Porady ogrodnicze

Z jego kwiatów zrobisz pyszną i zdrową herbatę. Jak uprawiać hibiskus w ogrodzie?

Hibiskus ogrodowy to ozdobny krzew wywodzący się z terenów azjatyckich, którego cechą charakterystyczną są okazałe kolorowe kwiaty, obsypujące roślinę przez cały okres letni. Pomimo atrakcyjnego wyglądu, hibiskus nie cieszy się dobrą sławą, ze względu na funkcjonujące na jego temat przesądy. Sprawdźcie, czy warto w nie wierzyć i dowiedzcie się, jak uprawiać hibiskus w ogrodzie.

Z jego kwiatów zrobisz pyszną i zdrową herbatę. Jak uprawiać hibiskus w ogrodzie?
Hibiskus pięknie prezentuje się w ogrodzie, a z jego kwiatów można zrobić pyszną i zdrową herbatę. Fot. Unsplash

Spis treści:

Hibiskus ogrodowy — charakterystyka

Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis), określany także jako róża chińska lub ketmia to roślina należąca do rodziny ślazowatych. Jego naturalnym środowiskiem są tereny Chin i Tajwanu. Dziko rosnące hibiskusy osiągają do 6 m wysokości i mają postać pokaźnych drzew.

W naszym rodzimym klimacie hibiskus ogrodowy dorasta do 2 m wysokości i ma pokrój krzewu rozgałęziającego się ku górze.

Cechą charakterystyczną hibiskusa są jego okazałe kwiaty osiągające nawet 20 cm średnicy oraz błyszczące ciemnozielone liście. W zależności od odmiany kwiaty hibiskusa mogą być białe, niebieskie, fioletowe, różowe, pomarańczowe lub czerwone. Zaczynają się one pojawiać na pędach pod koniec lipca i w sierpniu, a utrzymują się na krzewie nawet do października.

Właściwie pielęgnowany hibiskus kwitnie bardzo obficie, a jego zastosowanie w ogrodzie jest szerokie. Ze względu na dekoracyjny wygląd można sadzić go w formie solitera w centralnej części ogrodu lub w niewielkich grupach. Doskonale prezentuje się również z innymi krzewami kwitnącymi np. hortensjami czy budlejami. Można go także sadzić w towarzystwie letnich bylin takich jak floksy, rudbekie czy astry, co pozwoli stworzyć w ogrodzie kolorową rabatę.

Zobacz więcej zdjęć

Hibiskus — odmiany

Istnieje około 220 różnych gatunków róży chińskiej, jednak zdecydowana większość z nich nie nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Istnieje jednak kilka dekoracyjnych i bardziej wytrzymałych na warunki klimatyczne odmian, które z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie. Są to między innymi:

  • Hibiskus syryjski (Hibiscus syriacus) - nazywany również ketmią syryjską, jest to jedna z najpopularniejszych odmian hibiskusa ogrodowego. Krzew dorasta do dwóch, a czasem nawet trzech metrów wysokości. Jego głównym walorem dekoracyjnym są duże kwiaty, przypominające nieco kwiaty malwy. W zależności od odmiany mogą mieć one kolor biały, czerwony, różowy lub fioletowy. Hibiskus syryjski dobrze sprawdza się posadzony pojedynczo jako soliter bądź w grupie z innymi kwitnącymi roślinami. Gatunek cechuje się zwartym i gęstym pokrojem, przez co często sadzony jest także w formie żywopłotu.

  • Hibiskus bagienny (Hibiscus moscheutos) - charakteryzuje się sztywnymi pędami, ciekawymi liśćmi o zmiennym kształcie oraz dużymi białymi lub różowymi kwiatami. Planując zakup jego sadzonek, warto wiedzieć o tym, że można spotkać się również z innymi jego nazwami np. hibiskus bylinowy lub hibiskus błotnisty.

  • Hibiskus na pniu - roślina doskonale nadaje się do sadzenia w większych donicach, stanowiąc ciekawą dekorację tarasu lub przestrzeni wokół domu. Szczególną sympatią wśród ogrodników cieszy się odmiana róży chińskiej szczepionej na pniu Tricolor. Jak sama nazwa wskazuje, drzewko posiada kwiaty w trzech różnych kolorach - białym, różowym oraz fioletowym.

Przeczytaj również: Wielozadaniowy krzew dla każdego. Jak uprawiać i kiedy przycinać irgę?

Hibiskus wymaga słonecznego stanowiska oraz żyznej i wilgotnej ziemi. Fot. Pixabay

Hibiskus ogrodowy — uprawa 

Hibiskus ze względu na swoje tropikalne pochodzenie jest dosyć trudny w uprawie. Gdy spełnimy jednak jego podstawowe wymagania, odwdzięczy się silnym wzrostem i pięknym kwitnieniem. Sprawdźcie, jak dbać o hibiskusa ogrodowego:

  • Sadzenie

Hibiskusy zaleca się sadzić w ogrodzie wiosną lub jesienią. Jednak w sklepach ogrodniczych pięknie kwitnące okazy kuszą nas swoim widokiem późnym latem. Wśród nich są odmiany, które możemy sadzić i uprawiać w donicach.

