Porady ogrodnicze

Nie chcesz tui w ogrodzie? Oto rośliny na wysokie żywopłoty

Tuje rosną szybko i są niewymagające, dlatego wiele osób sadzi je, chcąc odgrodzić się od sąsiadów. Nie wszyscy są jednak zwolennikami tych krzewów. Dlatego przedstawiamy listę roślin, które będą alternatywą dla tui i świetnie nadadzą się na wysokie żywopłoty.

Nie chcesz tui w ogrodzie? Oto rośliny na wysokie żywopłoty
Wyjaśniamy, co sadzić w ogrodzie zamiast tui. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Z czego można zrobić żywopłot?

Tuje mają wielu zwolenników oraz przeciwników. Niektórzy uważają, że są siedliskiem pasożytów i kleszczy, dlatego ze względów bezpieczeństwa nie sadzą ich w swoich ogrodach. Z kolei osoby chcące, by ich ogród odróżniał się od innych nietypową roślinnością, nie wybierają tui ze względu na ich powszechność i obecność praktycznie na każdym podwórku.

Na szczęście żywopłot można stworzyć z wielu innych roślin, które szybko pną się w górę i dobrze sprawdzają się w roli osłony przed spojrzeniami sąsiada i odgłosami ulicy.

Co w takim razie można posadzić zamiast tui na żywopłot? Oto nasze propozycje:

Zimozielone drzewa i krzewy na żywopłot

  • Cis pospolity — to wiecznie zielone drzewo iglaste, z którego można stworzyć elegancki żywopłot ładnie prezentujący się w ogrodzie przez cały rok. Drzewka należy sadzić w odległości około 50 cm. Trzeba mieć na uwadze, że w pierwszych latach po posadzeniu roślina ma niewielkie przyrosty. Dopiero po kilku latach po posadzeniu roczne przyrosty mogą wynosić około 10-15 cm. Zanim więc żywopłot z cisu osiągnie pokaźne rozmiary, trzeba uzbroić się w cierpliwość.

  • Jałowiec pospolity — to kolumnowa odmiana jałowca, która idealnie nadaje się na żywopłoty. Krzewy dorastają do 2-2,5 m wysokości, tworzą szczelne osłony i praktycznie nie wymagają przycinania. Należy sadzić je w rzędzie w odległościach około 60 cm. Zimą wymagają otrząsania ze śniegu, którego ciężar mógłby połamać ich gałązki.

  • Świerk pospolity — ze świerka możemy stworzyć gęsty, zimozielony żywopłot. Świerki dobrze znoszą cięcie, więc nadają się do formowania, a poza tym są tanie, więc niewielkim kosztem możemy stworzyć w ogrodzie naturalne ogrodzenie. Wystarczy przez kilka lat przycinać ich wierzchołki, a odpowiednio się zagęszczą i nabiorą kolumnowego charakteru. Zaleca się sadzić je w odległości 40-50 cm od siebie.

  • Laurowiśnia wschodnia — to zimozielona roślina o efektownych błyszczących liściach, które utrzymują się na krzewie przez cały rok. Rośnie dosyć szybko, bo od 20 do 60 cm na rok i osiąga zwykle do 2,5 m wysokości. Zaleca się sadzić ją w odległościach wynoszących około 50 cm od siebie. Krzew rośnie bujnie i gęsto, dlatego dla uzyskania jak najlepszego wyglądu warto go regularnie przycinać.

  • Ostrokrzew Meservy — to zimozielony krzew, który osiąga do 2 m wysokości. Jego największą ozdobą są błyszczące, ciemnozielone liście. Jesienią jego gałązki obsypują czerwone koralikowate owoce, które utrzymują się na krzewie aż do wiosny. Sadząc go na żywopłot należy zachować odstępy około 40 cm pomiędzy sadzonkami. 

W roli wiecznie zielonego żywopłotu sprawdzi się m.in. cis oraz laurowiśnia. Fot. 123RF.com

Wysokie rośliny na żywopłot

  • Ligustr — to, obok tui, jedna z najbardziej popularnych roślin sadzonych na żywopłoty w naszym kraju. Jest to mocno rozgałęziający się krzew, który dorasta nawet do 5 m wysokości. Jego liście są drobne, początkowo intensywnie zielone, a jesienią przebarwiają się na czerwono lub brązowo. Ozdobą ligustru są też jego kwiaty i owoce w formie drobnych, ciemnych kuleczek. Na żywopłot sadzi się go w rozstawie co 20 cm i regularnie przycina, aby się zagęścił i nabrał pożądanego kształtu.

  • Ambrowiec amerykański — to bardzo atrakcyjne drzewo liściaste dorastające do 12 m wysokości, które pozwala stworzyć w ogrodzie piękny i przebarwiający się żywopłot. Ma mocno powycinane, pięciopalczaste liście, które wiosną i latem są intensywnie zielone, a jesienią przybierają odcienie pomarańczowe, czerwone i fioletowe. Żywopłoty stworzone z ambrowca można dowolnie przycinać o każdej porze roku. Na żywopłot należy go sadzić w rozstawie co 40-50 cm.

  • Klon polny — to propozycja dla osób szukających nietypowych rozwiązań do ogrodu, ponieważ ta odmiana klonu jest bardzo rzadko spotykana w rodzimych ogrodach. Jego klapowate liście w sezonie letnim są jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na żółto. Drzewo dorasta do 12 m wysokości, dobrze znosi cięcie i można je dowolnie formować. Do tego jest bardzo odporne na suszę, choroby i szkodniki.

  • Grab pospolity — to okazałe drzewo sprawdzi się w roli formowanych i nieformowanych żywopłotów. Drzewo rośnie pomału, jednak z biegiem lat jest w stanie osiągnąć bardzo pokaźne rozmiary — do 25 m wysokości. Chcąc uformować z grabu gęsty żywopłot, młode sadzonki należy przyciąć nisko, około 20 cm nad ziemią. Dzięki temu z czasem ładnie się rozkrzewią. Rozstawa sadzonek powinna wynosić około 20-30 cm.

  • Buk — żywopłot uformowany z buka tworzy gęstą i zwartą ścianę pełną sercowatych liści. Wiosną i latem żywopłot jest intensywnie zielony, a jesienią przebarwia się na pomarańczowo. Co ciekawe, zimą również liście utrzymują się na drzewach i pięknie kontrastują ze śniegiem. Drzewo bardzo dobrze znosi cięcie i można łatwo go formować.

Żywopłot z ligustru jest bardzo popularny w naszym kraju. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również:

Dlaczego nie można sadzić tui bezpośrednio przy ogrodzeniu? Zanim posadzisz, przeczytaj nasz poradnik

Najlepsze szybkorosnące iglaki na żywopłot. Skutecznie odgrodzisz się od sąsiada

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.