Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby bukszpan wypuścił nowe pędy i ładnie się rozrastał? Ważna jest jedna zasada

Bukszpan jest rośliną cenioną przez wielu miłośników ogrodu za piękną barwę liści oraz możliwość formowania krzewu w dowolny sposób. Przy tym jest dość łatwy w uprawie i długowieczny. Aby rozwijał się prawidłowo i rósł gęsto, należy pamiętać o kilku zasadach, które dotyczą podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym przycinania. Kiedy i jak przycinać bukszpan?

Co zrobić, żeby bukszpan wypuścił nowe pędy i ładnie się rozrastał? Ważna jest jedna zasada
Wyjaśniamy, co zrobić, żeby bukszpan ładnie się rozrastał. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Najważniejsze zasady uprawy bukszpanu

Bukszpan występuje w Afryce Północnej, Europie Środkowej i Południowej, a także w Azji i na Kaukazie. Rośnie wolno i w optymalnych warunkach osiąga wysokość od 2 do 4 metrów. Jako krzew lub nawet niewielkie drzewko jest gatunkiem długowiecznym, który dożywa niekiedy kilkuset lat. Jego głównym walorem są błyszczące zielone liście i zwarty pokrój.

Bukszpan najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i słonecznych. Wtedy ładnie się zagęszcza. Dobrze rozwija się również w cieniu. Mimo że preferuje gleby żyzne o odczynie od neutralnego do zasadowego, można go sadzić też na glebach wapiennych i kamienistych. Najlepszym okresem na sadzenie bukszpanu jest wiosna.

Trzeba pamiętać, że bukszpan wymaga stale wilgotnego podłoża, ale nie toleruje miejsc zbyt podmokłych i gliniastych. Z tego względu podlewać należy go regularnie, ale jednocześnie niezbyt obficie. Nie należy zapominać o tym obowiązku nie tylko podczas letnich upałów, ale również wczesną wiosną i zimą, kiedy ziemia nie jest zamarznięta.

Ponadto krzew ten powinien być nawożony regularnie, a więc co najmniej trzy, cztery razy w roku. Ostatnie wzmocnienie rośliny należy przeprowadzić do końca lipca. Czym nawozić bukszpan? Do tego najlepiej sprawdzą się kompost lub nawóz granulowany do bukszpanów i roślin żywopłotowych.

Bukszpany najlepiej rosną w miejscach ciepłych i słonecznych. Fot. 123RF.com

Kiedy i jak przycinać bukszpan? Pamiętaj o tych terminach

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie bukszpanu jest przycinanie. Odpowiednie cięcie sprawi, że roślina zachowa gęsty i zwarty pokrój oraz pobudzi krzew do tworzenia nowych pędów. Jak często trzeba przycinać bukszpan? Najlepiej robić to trzy razy w roku, a obowiązkowo przynajmniej raz w roku. Ważne, aby przystąpić do tego zabiegu w odpowiednim terminie. Pierwsze cięcie bukszpanu zależy od tego, kiedy został posadzony. Kiedy przycinać bukszpan?

Kiedy przycinać bukszpan? Jeśli bukszpan został posadzony wiosną, wówczas należy skrócić pędy krzewu od razu po ukorzenieniu się rośliny. Z kolei bukszpan, który został posadzony jesienią, przycina się dopiero wiosną. Zbyt późno wykonany zabieg może powodować przemarzanie roślin, ponieważ świeżo skrócone pędy drewnieją powoli, przez co są wrażliwe na niskie temperatury.

Bardzo ważna jest odpowiednia technika przycinania bukszpanu. Jak przycinać bukszpan? Krzewy posadzone pojedynczo należy skrócić o 1/3 długości gałązek. W przypadku bukszpanu, który stanowi formę żywopłotu, cięcie powinno być bardziej drastyczne i wynosić połowę długości pędów. Dzięki temu pojawią się liczne przyrosty.

Przeczytaj również: Przycinanie bukszpanu. Kiedy i jak najlepiej przycinać bukszpan?

Najlepszy termin na przycinanie bukszpanu to wiosna. Fot. 123RF.com

Czego nie lubi bukszpan?

Każdy, kto decyduje się na uprawę tej rośliny, powinien wiedzieć, czego nie lubi bukszpan, aby zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu. Krzew ten źle znosi nieprzewiewne stanowiska oraz bliskie sąsiedztwo traw i róż. Wówczas bukszpan jest narażony na atak chorób grzybowych, do których należą m.in.:

 • fizjologiczne zamieranie liści i pędów – choroba charakteryzuje się zmianą koloru najmłodszych liści z zielonego na brązowy.

 • zamieranie pędów bukszpanu – wiosną liście najmłodszych pędów bukszpanu przebarwiają się na kolor jasnozielony, a następnie na żółtobrązowy. Na pędach pojawiają się brązowe, szybko powiększające się plamy, które prowadzą do jego zamierania.

 • plamistość liści bukszpanu – objawia się występowaniem pojedynczych białych bądź jasnobrązowych okrągłych plam na brzegach blaszek liściowych.

Najwięcej problemów w uprawie bukszpanu sprawia ćma bukszpanowa. Gąsienice tego motyla w szybkim tempie ogołacają krzewy bukszpanu z liści, powodując ich zamieranie. Podstawą w zwalczaniu tego szkodnika są opryski na ćmę bukszpanową z szarego mydła, octu oraz płynu do mycia naczyń.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby bukszpan odrodził się po ataku ćmy bukszpanowej? Jak zadbać o krzew w nowym sezonie?

Ćma bukszpanowa może być zwalczana na kilka sposobów. Fot.123RF.com

Najpopularniejsze odmiany bukszpanu

W ogrodach najbardziej popularny jest bukszpan wieczniezielony, który ma formę gęstego i kulistego krzewu o eliptycznych liściach. Doskonale nadaje się do tworzenia żywopłotów lub większych geometrycznych brył. Wiele osób nie wie jednak, że bukszpan posiada mnóstwo odmian, które różnią się między sobą wielkością i kolorem liści. Wśród najpopularniejszych trzeba wymienić:

 • bukszpan wieczniezielony „Suffruticosa”,
 • bukszpan wieczniezielony „Graham Blandy”,
 • bukszpan wieczniezielony „Arabeske”,
 • bukszpan wieczniezielony „Aurea”,
 • bukszpan wieczniezielony „Bullata”,
 • bukszpan drobnolistny „National”,
 • bukszpan drobnolistny „Faulkner”,
 • bukszpan drobnolistny „Tall Boy”,
 • bukszpan koreański.

Przeczytaj również:

Żywopłot z bukszpanu - sadzenie, rozstaw, pielęgnacja, przycinanie

Co sadzić w ogrodzie zamiast bukszpanu? Krzewy idealne do formowania i na obwódki

Miniaturowe krzewy ozdobne – idealne rozwiązanie do małego ogrodu

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.