Rodzaje żywopłotu z tui
Wyróżniamy dwa typy żywopłotów: naturalny i formowany. Tuje doskonale sprawdzają się w obu wersjach. Są proste w formowaniu, ale równie efektownie wyglądają, rosnąc swobodnie i przybierając naturalne kształty. W przypadku żywopłotu z tui warto jednak zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej odmiany, rozstaw przy sadzeniu, odpowiednie przycinanie i pielęgnację roślin.
Jak założyć żywopłot?
Żywopłot z tui cieszy się ogromną popularnością między innymi dlatego, że już po kilku latach rośliny te osiągają odpowiedni wzrost. Jednocześnie są niewymagające i ich pielęgnacja nie pochłania zbyt wiele czasu.
Zakładanie żywopłotu należy zacząć od odpowiedniego przygotowania terenu. Oznacza to dokładne oczyszczenie z chwastów, zwłaszcza tych trwałych, jak np. perz, oraz dokładne przekopanie i spulchnienie podłoża. Dobrym przygotowaniem ziemi będzie również wymieszanie jej z kompostem kilka dni przed sadzeniem, aby ziemia dobrze się z nim połączyła.
Pozostaje posadzenie tui. W tym momencie bardzo często pojawia się pytanie: co ile sadzić tuje? W zależności od odmiany sadź je w odstępie około 30–70 cm od płotu i w takich samych odstępach pomiędzy sadzonkami. Odległość, na jaką się zdecydujesz, powinna zależeć od oczekiwanej gęstości żywopłotu. Pamiętaj jednak, że zbyt gęsto posadzone tuje mogą chorować.
Jak sadzić tuje?
Tuje, które kupujesz w doniczkach, można sadzić przez cały okres wegetacyjny, czyli od wiosny do połowy jesieni. Inaczej jest w przypadku tui wykopanych ze szkółki leśnej. Te najlepiej sadzić na początku wiosny lub wczesną jesienią, gdy roślina zakończy okres intensywnego wzrostu.
W przygotowanym wcześniej podłożu wykop dziury dwukrotnie większe niż bryła korzeniowa i wypełnij je do połowy żyzną ziemią (może to być podłoże do iglaków lub domowy hummus). Do tak przygotowanych otworów można sadzić tuje. Aby łatwiej było wyciągnąć sadzonki z doniczki, warto je wcześniej podlać.
Fot. sadzenie tui / 123RF/PICSEL
Kolejnym krokiem jest ustawienie tui pionowo na takiej samej głębokości, na jakiej znajdowała się w doniczce, zasypanie jej i ugniecenie ziemi tak, aby powstało wgłębienie. Uzyskane wgłębienie zalej się wodą. Po jej wsiąknięciu wgłębienie możesz zasypać ziemią lub korą.
Jakie tuje na żywopłot?
Gdy chodzi o sadzenie żywopłotu z tui, najczęściej wybór pada na jedną spośród dwóch odmian: szmaragd i brabant. Czym się różnią i którą lepiej posadzić? To zależy od twoich potrzeb i oczekiwań.
Przy wyborze warto pamiętać, że tuja szmaragd cieszy oko pięknym wyglądem, stożkowym kształtem i ciemnym odcieniem, jednak uniemożliwia stworzenie gęstego żywopłotu.
Inaczej jest w przypadku tui brabant, która bardzo szybko po zasadzeniu stworzy gęstą ścianę igieł. Odmiana brabant jest również bezproblemowa w uprawie i nie wymaga zbyt częstego przycinania.
Obie tuje nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze przy podejmowaniu decyzji jest określenie, jak gęsty ma być żywopłot oraz na jakim efekcie ci zależy.
Fot. odmiany tui / 123RF/PICSEL
Oprócz tych dwóch najbardziej typowych odmian możesz wybierać także spośród innych, równie ciekawych. Oto niektóre z nich:
- „Columna” – wąskokolumnowa, w ciemnozielonym kolorze,
- „Yellow Ribbon” – stożkowa, złocista,
- „Aureospicata” – szerokostożkowa o barwie ciemnozielonej,
- „Europe Gold” – wąskostożkowa w intensywnym złotożółtym odcieniu,
- „Malonyana” – wąskokolumnowa w ciemnozielonym kolorze,
- „Maria” – stożkowa, żółta,
- „Spiralis” – stożkowa w ciemnozielonym kolorze, ma delikatnie skręcone pędy,
- „Pyramidalis” – wąskostożkowa o ciemnozielonej barwie.
