Porady ogrodnicze

Jak przycinać tuje w ogrodzie?

Tuje, czyli żywotniki zachodnie należy przycinać od końca marca do sierpnia. Zabieg ten najlepiej wykonywać dwa- trzy razy do roku. Pierwsze cięcie wykonaj na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji (kiedy nabrzmiewają młode pąki), kolejne latem, gdy młode przyrosty zaczynają ciemnieć. Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat przycinania żywotników? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka cennych porad.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Tuja zachodnia to jedno z najpopularniejszych drzewek w polskich ogrodach. Jej powodzenie to zasługa smukłego kształtu oraz dekoracyjnych, wiecznie zielonych igieł. Szczególnie chętnie na żywopłoty wybieramy odmiany brabant i szmaragd. Jak przycinać żywotniki w ogrodzie?

Żywotnik zachodni - charakterystyka gatunku

Żywotnik zachodni to drzewo iglaste z rodziny cyprysowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej – do Europy został sprowadzony jako jeden z pierwszych gatunków, już w 1540 roku. Roślina dorasta do 15-20 metrów wysokości.

Na początku rośnie szybko; korona przybiera wąski, stożkowy kształt, z czasem – po upływie kilkudziesięciu lat, zmniejsza tempo wzrostu, a pokrój drzewa staje się bardziej okrągły. Spłaszczone, ale rozgałęzione gałązki mają jasnozielony kolor. Zimą przeważnie brunatnieją, by na wiosnę znów się zazielenić. Wykształca zimozielone łuskowate igły: te rosnące bezpośrednio na gałęziach są przylegające i niezaostrzone, a te na końcach pędów odstają i rosną w szpic.

Zobacz więcej zdjęć

Na łuskach na dolnych i górnych partiach gałęzi znajdują się gruczołki żywiczne, które po roztarciu uwalniają żywiczny zapach. Drewno uzyskiwane z żywotników jest lekkie, miękkie o jasnożółtej barwie. Nie ma żywicy i jest trwałe i odporne na gnicie. Wykorzystywane jako budulec różnego rodzaju oklein: sklejek, mebli, boazerii etc.

Żywotniki są silnie trujące dla ludzi i koni. Związki chemiczne zawarte w roślinie po połknięciu wywołują bóle głowy, arytmię, pobudzenie, drgawki, uszkodzenia wątroby i nerek, a nawet bezdech. Olejki eteryczne pobrane z rośliny wykorzystywane są w celach leczniczych. Przeczytaj również: Żywotniki - sadzenie i uprawa

Zobacz więcej zdjęć


Żywopłot w ogrodzie: brabant czy szmaragd?

W polskich ogrodach królują dwie odmiany tui zachodniej – szmaragd i brabant. Mają podobne wymagania pielęgnacyjne. W przypadku brabanta warto pamiętać o odśnieżaniu drzewek zimą, ponieważ zalegająca pokrywa śnieżna może wygiąć lub połamać pędy. Ta druga odmiana lepiej rośnie w glebach żyznych.

Różnica między obiema odmianami sprowadza się głównie do czasu, w jakim uzyskać można piękny żywopłot. Brabant jest łatwiejszy w uprawie, mniej wymagający. Stożkowata bryła szmaragdu sprawia, że osiągnięcie gęstej zielonej zapory wymaga wiele zabiegów formujących rozciągniętych w czasie. Taki kształt uniemożliwia również zbyt gęste sadzenie. Uformowanie gęstego żywopłotu z tui szmaragd wymaga co najmniej kilku lat. Bardziej walcowate brabanty można sadzić blisko siebie, tak by od razu się stykały i już od czasu nasadzenia tworzyły gęstą zieloną osłonę. Brabant nie brązowieje na zimę.

Po co przycinać tuje w ogrodzie?

Żywotniki przycina się głównie po to, aby nadać im odpowiedni kształt i gęstość oraz utrzymać ich rozmiar. Pamiętaj, że częstotliwość przycinania będzie uzależniona od odmiany rośliny i jej przeznaczenia. I tak np. tuje rosnące w żywopłocie oraz te przeznaczone na rzeźby ogrodowe przycina się 2-3 razy w sezonie. Okazy rosną wolniej przycinana się dopiero wtedy, gdy urosną do zbyt dużych rozmiarów.

Zobacz więcej zdjęć


Kiedy przycinać tuje? Najważniejsze zasady

  • Pierwsze cięcie przeprowadź dopiero rok po posadzeniu drzewka. Przycinaj tylko te rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra.
  • Tuje przycina się od końca marca do sierpnia – 2-3 razy w ciągu sezonu.
  • Pierwsze cięcie przeprowadź na wiosnę, kiedy nabrzmiewają młode pąki (przed rozpoczęciem wegetacji). Druga połowa marca lub początek kwietnia.
  • Kolejne cięcie przeprowadź latem, najlepiej w czerwcu, gdy ciemnieją młode przyrosty. 
  • Ostatni raz tuje możesz przycinać w sierpniu.
  • Zbyt późne przycięcie pędów może sprawić, że młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Tuje, jak je przycinać?

Podczas wiosennego cięcia skracaj pędy rośliny o ok. 1/3 - 1/2 długości. Tak samo postępuj podczas letniego cięcia w czerwcu. Na wiosnę usuń także wszystkie martwe gałązki.

W sierpniu przytnij tuje po raz ostatni, skracając pędy o 1-2 cm. To ostatnie cięcie — wakacyjne — ma na celu zagęścić roślinę. Pędy, które mają się rozkrzewić, skracamy o jeden centymetr. Rany powstałe na skutek późniejszego lub mocniejszego przycinania nie zagoją się, przez co roślina nie przetrwa zimy.

Zobacz więcej zdjęć


Czym najlepiej przycinać tuje?

Tuje możesz przycinać sekatorem ręcznym, do wyższych okazów najlepiej posłużyć się nożycami ogrodniczymi ręcznymi lub spalinowymi. Pamiętaj, aby naostrzyć narzędzia przed ich użyciem. Tępy sekator może zniszczyć wygląd roślinny oraz doprowadzić do jej zakażenia grzybem. 

Deccoria.pl 

Zobacz koniecznie: Wyjątkowy dom i ogród

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak przycinać tuje w ogrodzie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.