Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, gdy magnolia słabo kwitnie? Zadbaj o dobre nawożenie i ściółkowanie

Magnolie to krzewy lub niewielkie drzewa o wyjątkowej urodzie, które wspaniale kwitną wczesną wiosną. Zachwycają nas swoimi dużymi i barwnymi kwiatami, które pojawiają się przed rozwojem liści. Niestety czasem się zdarza, że magnolia słabo kwitnie, przez co traci na atrakcyjności. Przyczyn tego problemu może być kilka. Sprawdź, dlaczego magnolia słabo kwitnie oraz jak zachęcić roślinę do tworzenia pąków kwiatowych. Tajemnica tkwi w odpowiednim nawożeniu i ściółkowaniu.

Co zrobić, gdy magnolia słabo kwitnie? Zadbaj o dobre nawożenie i ściółkowanie
Aby pobudzić magnolię do kwitnienia, należy zadbać o odpowiednie nawożenie i ściółkowanie. Kwiatów będzie co nie miara. Fot. Anna Machalska/Deccoria.pl

Spis treści:

Dlaczego magnolia słabo kwitnie?

Magnolie to jedne z najpiękniejszych drzew lub krzewów (w zależności od gatunku), które są wizytówką niejednego ogrodu. Ich okazałe kwiaty pojawiają się wczesną wiosną na jeszcze gołych pędach i zachwycają swoją wyjątkową urodą. Z reguły magnolie kwitną bardzo obficie, ale czasem ich kwiatów nie jest tak dużo, jakbyśmy tego chcieli. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, ale najczęściej jest to wynik niewłaściwej pielęgnacji. Oto główne powody, dla których magnolia słabo kwitnie.

  • Wiek magnolii – młode rośliny zakwitają dopiero po kilku latach uprawy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli jednak zostały one wyhodowane z nasion, na pierwsze kwiaty można czekać nawet około 10 lat.     

  • Przemarzanie pąków – kwiaty magnolii są niezwykle wrażliwe na niskie temperatury. Wczesną wiosną występuje duże ryzyko przymrozków, które mogą doprowadzić do przemarznięcia rozwijających się pąków kwiatowych (zwłaszcza w przypadku odmian wcześnie kwitnących). To sprawia, że magnolie kwitną słabo, a nawet wcale.   

  • Niewłaściwe cięcie – magnolie zawiązują pąki już w poprzednim roku, w okresie późnego lata do wczesnej jesieni. W przypadku, gdy zostaną przycięte wiosną, kwiaty nie pojawią się. Ewentualne cięcie pielęgnacyjne można przeprowadzić po zakończeniu kwitnienia. Można wówczas ściąć wierzchołki gałęzi, a także usunąć pędy stare, chore, uszkodzone i przemarznięte.

  • Niedobór składników odżywczych – magnolia lubi gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, zasobne w próchnice, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6). Dla obfitego zawiązywania pąków wymaga odpowiedniego nawożenia.      

jak pobudzić magnolię do kwitnienia Jeśli magnolia słabo kwitnie, prawdopodobnie brakuje jej składników odżywczych. Fot. Barbara Machalska-Cyran/Deccoria.pl

Jak pobudzić magnolię do kwitnienia? Nawożenie i ściółkowanie

Aby prawidłowo rosnąć i obficie kwitnąć, magnolie potrzebują różnorodnych składników odżywczych. Dzięki temu będą miały mocne pędy, duże i ciemnozielone liście, a ich kwiaty będą okazałe i dobrze wybarwione. Z kolei w przypadku niedoboru składników pokarmowych rośliny słabo kwitną. Co więcej, ich liście stają się wątłe i przybierają jasnozielony kolor. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawożenie. Magnolie zasila się zwykle trzy razy w sezonie, a pomiędzy nawożeniami należy zachować przynajmniej miesiąc odstępu. Pierwsze dawki nawozów stosujemy na przełomie marca i kwietnia (w zależności od warunków pogodowych). Do zasilania możemy używać specjalistycznych, granulowanych, wieloskładnikowych nawozów. Równie dobrze sprawdzi się kompost, ale nie zwykły (ma odczyn pH około 6,5, który jest za wysoki dla magnolii). W tym celu sprawdzi się kompost kwaśny, który powstaje z igliwia, kory i trocin z drzew iglastych.      

Aby pobudzić magnolie do kwitnienia, warto też zadbać o ściółkowanie, które zapobiega szybkiemu przesychaniu podłoża, a także wzbogaca glebę w dodatkowe substancje odżywcze. Ponadto warstwa ściółki chroni korzenie roślin przed przemarzaniem, z kolei latem chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się gleby. Poza tym pomaga utrzymać kwaśny odczyn gleby, który lubią magnolie. Do ściółkowania można użyć różnych materiałów, takich jak kora iglasta, szyszki, igliwie, zrębki czy kwaśny torf. Idealna grubość ściółki to 2,5-5 cm. Warto też pamiętać o jej systematycznym uzupełnianiu, zwłaszcza wiosną i przed zimą. Dzięki temu magnolie będą miały idealne warunki do tworzenia pąków kwiatowych, a ich kwitnienie będzie bujne jak nigdy.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Bambusowy szpaler osłoni przed sąsiadami i ozdobi taras. Ciekawe gatunki i uprawa fargezji

Przycinanie aronii na wiosnę. Co zrobić, żeby aronia dobrze owocowała?

Najlepsza, ale mało znana metoda na ćmę bukszpanową. Niszczy żarłoczne gąsienice i chroni krzewy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.