Porady ogrodnicze

Najlepsze szybkorosnące iglaki na żywopłot. Skutecznie odgrodzisz się od sąsiada

Żywopłoty nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością. Nie tylko osłaniają przed spojrzeniami obcych, ale też ochronią ogród przed silnym wiatrem. Zbyt długie czekanie na zagęszczenie się żywopłotu zniechęca cię do wybrania takiego zabezpieczenia? Niepotrzebnie! Możesz wybrać szybkorosnące iglaki, które idaelnie zasłonią ogród. 

Najlepsze szybkorosnące iglaki na żywopłot. Skutecznie odgrodzisz się od sąsiada
Chcesz skutecznie odgrodzić się od sąsiada? Posadź szybkorosnące iglaki na żywopłot. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Żywopłot z iglaków

Szukasz sposobu na szybki żywopłot? Świetnie trafiłeś! Coraz więcej osób wybiera drzewa iglaste, by zapewnić sobie prywatność w ogrodzie. Dowiedz się, na czym polega przewaga iglaków na żywopłot nad tradycyjnymi ogrodzeniami lub murami. Istnieje mnóstwo zalet uprawy żywopłotu iglastego. Ten zielony ekran znacząco redukuje uliczny hałas. Drzewa iglaste dodatkowo zapewniają ochronę przed silnymi wiatrami. W porównaniu z murami czy ogrodzeniami żywopłoty oferują naturalną estetykę. Wnoszą kolor do obszarów zabudowanych. Odcienie zieleni sprawią, że poczujesz się spokojniejszy i zrelaksowany. Pokochasz je za korzystny wpływ na Twoje samopoczucie oraz… zdrowie. 

Żywopłot iglasty doskonale radzi sobie z pochłanianiem zanieczyszczeń oraz toksyn z powietrza. Jest to szczególnie ważne w obszarach miejskich i podmiejskich, gdzie odnotowuje się spore natężenie ruchu ulicznego. To właśnie w tych miejscach występuje najwyższy poziom zanieczyszczeń powietrza. By się przed nimi chronić, załóż żywopłot. Ta właściwość żywopłotów jest związana z ich wysokością – przeważnie sięgają one poziomu spalin. Skuteczność naturalnego płotu w usuwaniu toksycznych cząstek stałych z powietrza jest nawet większa niż w przypadku drzew. 

Przeczytaj również: Najlepsze rośliny na żywopłot liściasty. Wytrzymałe, szybko rosnące i podatne na cięcie

Żywopłoty liściaste pięknie prezentują się w ogrodzie. Fot. 123RF/PICSEL/Pexels

Osłona z żywopłotu 

Iglaki pozwolą ci stworzyć piękne, gęste ekrany prywatności, dzięki którym nie tylko zapewnisz sobie maksimum prywatności, ale też ukryjesz nieestetyczne widoki. Żywopłoty szybko rosnące sprawią, że w mgnieniu oka odetchniesz z ulgą we własnym ogrodzie. 

Jakie iglaki szybkorosnące na żywopłot? 

Jeśli szukasz sposobu na zielone ogrodzenie, wybierz iglaki do ogrodu. Szybko rosnące odmiany sprawią, że niedługo po zasadzeniu będziesz mógł cieszyć się pięknym, zielonym ogrodzeniem. Podpowiadamy, który iglak na żywopłot sprawdzi się najlepiej. Niezależnie od tego, czy wybierzesz jałowiec Hibernica”, tuje szybko rosnące czy też inne iglaki na żywopłot, zapewnisz sobie maksimum prywatności. Jeśli ciężko ci się zdecydować na jeden gatunek, postaw na żywopłot mieszany. 

  • Zimozielony żywopłot z tui 

Największą popularnością wśród roślin na żywopłoty cieszą się tuje. Odmiany szybko rosnące to żywotnik zachodni „Brabant” oraz żywotniki olbrzymie – „Atrovirens” i „Zebrina”. Gatunek ten jest zimozielony, dzięki czemu estetycznie prezentuje się przez cały rok. Tuje są stosunkowo łatwe w uprawie. Jeśli rosną w nasłonecznionym miejscu, pamiętaj o codziennym podlewaniu. Unikaj lania wody na gałązki. Może to spowodować wystąpienie chorób. Z kolei tuje stojące w cieniu nie wymagają tak częstego podlewania.  

Przeczytaj również: Żywopłot z tui – jak go założyć i pielęgnować?

żywopłot z tuj Żywopłot z tui cieszy się ogromną popularnością między innymi dlatego, że już po kilku latach rośliny te osiągają odpowiedni wzrost. Fot.123RF.com

Równie efektowny jest majestatyczny żywopłot z jałowca. Jałowiec na żywopłot to strzał w dziesiątkę, jeśli szukasz alternatywy dla popularnych tui. Jałowiec formowany charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi i bogactwem barw. Szczególnie łatwy w uprawie jest jałowiec Hibernica”. Ten żywopłot z jałowca wykazuje jednak stosunkowo niedużą odporność na mróz i susze, przez co może wymagać okrywania w zimie.  

Jałowiec chiński Fot. 123RF/PICSEL

Świerki naczęściej sadzi się w żywopłotach nieformowanych. To gatunek, który tworzy wysokie żywopłoty - posadzony gęsto i odpowiednio dromowany stanowi dobra bariere ochronną każdej posesji. Szczególnie polecane na żywopłot to świerk serbski (Picea omorika), świerk pospolity (Picea abies), świerk kłujący (Picea pungens).

