Spis treści:
Siew bobu na przedplon
Bób to jedno z warzyw bardzo wdzięcznych w uprawie, ponieważ ma stosunkowo małe wymagania cieplne i wysoką tolerancję na ciężkie, gliniaste gleby. Nie musi być ciepło, by roślina rozpoczęła wschody, a młodziutkie siewki całkiem dobrze znoszą niewielkie przymrozki. Zapewnij mu stanowisko przewiewne tam, gdzie gleby mają pH 6,5-7, a bujnie się rozwinie.
W uprawie bobu z siewu prowadzonej w przydomowym warzywniku pilnuj, aby roślina nie była narażona na niedobory wody. Okres suszy jest szczególnie szkodliwy w porze kwitnienia, zawiązywania owoców i wypełniania strąków. Jeśli zabraknie deszczu, a ty zaniedbasz podlewanie uprawy, bób da mały plon z drobnymi, suchymi nasionami.
Dlaczego warto uprawiać to tradycyjne warzywo? Smakowite nasiona to jedno, ale pamiętaj, że roślina ta ma też inne zalety, np. siew bobu na przedplon pozwala wykorzystać luki w kalendarzu ogrodnika. Podobnie jak w przypadku innych roślin strączkowych, wysiew w odpowiednim terminie zapewnia też liczne korzyści dla gleby. Wysiej bób na przedplon, a poprawisz strukturę podłoża, zwiększając jego gruzełkowatość i rozluźniając głębsze warstwy oraz wzbogacisz glebę w cenną próchnicę. Co więcej, jego uprawa pozwala na późniejsze ograniczenie podaży wieloskładnikowych, gotowych nawozów mineralnych.
Skąd takie działanie tej prostej, uprawianej od zarania dziejów rośliny? Wynika to m.in. z charakterystycznej budowy części podziemnych: bób ma długi korzeń palowy z silnie rozrastającymi się korzeniami bocznymi i szyszkowatymi brodawkami oraz wartościowych wydzielin korzeniowych.
Uprawa bobu w ogrodzie to doskonały sposób na poprawę struktury podłoża. Fot. ivonnewierink/CanvaProJak przeprowadzić siew? Wprowadź bób do warzywnika po dowolnej roślinie, unikaj jedynie stanowisk po innych gatunkach z rodziny bobowatych. Wysiew zaplanuj na przełom marca i kwietnia:
- wyznacz rzędy co 40-60 cm, a pojedyncze nasiona rozsiej na głębokości 4-6 cm w rozstawie co 10-15 cm;
- wyznacz rzędy co 40-60 cm, a dołki do wysiewu gniazdowego po 3-4 nasiona przygotuj co 20-40 cm.
Najlepsze warunki glebowe do uprawy rośliny zapewni wcześniejsze wzbogacenie podłoża kompostem lub przerobionym obornikiem – w takiej glebie bób możesz siać w pierwszym lub drugim roku po nawozie.
Przeczytaj również: Jest zdrowa jak mało które warzywo, uznana za superfood. Rukiew wodna – uprawa w domu i ogrodzie
Uprawa współrzędna bobu
Jeśli zależy ci na udanym plonie, nie czekaj zbyt długo z wysiewem bobu na grządce. Najlepiej przeprowadź go już w marcu, w 3 tygodniu miesiąca, dzięki temu jego wzrost będzie bardziej intensywny, a nasiona większe i słodsze. Rośliny wysiane wcześniej rosną zdrowiej, a ogrodnicy dodają, że rzadziej zauważają na nich aktywność szkodników bobu.
Dla utrzymania najlepszej kondycji roślin zadbaj też o to, by uprawa współrzędna bobu była dobrze przemyślana. To, co posadzisz obok, ma duże znaczenie i z pewnością odbije się na otrzymanym plonie. Nieodpowiednim towarzystwem dla bobu są np. rośliny jaskrowate, ponieważ ich bliskość negatywnie oddziałuje na procesy zawiązywania nasion. Zrezygnuj też z planu siania rząd po rzędzie grochu, fasoli i bobu, w swoim towarzystwie rośliny rosną mniejsze, gorzej plonują, a zwykle też chorują na te same choroby. Nie sprawdzi się też uprawa buraków, szpinaku czy porów.
Ogrodnicy podpowiadają, aby obok bobu w ogródku znaleźć za to miejsce np. na rumianek, który poprawia jego odporność. Dobrym wyborem będzie uprawa wczesnych ziemniaków, kapusty włoskiej, pekińskiej czy czerwonej albo dorodnych kalafiorów.
Zwróć uwagę na to, co sadzisz obok bobu. Zachowaj dystans od grochu czy fasoli. Najlepszy plon wyda, gdy obok poprowadzisz wczesne ziemniaki, kalafiory czy kapustę. Fot. mtreasure/CanvaPro
Planujesz płodozmian w przydomowym ogrodzie i zastanawiasz się, jakie gatunki warzyw możesz uprawiać po bobie? Nasiona warzywa wysianego w marcu będą gotowe do zbioru z grządek dość szybko, a zwalniające się miejsce idealnie nada się np. pod rzędy sałaty, kalafiorów czy późnej kapusty.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Rośliny do rozmnażania zimą. Pobieranie i ukorzenianie sadzonek
Siew selera na rozsadę. Gwarancja dużych, twardych i zdrowych warzyw
Który miesiąc jest najlepszy na siew papryki? Siejemy paprykę na rozsadę