Porady ogrodnicze

Rozmnażanie hortensji bukietowej. Możesz zrobić to zimą

Hortensja bukietowa to przepiękny krzew o okazałych i barwnych kwiatostanach, tak uwielbianych przez właścicieli ogrodów. Wyjaśniamy, jak rozmnożyć hortensję bukietową w zimie, by pozyskać nowe sadzonki, które z czasem staną się kolejną ozdobą ogrodu.

Rozmnażanie hortensji bukietowej. Możesz zrobić to zimą
Fot. 123RF.com

Spis treści:

Hortensja bukietowa — charakterystyka

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) to okazały krzew dorastający zwykle do 1-2 m wysokości. Jej cechą charakterystyczną są stożkowate kwiatostany osiągające bardzo duże rozmiary, nawet do 30 cm długości, które wyrastają z długich łodyg pokrytych eliptycznymi liśćmi. W zależności od odmiany mają one odcień pastelowo-różowy. W początkowej fazie kwitnienia kwiaty są białe lub kremowo-limonkowe, a z czasem przebarwiają się i ciemnieją, a ich barwa może stać się ciemno-różowa czy nawet bordowa.

Hortensje bukietowe zaskarbiły sobie serca wielu właścicieli ogrodów, którzy mając jeden krzew w ogrodzie, nie mogą oprzeć się pokusie, by obok posadzić całą rabatę pełną tych przepięknych kwiatów. Na szczęście, by pozyskać nowe sadzonki, wcale nie musimy kupować ich w sklepie ogrodniczym i ponosić dodatkowych kosztów. Hortensje ogrodowe możemy samodzielnie rozmnożyć, wykorzystując do tego zdrewniałe pędy.

Zobacz więcej zdjęć

Rozmnażanie hortensji bukietowej krok po kroku

Najpopularniejszą metodą rozmnażania hortensji bukietowej jest ukorzenianie zdrewniałych pędów. Ta metoda przynosi również bardzo dobre efekty, a gdy wykonamy ją prawidłowo, to w większości przypadków wszystkie pędy się ukorzenią. Kiedy można robić sadzonki hortensji? Zabieg ten można wykonać jesienią i zimą.

Jak ukorzenić gałązki hortensji?

 • Do ukorzenienia hortensji potrzebne będą ścięte pędy razem z przekwitłymi kwiatostanami. Ucinamy je z krzewu tuż nad ziemią, by dzięki temu uzyskać długi pęd z jak największą liczbą zawiązków.

 • Łodygę dzielimy na mniejsze części o długości około 15-20 cm, tak by każda łodyżka posiadała po dwie zawiązki z pąkami rośliny.

 • Pocięte pędy umieszczamy w doniczce z piaskiem i przysypujemy je aż po wierzchołki.

 • Donicę z łodyżkami umieszczamy w chłodnym miejscu np. w piwnicy lub garażu, gdzie panuje temperatura około 1 stopnia Celsjusza. Przykrywamy ją folią lub tkaniną, by podłoże było wilgotne. Pozostawiamy tak aż do połowy marca.

 • Mniej więcej w połowie lub pod koniec marca wyjmujemy donicę z chłodnego miejsca i delikatnie wyciągamy pędy z piasku.

 • Przygotowujemy małe doniczki z ziemią odpowiednią dla hortensji (żyzną, przepuszczalną, o lekko kwaśnym pH) i umieszczamy w nich po 3-4 sadzonki. Podczas sadzenia pamiętajmy, by jeden z zawiązków pączków wystawał ponad poziom podłoża.
 • Doniczki z młodymi sadzonkami ustawiamy w miejscu lekko zacienionym i regularnie podlewamy, by ziemia w doniczkach nie przesychała.
 • W połowie lata lub na początku jesieni możemy już przesadzić młode sadzonki hortensji, które mają już zielone liście do ziemi w ogrodzie, najlepiej w skupiskach po kilka sadzonek obok siebie. Posadzone w ten sposób hortensje do zimy zdążą się ukorzenić, a w kolejnym roku wydadzą już pierwsze kwiaty.

Źródło: Rozmnażanie hortensji bukietowej cz.1. Youtube.com. Kanał: Zielone Pogotowie

Rozmnażanie hortensji bukietowej przez odkłady

Hortensję bukietową możemy również rozmnożyć przez odkłady. Jak to zrobić?

 • Wykopujemy rowek o głębokości 15-20 cm w pobliżu rośliny matczynej, a następnie przyginamy silny i zdrowy pęd do ziemi. By dobrze przylegał on do podłoża, warto przytwierdzić go haczykiem lub grubym wygiętym drutem do ziemi i przysypać luźnym, próchnicznym podłożem.

 • Z fragmentu pędu, który będzie zagłębiony w ziemi usuwamy liście lub pąki. Aby przyspieszyć wytwarzanie się w tym miejscu korzeni, możemy łodygę ponacinać nożykiem i posmarować w zagłębieniach ukorzeniaczem.

 • Koniec pędu powinien wystawać pionowo 15-30 cm nad powierzchnię ziemi. Jeżeli się pokłada, możemy wspomóc go palikiem i przywiązać do niego pęd, aby nie leżał na ziemi.

 • Podłoże w miejscu ukorzeniania się hortensji regularnie podlewamy.

Ten sposób rozmnażania hortensji jest dosyć czasochłonny. Zanurzony w ziemi pęd może ukorzeniać się nawet przez rok. W kolejnym sezonie warto sprawdzić, czy wypuścił korzenie, a jeśli tak, to wtedy można odciąć go od rośliny matczynej i posadzić w docelowym miejscu.

Przeczytaj również: To prawdziwa królowa letnich ogrodów. Co zrobić, żeby hortensja bukietowa kwitła, aż do później jesieni?

Hortensja bukietowa idealnie prezentuje się w połączeniu z innymi krzewami. Fot. 123RF.com 

Oleje roślinne. Nie każdy nadaje się do smażenia na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.