Jak szybko rośnie żywopłot iglasty? 

Jeśli już wiesz, jaki żywopłot iglasty wybrać, z pewnością zastanawiasz się, jakie jest tempo wzrostu tworzących go roślin. Większość iglaków na żywopłot charakteryzuje się średnim tempem wzrostu 40–60 cm rocznie. Zanim się obejrzysz, twój żywopłot osiągnie pożądaną wysokość, a ty będziesz mógł cieszyć się odmienionym wyglądem swojego ogrodu. Żywopłot szybko rosnący może osiągnąć wysokość nawet 5 m. W ten sposób doda uroku twojemu ogrodowi i zagwarantuje ci pożądaną prywatność. 

Przeczytaj również: Najważniejsze zasady sadzenia tui. Unikaj tych błędów

Podpowiadamy kiedy i jak sadzić tuje w ogrodzie i na tarasie. Fot. 123RF/PICSEL

Jak dbać o żywopłot? 

Nie wiesz, w jaki sposób dbać o żywopłot, by długo cieszyć się jego doskonałym wyglądem? Pomimo imponującego tempa wzrostu żywopłoty szybko rosnące są łatwe w utrzymaniu. Większość gatunków drzew iglastych wymaga pielęgnacji tylko dwa razy do roku.  

  • Podlewanie żywopłotu iglastego 

Iglaki na żywopłot, choć wykazują tolerancję na suszę, wymagają regularnego podlewania. Jest to szczególnie ważne na początku jego wzrostu. Ukorzeniony żywopłot może być podlewany nieco rzadziej. Zwróć uwagę, by nawadniać korzenie przed wschodem lub po zachodzie słońca.  

  • Nawożenie żywopłotu z tui 

Nawożenie żywopłotu to świetny pomysł. W ten sposób nowe gałązki będą dodatkowo wzmocnione. Nawoź żywopłot wiosną, jesienią oraz latem, by cieszyć się jego nieskazitelnym wyglądem. Najlepiej w tym celu sprawdzi się tradycyjny kompost. Wiosną możesz wybrać nawozy z dodatkiem azotu, z kolei jesienią – z potasem i fosforem. 

  • Przycinanie formujące żywopłotu 

Zarówno żywopłot z jałowca, jak i z tui składa się z roślin kolumnowych, które wymagają przeważnie przycinania na pożądaną wysokość. Żywopłoty tuż po posadzeniu wymagają też przycinania formującego. Równie ważne jest przycinanie pielęgnacyjne, które pomoże Ci utrzymać wszystkie gałązki w ryzach. W ten sposób zachowasz gęstą i zwartą strukturę swoich iglaków. 

Jak często przycinać żywopłot iglasty? 

Jeśli jesteś entuzjastą żywopłotów formowanych? Pamiętaj o jego przycinaniu od góry co najmniej raz w miesiącu. W ten sposób zachowasz jego pożądany, geometryczny kształt. Z kolei przycinanie żywopłotu nieformowanego powinno odbywać się wczesną wiosną oraz jesienią. Istnieją jednak gatunki drzew iglastych, które wymagają przycinania wyłącznie w sezonie wegetacyjnym, np. wiecznie zielony cyprysowiec Leylanda.  

  • Przygotuj się do przycinania żywopłotu 

Zanim przystąpisz do przycinania żywopłotu, upewnij się, że nie gnieżdżą się w nim ptaki. Następnie przygotuj nożyce, najlepiej takie z napędem elektrycznym. Dzięki nim szybko i równomiernie przytniesz swój żywopłot. Możesz też wykorzystać sekator. Bez względu na to, jakiego sprzętu użyjesz, upewnij się, że ostrza tnące są odpowiednio ostre. Gałęzie żywopłotu przycinaj pod kątem około 60 stopni. Do cieńszych gałęzi wystarczający będzie sekator. Z kolei większe przycinaj przy pomocy piły lub nożyc. 

  • Sprzęt do przycinania żywopłotu iglastego 

Sugerujemy zdezynfekowanie narzędzi przed użyciem. W ten sposób zmniejszysz ryzyko zakażenia rana po ewentualnym urazie. Nie zapomnij o nałożeniu rękawic ogrodniczych i okularów ochronnych. W przypadku wysokich żywopłotów potrzebna będzie również drabina. Upewnij się, że postawiłeś ją na stabilnym podłożu. Przydadzą Ci się także tyczki bambusowe lub słupki, dzięki którym wyznaczysz górną krawędź żywopłotu, oraz sznurek.  

Krok 1 - Użyj długich tyczek bambusowych lub słupków do zaznaczenia górnej krawędzi wzdłuż jednej strony żywopłotu. Wbij je w ziemię między igłami żywopłotu z dwóch stron.  

Krok 2 - Przywiąż sznurek do obu tyczek lub słupków. W ten sposób wyznaczysz prostą krawędź, względem której będziesz przycinać żywopłot. Upewnij się, że sznurek jest dobrze napięty. 

Krok 3 - Przy pomocy nożyc przycinaj górną część żywopłotu wzdłuż sznurka. Pamiętaj, że dolna część żywopłotu powinna być szersza od górnej. 

Przeczytaj również: Bujny i gęsty żywopłot. Harmonogram przycinania tui

przycinanie żywopłotu Tępy sekator może zniszczyć wygląd roślinny oraz doprowadzić do jej zakażenia grzybem. Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Najlepsze szybkorosnące iglaki na żywopłot. Skutecznie odgrodzisz się od sąsiada"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.