Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pielęgnacja selera na koniec lata. Bulwy będą ogromne i twarde

Uprawa smakowitych warzyw w ogrodach pomału dobiega końca, jednak zanim przejdziesz do zbiorów np. selera, pozwól roślinie wykorzystać maksimum jej potencjału. Pod koniec lata korzenie selerów rosną najbardziej intensywnie, a odpowiednie wsparcie pozwala wykształcić jeszcze większe i smaczniejsze bulwy. Jak powinna wyglądać pielęgnacja selera pod koniec lata? Ogrodnicy są zgodni, oto najlepszy sposób na ostateczne pobudzenie wzrostu korzeniowego giganta.

Pielęgnacja selera na koniec lata. Bulwy będą ogromne i twarde
Dlaczego spulchnianie ziemi we wrześniu jest ważne? Lepsza struktura ziemi to skuteczniejsze podlewanie. Ale to nie wszystko. Fot. syaber/CanvaPro

Spis treści:

Pielęgnacja selera na koniec lata

Podczas wyczekiwanych zbiorów selerów, mających miejsce jesienią, wydobycie z ziemi prawdziwych gigantów to najlepsza zapłata za wysiłek, którego wymagała od nas uprawa. Niezależnie od tego, jaką odmianę sadziliśmy, wykopując korzenie we wrześniu, październiku czy też dopiero w listopadzie, liczymy na naprawdę okazałe warzywa. Jednak, zamiast czekać z założonymi rękami, aż same urosną, powinniśmy im w tym pomóc  ogrodnicy podkreślają, że najważniejsza jest pielęgnacja selera pod koniec lata.

Choć rośliny rosną, rozwijają się i dojrzewają w sumie przez wiele miesięcy, to kluczowym momentem jest etap zachodzący właśnie teraz we wrześniu. Widzisz, że zbliża się czas wykopków, a seler wciąż jest mały? Dostosuj zabiegi pielęgnacyjne do potrzeb warzyw, tym samym aktywnie je wspomożesz, a one już wkrótce osiągną zaskakujące rozmiary.

seler Czysta uprawa pozwala roślinie lepiej się odżywiać. Pomaga w niej regularnie odchwaszczanie (bez zasypywania główki selera) oraz ściółkowanie np. suszą trawą i liśćmi. Fot. yuris010/syaber/123rf.com

Dla wszystkich popularnych odmian korzeniowych, m.in. dla selerów 'Ilona', 'Denar', 'Albin' czy 'Talar', istotna jest tzw. czysta uprawa. Oznacza to, że przez cały okres wzrostu rośliny w warzywniku należy dbać o jej odchwaszczanie, czyli usuwanie z podłoża roślin mogących stanowić konkurencję. Selery z jednej strony potrzebują wielu składników odżywczych, z drugiej zaś wody, najlepiej regularnie podawanej pod korzeń.  

Latem sumienne nawadnianie grządki to podstawa, rośliny nie mogą wysychać. Szkodzi im też podmokła ziemia, dlatego jedno i drugie należy uwzględniać, planując prace przy grządkach selera. Chcesz zachować optymalny poziom nawodnienia? Pod koniec lata podlewaj rośliny co kilka dni, jednocześnie spulchniając ziemię między rzędami. To nie jedyny ogrodniczy patent, który we wrześniu zyskuje na znaczeniu. Musisz pamiętać jeszcze o: 

  • bezpiecznym odchwaszczeniu – tak, aby nie zasypać wystających nad ziemię części korzenia;

  • regularnym obrywaniu bocznych pędów, czyli tych, które rosną horyzontalnie, po zewnętrznej stronie liściowej korony;

  • letnim zabezpieczeniu, mającym zapobiegać ewentualnemu rozwojowi chorób grzybowych – doskonale sprawdzi się m.in. oprysk ze skrzypu polnego. 

Przeczytaj również: Pielęgnacja selera na koniec lata. Czym nawozić go we wrześniu, aby korzenie były większe?

Dlaczego spulchnianie ziemi we wrześniu jest ważne?

Zabieg spulchniania, czyli wzruszania wierzchniej warstwy gleby za pomocą ręcznej motyki, pozwala po gorącym i suchym lecie szybko przywrócić odpowiednią strukturę podłoża, jednocześnie dobrze je nawadniając i napowietrzając. Podanie wody na zbite podłoże nie da takiego efektu, jak podlanie mocno spulchnionej ziemi. Tylko wtedy dogłębnie wsiąknie ona w podłoże, a korzeń selera z łatwością do niej dotrze. 

Dlaczego jeszcze spulchnianie ziemi we wrześniu jest ważnePrzede wszystkim dlatego, że pomoże ono w równomiernym i efektywnym rozprowadzeniu nawozów ważnych na tym etapie wzrostu bulw selera. Czym należy dokarmiać korzenie wraz z końcem lata? Duży wpływ na poprawę struktury gleby mają rozpuszczalne w wodzie nawozy organiczno-mineralne, zawierające kwasy humusowe. Nie tylko pomagają w przywróceniu zasobności podłoża czy poprawiają jego strukturę, lecz także działają na selery jak najlepsze stymulatory wzrostu. Podawaj je zgodnie z dawkowaniem zalecanym przez producenta, najlepiej w formie nawożenia dolistnego.

Unikasz gotowych produktów? Nic straconego. Jesienią selery na grządce możesz wspierać, podając im kompost lub odżywczy obornik uprzednio dokładnie wymieszany z wodą. Odpowiednie nawożenie poprawia nie tylko ogólną kondycję roślin, lecz także chroni liście przed pękaniem czy bulwy przed spowolnieniem rozwoju wtedy, gdy mają ostatnią szansę na maksymalizację wzrostu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kiedy wykopywać seler na zimę? Obserwuj, bo warzywo daje znać, że czas na zbiór

Korzeń selera pęka, a liście brązowieją? Podlewaj selera regularnie tą miksturą, unikniesz problemów

Przygotowanie zagonu pod uprawę czosnku ozimego. Wybierz najlepsze odmiany do sadzenia jesienią

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.