Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesień to idealny czas na siew. Sprawdź, jak wyhodować chrzan japoński w swoim ogrodzie

Wasabi znane jest przede wszystkim miłośnikom sushi (w postaci zielonej pasty). Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to jedna z najzdrowszych roślin świata. Chrzan japoński posiada ostry smak, a jego właściwości prozdrowotne doceniane są od bardzo dawna. Choć wasabi pochodzi z krajów azjatyckich, przyprawę tę można wyhodować w swoim ogrodzie. Sprawdź, jakie wymagania ma chrzan japoński oraz do czego go wykorzystać.

Jesień to idealny czas na siew. Sprawdź, jak wyhodować chrzan japoński w swoim ogrodzie
Wasabi można wyhodować we własnym ogrodzie. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Fot.heikerau/123RF.com

Spis treści:

Chrzan japoński – wasabi

Wasabi, czyli japoński (Wasabia japonica) jest znany przede wszystkim ze swoich walorów smakowych i jest często używany w kuchni azjatyckiej. Jest to roślina z rodziny kapustowatych, która uprawiana jest głównie w Japonii, Korei i Tajwanie, gdzie porasta zacienione brzegi górskich potoków. To wieloletnia i dość wolno rosnąca bylina, którą charakteryzuje gęste kłącze, duże liście oraz długie szypułki. Łodygi wyrastające z kłącza mogą osiągać 30-45 cm długości oraz średnicę do 12 cm. Pojawiają się na nich pojedyncze liście w kształcie serca. Jadalną częścią rośliny jest korzeń, który ma seledynowo-zielonkawą barwę (są też odmiany ciemniejsze). Z pąków pachwinowych wasabi może rozwinąć się nawet do 20 odrostów korzeniowych.      

Co ciekawe, pierwsze wzmianki o wasabi wywodzą się z Japonii z 794 roku. Korzeń ten traktowany był jako ziele lecznicze – używano go m.in. jako odtrutkę po zjedzeniu nieświeżego mięsa ryb. Z czasem stał się ważną rośliną uprawną. W sprzedaży możemy znaleźć wasabi w proszku lub pastę o charakterystycznym zielonym zabarwieniu. Charakteryzuje się bardzo ostrym i lekko gorzkawym smakiem, dlatego warto używać tej przyprawy w mniejszych ilościach.    

Jak uprawiać chrzan japoński?

Czy wiesz, że wasabi można wyhodować w swoim ogrodzie? Mimo że zadanie to nie należy do najłatwiejszych, przynosi mnóstwo satysfakcji. Chrzan japoński dobrze rośnie w naszych warunkach klimatycznych, pod warunkiem, że spełnimy jego dość specyficzne wymagania. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ gotowy do zbioru korzeń (o długości 18-21 cm) roślina wytworzy dopiero po około 2 latach uprawy. Wasabi może zimować w gruncie, ponieważ wytrzymuje spadki temperatury nawet do -8 st. C. Poznaj najważniejsze wskazówki, jak uprawiać chrzan japoński.   

chrzan japoński  Chrzan japoński osiąga pełny rozwój dopiero po około 2 latach od wysiewu. Fot.lifeisticac/CanvaPro

  • Siew

Nasiona wasabi możemy wysiewać wprost do gruntu jesienią (potrzebuje zimy, aby wytworzyć mocne korzenie). Przed wysiewem nasiona warto zalać wodą i zostawić je na noc, co ułatwi ich kiełkowanie. Wysiewa się je w kilkucentymetrowych odstępach na głębokość do 1 cm. Należy dbać o to, by podłoże było stale wilgotne, ale nie przelane. Gdy siewki osiągną kilka centymetrów wysokości, należy je przerwać tak, aby odległość pomiędzy poszczególnymi roślinami wynosiła około 30 cm. Oprócz regularnego podlewania należy też pamiętać o odchwaszczaniu, aby chrzan japoński mógł swobodnie rozwijać korzenie. Robimy to ostrożnie, by nie połamać delikatnych liści.    