Może zainteresuje cię też artykuł: Tuje w ogrodzie - poznaj ich rodzaje i zasady pielęgnacji
Żywopłot z tui – pielęgnacja
Aby tuja rosła szybko i cieszyła oko, należy o nią odpowiednio dbać. I choć nie jest zbyt wymagającą rośliną, potrzebuje standardowych działań, takich jak podlewanie czy zasilenie nawozem. Szczególnej uwagi potrzebują młode rośliny w pierwszym roku po wysadzeniu ich do ogródka.
Tuje w okresie wzrostu podlewaj tylko raz w tygodniu, ale za to obficie. Ziemia powinna być mokra do około 30 cm w głąb. Ważne, aby podlewać ziemię, a nie pędy, gdyż roślina tego nie lubi. Ze względu na to, że jest zimozielona, wymaga również podlewania przed zimą, aby móc zgromadzić wilgoć w pędach.
Tuje nawozi się trzy razy do roku. Pierwsze zasilenie – wiosenne – przeprowadź w kwietniu przy użyciu nawozów mineralnych, wysokoazotowych, zawierających inne potrzebne dla tui mikroelementy.
Fot. podlewanie tuj / 123RF/PICSEL
Drugie nawożenie – letnie – wykonaj do połowy lipca przy użyciu tego samego nawozu co wiosną. Może to być specjalny nawóz do iglaków lub zwykła mieszanka wieloskładnikowa. Może być zarówno w formie płynnej, jak i proszku.
Ostatnie nawożenie w sezonie – jesienne – powinno być wykonane przy użyciu nawozów bez azotu w składzie. Przyspiesza on bowiem wzrost pędów, które nie zdążą zdrewnieć do zimy i przemarzną. Wykonaj je na przełomie września i października. Wykorzystaj nawozy mające w swoim składzie dużo fosforu i potasu, a także magnezu. Zapobiegnie to żółknięciu i obumieraniu igieł.
Przeczytaj także: Tuje na żywopłot — które wybrać do ogrodu?
Przycinanie żywopłotu
Poza podlewaniem i nawożeniem ważnym elementem jest też przycinanie żywopłotu. Zadbasz w ten sposób o odpowiedni kształt i rozwój rośliny.
Żywopłot naturalny zazwyczaj nie wymaga przycinania, ewentualnie wczesną wiosną obetnij martwe, zbrązowiałe gałązki. Inaczej jest w przypadku żywopłotu formowanego, który wymaga przycinania i to trzy razy w sezonie: wczesną wiosną, na początku czerwca i w połowie lata.
Przycinanie zacznij w drugim roku po posadzeniu. Dzięki temu tuje mają wystarczająco dużo czasu, aby się ukorzenić. Wówczas cięcie im nie zaszkodzi.
- Pierwsze cięcie najlepiej jest zaplanować na marzec lub kwiecień, gdy już nie ma mrozów. Najlepiej, aby był to ciepły i suchy dzień. Obetnij martwe gałązki, aby uniknąć zaatakowania rośliny przez grzyby.
- Drugie cięcie wykonaj na początku czerwca. W tym czasie przytnij nowe pędy do ⅓ długości.
- Trzecie i ostatnie cięcie w sezonie najlepiej wykonać pod koniec lipca – to cięcie zagęszczające. Aby pędy lepiej się krzewiły, przycinaj ich końcówki o około 2 cm.
Niektóre odmiany rosną wolniej i można je przycinać raz do roku. Pamiętaj o tym, aby to cięcie obejmowało elementy wszystkich trzech cięć standardowych, a jednocześnie nie było zbyt radykalne.
Jeżeli raz zdecydujesz się na przycinanie żywopłotu, nie możesz go potem pominąć. Formowany, a nieprzycinany żywopłot zaczyna przerzedzać się w miejscach, do których nie dociera światło. Przycinana dotychczas warstwa zostanie zasłonięta przez nowe, niekontrolowane pędy i może zacząć obumierać. Reanimacja nieprzycinanych tui może zająć wiele czasu, dlatego nie pomijaj żadnego cięcia.
Sprawdź też artykuł: Jak przycinać tuje w ogrodzie?
Żywopłot z tui jest popularnym rozwiązaniem, które wymaga mniej pracy, niż początkowo może się to wydawać. Sam fakt, że efekty są szybkie, jest już bardzo zachęcający i to właśnie on może przeważyć na korzyść tego gatunku przy planowaniu żywopłotu.
Autor: Redakcja Deccoria.pl