadzić do oddzielnych doniczek. Cebuli do wykiełkowania wystarczy temperatura około 15 stopni Celsjusza. W ten sposób możesz wysiać również pora.
-
Mięta
Mięta do wykiełkowania potrzebuje dużo światła oraz temperatury około 15 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura jej nie zaszkodzi. Najlepiej siać po kilka nasion do doniczki, kładąc je po prostu na wilgotnym kompoście. Nie trzeba ich przykrywać ziemią. Wystarczy wysiać miętę w jednej doniczce, bo przesadzona do ogrodu mięta rozrośnie się bardzo szybko poprzez przyrosty korzeniowe. Inne zioła, jakie możesz w ten sposób wysiać to szczypiorek, koper, bazylia, oregano czy majeranek.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jak dbać o rośliny wysiane w grudniu?
Wysiane w grudniu rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Trzymając je w domu, możesz na bieżąco monitorować ich rozwój i warunki, w jakich żyją. Jak dbać o rośliny wysiane w grudniu? Oto najważniejsze zasady:
- kontroluj poziom wilgotności gleby. To trudna sztuka, bo podłoże dla siewek powinno być zawsze wilgotne, ale nie mokre. Świeżo posiane rośliny są jeszcze mało odporne, nie poradzą sobie ani z suszą, ani z nadmiarem wody;
- zapewnij roślinom stały dostęp do światła i odpowiednią temperaturę. Bez światła nie będą się rozwijały;
- kiedy rozsady będą już miały więcej liści, zacznij je nawozić. Nadają się do tego naturalne gnojówki rozcieńczone z wodą (z pokrzywy lub skórek bananów), biohumus czy obornik również rozcieńczone z wodą. Lepiej to robić małymi dawkami, a częściej, nawet co tydzień;
- hartuj rośliny dwa tygodnie przed wysadzeniem do gruntu. Dwa tygodnie przed wysadzeniem wynoś rośliny na zewnątrz na dzień, a chowaj do domu na noc. W ten sposób rośliny stopniowo przyzwyczają się do warunków panujących na zewnątrz.
Wysianie roślin w grudniu wymaga cierpliwości i systematyczności. Pozwala jednak oszczędzić pieniądze i zapewnia wyjątkową satysfakcję, że wyhodowaliśmy swoje uprawy od zera.
Źródła: homedandgardens.com, deccoria.pl
Przeczytaj również: Tak dawniej uprawiano roślin w ogrodzie. Zapomniane metody działkowe naszych dziadków