Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przyspieszyć dojrzewanie dyni? Prosty i skuteczny sposób

W ogrodzie możemy uprawiać rozmaite odmiany dyni, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też smakiem. Dorodne owoce w pełni rozwijają walory smakowe dopiero wtedy, gdy są całkowicie dojrzałe, na co niestety musimy czekać dość długo. Istnieje jednak prosty sposób na to, aby skrócić czas oczekiwania na plony. W artykule wyjaśniamy, jak przyspieszyć dojrzewanie dyni.

Jak przyspieszyć dojrzewanie dyni? Prosty i skuteczny sposób
Dojrzewanie dyni można przyspieszyć. Fot. anmbph/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego dynia nie rośnie?

Wielu ogrodników chętnie uprawia na grządkach dynie, aby mieć pod dostatkiem okazałych owoców, które znajdują wiele zastosowań w kuchni i mogą być przechowywane przez długi czas. Rośliny te należą do ciepłolubnych i żarłocznych, co stawia przed ogrodnikami wiele wyzwań. Uprawa dyni nie należy do najłatwiejszych, ponieważ stworzenie idealnych warunków dla tego gatunku dla wielu osób jest kłopotliwe. Zakładamy ją tylko w miejscu ciepłym, mocno nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Nie możemy zapomnieć też o przygotowaniu przepuszczalnej gleby, która będzie zasobna w próchnicę oraz składniki odżywcze.

Niewłaściwe warunki wzrostu są głównym powodem, dlaczego dynia nie rośnie. Problemy w uprawie mogą wynikać z następujących przyczyn:

  • Nieodpowiednie stanowisko – dynia potrzebuje dużo słońca, aby zdrowo rosła;

  • Uboga gleba – brak składników odżywczych w podłożu sprawia, że dynia wolniej rośnie;

  • Nadmierne zagęszczenie roślin – gatunek ten musi mieć dużo miejsca do rozwoju. Dynie zwyczajne sadzimy z zachowaniem ok. 60 cm między roślinami, natomiast olbrzymie – nawet 120 cm;

  • Za mało lub za dużo wody – dynie źle rosną zarówno w mokrej, jak i suchej ziemi. Dbajmy o to, aby gleba była stale lekko wilgotna;

  • Choroby i szkodniki – najczęściej ich ofiarą padają dynie posadzone zbyt gęsto.

Dynia wolno rośnie, gdy brakuje jej słońca. Dynia wolno rośnie, gdy brakuje jej słońca. Fot. kinek00/123RF.com

Przeczytaj również: Co zrobić, jeśli pomidory nie zdążyły dojrzeć na krzaku? Jest na to łatwy sposób

Jak przyspieszyć dojrzewanie dyni?

Owoce dyni są gotowe do zbioru dopiero w chwili, gdy osiągną pełną dojrzałość, co w zależności od odmiany może nastąpić od lipca do jesiennych przymrozków. Właściwy moment rozpoznamy po skórce, która stwardnieje, podobne jak znajdująca się przy owocu sucha końcówka łodygi. Dojrzałe dynie brzmią głucho, gdy zastukamy w nie palcami. Istotne jest, aby ze zbiorami nie zwlekać zbyt długo. Owoce, które zostaną przemrożone, nie będą nadawały się do długoterminowego przechowywania, bo szybko zaczną gnić.

We wrześniu w wielu ogrodach dynie nie są jeszcze dojrzałe, a ogrodnikom zależy na przeprowadzeniu zbiorów, zanim nadejdą jesienne przymrozki. Nagły spadek temperatury może nas zaskoczyć w każdej chwili, dlatego warto wiedzieć, jak skrócić czas oczekiwania na plony. Zastanawiasz się, jak przyspieszyć dojrzewanie dyni? Ekspert z kanału Ogród na piasku na portalu YouTube zachęca, aby wykonać teraz kilka prostych zabiegów.

  • Ogławianie – skracamy pędy na takiej wysokości, aby zostawić fragment z 2-6 liśćmi za ostatnim owocem. W przypadku odmian wielkoowocowych liści powinno zostać więcej, a u dyń o małych owocach mniej.

  • Usuwanie kwiatów i zawiązków owoców – bez wahania pozbądźmy się ich, aby rośliny skupiły całą energię na dojrzewaniu dużych owoców.

  • Ścinanie liści – usuńmy z dyni te liście, które zasłaniają owoce, co opóźnia ich dojrzewanie. Nie pozbywajmy się jednak zbyt wielu naraz, bo są one potrzebne roślinie do przeprowadzania fotosyntezy.

  • Obracanie owoców – dynie możemy delikatnie przesunąć i wystawić w stronę słońca, aby równomiernie dojrzewały. Obracajmy je co kilka dni.

  • Podlewanie – w ostatnich tygodniach przed zbiorami warto ograniczyć podlewanie dyni, aby zaczęła szybciej dojrzewać.

Dojrzewanie dyni można przyspieszyć na kilka sposobów. Warto je zastosować, aby zdążyć ze zbiorem owoców, zanim nadejdą pierwsze przymrozki.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Pielęgnacja selera na koniec lata. Bulwy będą ogromne i twarde

Prosty trik na przechowywanie ziemniaków. Wrzuć do skrzyni te liście, bulwy będą twarde i jędrne

Pielęgnacja papryki we wrześniu. Dlaczego papryka zmienia kolor?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.