Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rośliny do rozmnażania zimą. Pobieranie i ukorzenianie sadzonek

Dla wielu ogrodników zima jest najmniej ekscytującym okresem na działce. W oczekiwaniu na wiosnę można jednak wykonać kilka zabiegów, dzięki którym umilimy sobie ten czas. Jednym z nich jest pobieranie i ukorzenianie sadzonek. Dzięki niemu nie tylko wykorzystamy nadmiar wolnego czasu, ale przygotujemy nowe rośliny, które ozdobią ogród wiosną.

Rośliny do rozmnażania zimą. Pobieranie i ukorzenianie sadzonek
Pobieranie sadzonek zdrewniałych zimą to dobry czas na rozmnożenie wielu roślin w ogrodzie. Fot. Iuliia Burmistrova/123RF.com

Spis treści:

Sadzonki zdrewniałe są jedną z najprostszych metod rozmnażania drzew i krzewów. Wystarczy wiedzieć, które rośliny dobrze zniosą przycinanie i będą prawidłowo się później rozwijać. Podpowiadamy, w jaki sposób pobierać sadzonki i jak je ukorzeniać.

Pobieranie i ukorzenianie sadzonek zimą

Sadzonki zdrewniałe to jeden z najlepszych sposobów na pozyskanie nowych, samodzielnych roślin z krzewów owocowych i dekoracyjnych. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji wykształcają one własną bryłę korzeniową, a wiosną można wsadzić je do gruntu.

Najlepszym okresem na pobieranie sadzonek zdrewniałych jest jesień oraz zima, kiedy rośliny są w okresie spoczynku. Zabieg należy wykonać pomiędzy październikiem a marcem, zanim zaczną rozwijać się na nich pąki. Nie warto zwlekać, aby sadzonki miały odpowiednio dużo czasu na solidne ukorzenienie się przed nadejściem nowego sezonu.

Dzięki sadzonkom zdrewniałym można rozmnażać również krzewy owocowe, np. porzeczkę. Fot. Antonio Fernandez/123RF.com

Jak pozyskać sadzonki zdrewniałe?

Sadzonki pozyskuje się z pędów jednorocznych, czyli z najświeższych przyrostów rośliny. Zwykle możne je rozpoznać, dzięki intensywnej barwie, którą wyróżniają się spośród pozostałych gałęzi. Pędy na sadzonki nie powinny mieć rozgałęzień.

Kiedy znajdziemy zdrewniały pęd, który nadaje się na sadzonkę, należy go odciąć. Gotowa sadzonka powinna mieć ok. 10-15 cm długości i posiadać 3-4 oczka lub pary oczek. Grubością powinna przypominać ołówek.

Następnym krokiem jest przycięcie sadzonki od góry. Cięcie powinno być skośne i wykonane ok. 1 cm nad ostatnim pąkiem. Z kolei w dolnej części sadzonki wykonujemy cięcie prostopadłe, które powinno znajdować się tuż pod ostatnim oczkiem.

Sadzonek nie warto pobierać podczas mroźnej pogody, kiedy temperatura spada poniżej 0 st. C. W takich warunkach miejsce obcięcia rośliny może być narażone na zmarznięcie, a pęd może uschnąć.

Pobraną sadzonkę warto zanurzyć w wodzie, zanim umieścimy ją w ukorzeniaczu. Następnie możemy wsadzić ją do podłoża z mieszaniny ziemi i wilgotnego pasku lub żwiru. Donicę lub wiaderko, do których je włożymy, umieszczamy w chłodnym pomieszczeniu, jak piwnica czy garaż. Sadzonki należy regularnie podlewać, aby ziemia była stale wilgotna. W ten sposób powoli będą się ukorzeniać, a wiosną będą gotowe do wsadzenia do gruntu.

Przeczytaj również: Sadzonki zdrewniałe – jak pobierać i ukorzeniać zimą? Instrukcja krok po kroku

Rośliny do rozmnażania zimą. Które sobie poradzą?

Do tego sposobu rozmnażania nadają się jedynie rośliny zdrewniałe. Wiosną i latem wytwarzają nowe miękkie łodygi, które na zimę twardnieją. Zwykle tej metody używa się pozyskiwania nowych sadzonek krzewów ozdobnych i owocowych. Najlepiej sprawdzą się w przypadku gatunków o miękkim drewnie, ze względu na to, że bogatsze w soki roślinne i łatwiej się ukorzeniają.

Spośród krzewów ozdobnych można pobierać zdrewniałe sadzonki z forsycji. Lepiej wybrać nowe pędy ze starych krzewów. Można to zrobić późną jesienią i przez całą zimę. Forsycja to krzew, który kwitnie w ogrodzie jako jeden z pierwszych, przez co ozdabia ogród już wczesną wiosną.

Zimą  warto rozmnożyć forsycję, pobierając młode pędy ze starych krzewów. Fot. Cat Miche/CanvaPro

Metoda może być wykorzystywana do różnych gatunków dereni. One również zaczynają kwitnąć dość wcześnie, a ich gałęzie ładnie się wybarwiają, przez co od razu zauważymy, z których pędów możemy zdobyć sadzonki.

Do tej metody rozmnażania roślin sprawdzą się również:

Metoda pobierania sadzonek zdrewniałych może być stosowana również do krzewów owocowych, jak bez czarny czy porzeczka. Można ją zastosować również do drzew ozdobnych, jak:

Niektórzy za jej pomocą rozmnażają także pnącza, jak rdest Auberta, wiciokrzew czy winobluszcz. W ogrodzie mamy też kilka gatunków, które można rozmnażać tym sposobem, ale niestety nie zawsze jest ona w ich przypadku skuteczna. Są to berberysy, głóg oraz ostrokrzew.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Rozświetli skalniak, gdy pożegnamy zimę. Miłek wiosenny – najważniejsze zasady uprawy

Przycinanie przerośniętych żywopłotów. Kiedy i w jaki sposób to robić?

Papryka słodka i ostra. Najlepsze odmiany i nowości

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.