Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy wykopywać seler na zimę? Obserwuj, bo warzywo daje znać, że czas na zbiór

Moment wykopania selera z grządki jest bardzo ważny, ponieważ to on decyduje o tym, jak warzywo będzie się przechowywało. Nie możemy zrobić tego ani za wcześnie, ani za późno. Dowiedz się, kiedy wykopywać seler na zimę, aby nadawał się do długoterminowego magazynowania. Jak przechowywać zebrane plony? Podpowiadamy.

Kiedy wykopywać seler na zimę? Obserwuj, bo warzywo daje znać, że czas na zbiór
Selera nie można wykopać ani za wcześnie, ani zbyt późno. Po czym rozpoznać, że jest gotowy do zbioru? Fot. CanvaProć

Spis treści:

Czy seler może zimować w gruncie?

Nastała jesień, a wraz z nią nadeszła chłodniejsza aura. O tej porze roku spodziewamy się również przyjścia pierwszych przymrozków, dlatego decydujemy się na wykopanie większości warzyw korzeniowych z gruntu. Niektóre z nich mogą zostać w ziemi dłużej, inne natomiast musimy wyrwać jak najszybciej, aby nie zaszkodziła im niska temperatura. Wytrzymałe na mróz są takie warzywa jak pietruszka, chrzan czy topinambur, a jak jest z selerem? Czy może on zimować w gruncie? Choć zniesie temperaturę wynoszącą nawet -5°C, nie warto zostawiać go na grządce zbyt długo. Jeśli seler będzie narażony na działanie mrozu, jego trwałość przechowalnicza się obniży.

Kiedy wykopywać seler na zimę?

Warzywo to zbieramy późną jesienią – od października aż do listopada. To dość szeroki zakres, jak zatem ustalić, kiedy konkretnie wykopywać seler na zimę? Odpowiedni termin jest uzależniony przede wszystkim od momentu wysiewu nasion selera. Jeżeli przygotowaną z nich rozsadę przenieśliśmy na grządki w połowie maja, właściwym terminem zbioru na ogół jest druga połowa października. Pamiętajmy jednak, że jeśli w trakcie sezonu panowała susza, bulwy można wykopać tydzień lub dwa później. Ze zbiorem nie zwlekajmy jednak zbyt długo. Przemrożony seler, który zostanie wykopany zbyt późno, zepsuje się podczas przechowywania. Niekorzystny jest również przedwczesny zbiór tego warzywa.

Seler zebrany w odpowiednim terminie będzie mógł być przechowywany nawet przez kilka miesięcy. Seler zebrany w odpowiednim terminie będzie mógł być przechowywany nawet przez kilka miesięcy. Fot. CanvaPro

Po czym można rozpoznać, że seler jest gotowy do zbioru? Zwróćmy uwagę na charakterystyczną zmianę zabarwienia liści. Dojrzałe korzenie są kuliste, wyrośnięte i twarde. Po przekrojeniu selera możemy zauważyć, że miąższ jest równomierny i pozbawiony pustych miejsc. Aby warzywa mogły być przechowywane przez długi czas, zbierajmy je w pogodne, bezdeszczowe dni.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby seler urósł duży? Uprawa, pielęgnacja i zbiory selera

Jak przechowywać seler?

Seler korzeniowy jest warzywem, które możemy przechowywać nawet przez kilka miesięcy. Aby tak było, musimy zagwarantować odpowiednie warunki w miejscu magazynowania zebranych plonów. W przechowalni musi panować temperatura w zakresie 0-1°C, a wilgotność powietrza powinna być utrzymywana na poziomie 95-98%. Nie możemy dopuścić do spadku wilgotności, ponieważ przechowywane przez zimę warzywa będą narażone na utratę wody. Seler korzeniowy magazynujemy po przycięciu naci i ułożeniu bulw w drewnianych skrzyniach.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Seler naciowy i korzeniowy. Jak uprawiać seler, by mieć duże plony

Kiedy wykopywać buraki? Sposoby przechowywania buraków

Co możemy sadzić w cieniu? Uprawa i pielęgnacja warzyw cieniolubnych

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.