  • Stanowisko

W środowisku naturalnym wasabi rośnie w miejscach wilgotnych i słabo nasłonecznionych. W związku z tym pod jego uprawę należy przeznaczyć miejsca cieniste. Chrzan japoński najlepiej posadzić pod drzewami lub krzewami, ale można też stworzyć roślinie sztuczne zacienienie (np. w postaci daszków). Równie dobrze sprawdzą się szklarnie i tunele foliowe. Optymalna temperatura do uprawy wasabi to od 7 do 21 st. C. Mimo to dobrze znosi niewielkie przymrozki oraz wzrost temperatury.  

Przeczytaj również: Jak przyspieszyć dojrzewanie dyni? Prosty i skuteczny sposób

  • Podłoże

Najlepsze efekty uzyskamy, sadząc chrzan japoński na glebach żyznych, próchniczych, dobrze przepuszczalnych, o odczynie obojętnym. Warto jednak pamiętać, że nie lubi podłoża gliniastego, podmokłego i ciężkiego z zastojami wodnymi (w takich warunkach jest podatny na chorobę grzybową, jaką jest czarna zgnilizna). Dobrze jest, aby ziemia była piaszczysta lub piaszczysto-gliniasta (koniecznie zasobna w próchnicę).   

  • Podlewanie i nawożenie

Chrzan japoński lubi wilgoć, ale nie znosi zastojów wody. Podlewamy go regularnie, ale umiarkowanie. O nawożenie należy zadbać jeszcze przed wysiewem nasion. W tym celu glebę warto przekopać (na głębokość około 30 cm), mieszając ją z nawozem organicznym (np. w postaci kompostu) oraz nawozem bogatym w siarkę (roślina ma duże zapotrzebowanie na tę substancję).   

wasabi Chrzan japoński ma pozytywny wpływ na zdrowie. Fot.tequi/123RF.com

  • Choroby i szkodniki

Niestety wasabi jest lubiane przez mszyce i ślimaki, dlatego należy regularnie sprawdzać rośliny pod kątem niepokojących objawów. W razie wystąpienia szkodników należy natychmiast podjąć odpowiednie działania. Na dodatek chrzan japoński może paść ofiarą czarnej zgnilizny kapustnych. Co więcej, roślinę tę bardzo lubią koty, dlatego warto zabezpieczyć grządki siatką czy niewielkim płotkiem.  

Do czego wykorzystać chrzan japoński?

Gotowy do zbioru korzeń powinien mieć 18-21 cm długości. Jest on idealnym dodatkiem do wielu potraw kuchni japońskiej, gdyż nadaje im wyrazisty smak i aromat. Przygotowanie pasty wasabi nie jest trudne. Wystarczy oczyścić korzeń z ziemi, obrać ze skórki, a następnie zetrzeć na drobnej tarce. Dalej dodajemy szczyptę soli oraz ocet ryżowy (1 łyżka na 50 g wasabi). Pasta wasabi jest gotowa. Podaje się ją głównie do sushi, sashimi i innych potraw rybnych (ale nie tylko). Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zwykle używa się chrzanu (aby dodać nieco pikantnego, chrzanowego posmaku). Możemy ją z powodzeniem wykorzystać do różnorodnych mięs, sałatek czy surówek.

Oprócz tego chrzan japoński posiada liczne właściwości lecznicze. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, dlatego warto go włączyć do diety w momencie, gdy dopadnie nas przeziębienie lub grypa. Ponadto stymuluje produkcję soków trawiennych, dlatego zapobiega biegunkom, wzdęciom i zaparciom. Uważano też, że wasabi jest antidotum na zatrucia pokarmowe. Co więcej, hamuje rozwój komórek nowotworowych.      

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Stosowanie obornika jesienią – do jakich roślin go wykorzystać? Największe błędy w nawożeniu obornikiem

Czy warto stosować nawozy zielone we wrześniu i październiku? Co siać na zagonie?

Co zrobić, jeśli pomidory nie zdążyły dojrzeć na krzaku? Jest na to łatwy sposób

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.