  • Ziemia

Róży chińskiej należy zapewnić glebę żyzną, próchniczą, przepuszczalną, o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym. Może być to ziemia kompostowa lub podłoże torfowe do roślin ogrodowych. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne.

  • Stanowisko

Hibiskus ogrodowy preferuje stanowisko dobrze nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od wiatru.

  • Podlewanie

Ze względu na to, że roślina najlepiej rozwija się w wilgotnym podłożu, należy ją systematycznie i obficie podlewać, zwłaszcza latem. 

  • Nawożenie

Nawożenie hibiskusa należy rozpocząć, gdy zauważymy, że zaczynają rozwijać się pierwsze pąki. Najlepiej w tym celu zastosować wieloskładnikowe nawozy do roślin kwitnących. Nawożenie należy zakończyć najlepiej w sierpniu, by roślina miała czas przygotować się na nadejście zimy.

  • Choroby i szkodniki

Hibiskusowi najczęściej zagrażają:

  • mączliki,
  • mszyce,
  • przędziorki,
  • wełnowce.

Na szczęście ich zwalczanie nie jest ani trudne, ani czasochłonne. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się profesjonalne środki ochrony roślin stosowane w formie oprysku. Jeżeli hibiskus jest zbyt nadmiernie podlewany, wówczas może on zostać zaatakowany również przez pleśń. W tej sytuacji oprócz znacznego ograniczenia nawadniania podłoża, konieczne może być zastosowanie preparatów na choroby grzybowe roślin.

  • Zimowanie

Warto pamiętać o tym, że hibiskusy sadzone w gruncie nie są w pełni mrozoodporne. Może zaszkodzić im spadek temperatur do -15 stopni Celsjusza. Chcąc uniknąć przemarznięcia krzewów, warto na zimę okryć je włókniną lub stroiszem.

  • Cięcie

Hibiskus bardzo dobrze znosi cięcie. Wykonuje się je wczesną wiosną – w marcu lub kwietniu. Zabieg ten wykonuje się w celu nadania roślinie ładnego kształtu, ale nie tylko. Prawidłowo przeprowadzone cięcie wspomaga prawidłowy rozwój oraz kwitnienie rośliny.Cięcie przyda się roślinie także wtedy, gdy doznała przemrożeń na skutek mroźnej zimy. Zabieg powtarzamy każdego roku.

Zobacz więcej zdjęć

Co można zrobić z kwiatów hibiskusa?

Oprócz walorów dekoracyjnych hibiskus posiada także cenne właściwości zdrowotne. Warto wiedzieć o tym, że kwiaty róży chińskiej często wykorzystuje się do zaparzania herbaty, która nie tylko orzeźwia i dodaje energii, ale dodatkowo także wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Hibiskus wykazuje właściwości:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne,
  • moczopędne,
  • skutecznie obniża ciśnienie krwi,
  • w naturalny sposób wzmacnia układ odpornościowy.

Herbatka z kwiatów hibiskusa  dodaje sił i poprawia samopoczucie. Ponieważ roślina zawiera anthocydy, herbata parzona na bazie tego kwiatu:

  • normalizuje poziom cholesterolu we krwi,
  • poprawia pracę przewodu pokarmowego.

Na bazie hibiskusa można przygotować pyszną herbatę. Fot. 123RF.com

Hibiskus, czyli "kwiat śmierci"? Ciekawostki i przesądy o hibiskusie

Niegdyś bardzo popularne było przekonanie, że róża chińska przynosi do domu nieszczęście. Oprócz pecha ten kwiat miał zwiastować również choroby. Czy to prawda? Ten przesąd został wymyślony po to, aby chronić tę piękną roślinę przed ciągłym ścinaniem jej gałązek.

Inne przekonanie dotyczące hibiskusów każe nazywać tę roślinę  „kwiatem śmierci”. Otrzymał on taką nazwę dzięki znakom i przesądom.

  • Jasnoczerwony kolor, który ma kwiat większości odmian, wielu ludziom przypomina krew.
  • Według innych wierzeń kwitnąca roślina niesie złą energię, która negatywnie wpływa na samopoczucie człowieka, dlatego w niektórych źródłach hibiskus nazywany jest „bloodworm”.
  • Wiele narodów jest przekonanych, że kwiat może nie tylko pogorszyć zdrowie człowieka, ale także doprowadzić go do śmierci.
  • Według niektórych przekonań osłabiona roślina, która zrzuca liście, jest uważana za wskaźnik kłopotów w mieszkaniu i gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia.
  • Kwiat zwiądł – skończyła się biała passa życia. Trzeba jednak pamiętać, że hibiskus ma krótkie kwitnienie – 1-2 dni.
  • Istnieje mit, że jeśli roślina zakwitnie w niewłaściwym czasie, może przynieść nieszczęście do domu. To oczywiście nie jest prawda.

Przeczytaj również: Egzotyczny krzew do polskiego ogrodu. Jak uprawiać tamaryszka?

Miłorząb nazywany jest eliskirem młodości na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.