Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Tuje kolumnowe – odmiany i wymagania. Jak przycinać tuje, żeby tworzyły gesty żywopłot?

Tuje kolumnowe to popularne rośliny iglaste z rodziny cyprysowatych, odznaczające się kolumnowym pokrojem. Rosną dość szybko i bujnie. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, jednak warto wiedzieć, jak o nie właściwie zadbać, by uzyskać gęsty, zwarty żywopłot. Kiedy i jak sadzić tuje kolumnowe? Porady dotyczące ich podlewania czy cięcia znajdziesz w naszym artykule.

Tuje kolumnowe – odmiany i wymagania. Jak przycinać tuje, żeby tworzyły gesty żywopłot?
Jak przycinać tuje kolumnowe, żeby tworzyły gesty żywopłot? Fot. 123RF.com

Spis treści:

Tuje kolumnowe – odmiany

Tuje, znane też jako żywotniki, to rośliny iglaste należące do rodziny cyprysowatych. Rośliny te w naturze można spotkać w Azji i Ameryce Północnej. Wyróżniamy pięć ich gatunków, z czego w Polsce najczęściej uprawiany jest żywotnik zachodni, żywotnik olbrzymi i żywotnik pośredni, będący mieszańcem między nimi. Tuje dostępne są też w różnych odmianach, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego do swojego ogrodu. Są bowiem doskonałymi roślinami żywopłotowymi i szpalerowymi.

Do wyboru są zarówno tuje kolumnowe, jak i stożkowe. Chodzi o pokrój rośliny, który może przypominać właśnie kolumnę, a więc być prosty, albo też wyglądać jak stożek, a więc zwężać się ku górze. Popularna tuja szmaragdowa jest odmianą o stożkowym pokroju. Najpopularniejszą tują o kolumnowym pokroju jest zaś tuja ‘Brabant’. Rosnącą popularnością cieszy się też odmiana ‘Columna’ i tuja kolumnowa ‘Malonyana’.

Tuja ‘Columna’ to zimozielona roślina iglasta, której roczny przyrost wynosi aż 30 cm. Może osiągnąć nawet 5 metrów wysokości i 2 metry rozpiętości, przy czym odpowiednie formowanie łatwo pozwala nadać jej pożądaną wielkość czy kształt. To roślina polecana osobom, które chcą uzyskać gęsty, szczelny, ciemnozielony żywopłot.

Jakie wymagania mają tuje kolumnowe?

Tuje kolumnowe mają podobne wymagania jak inne żywotniki. Preferują stanowiska słoneczne, ponieważ są roślinami światłolubnymi. Część z nich przetrwa w lekkim cieniu, chociaż nie wszystkie tolerują go w równym stopniu. Żadna tuja nie będzie natomiast dobrze rosła w pełnym cieniu.

Dla tych roślin najlepsza jest ziemia żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Powinna mieć odczyn lekko kwaśny (pH 5-6). Większość żywotników jest mrozoodporna, jednak wszystko zależy od gatunku i odmiany. Zarówno tuja ‘Brabant’, jak i tuja ‘Columna’ to odmiany żywotnika zachodniego, które na terenie całej Polski są w pełni mrozoodporne.

Podlewanie tui jest niezwykle ważne, gdyż długotrwałe okresy suszy mogą tym roślinom zaszkodzić. Przy słonecznej pogodzie tuje rosnące bezpośrednio w ziemi należy więc podlewać przynajmniej raz w tygodniu, a te rosnące w doniczkach nawet częściej. Rośliny warto obficie podlać późną jesienią i powtórzyć zabieg w czasie odwilży. Jeśli zaś chodzi o nawożenie tui, rozpoczynamy je wiosną i kontynuujemy aż do połowy lipca. Można wykorzystywać nawozy uniwersalne lub specjalne nawozy do iglaków. W razie potrzeby między sierpniem a wrześniem można też nawozić tuje nawozami jesiennymi, ubogimi w azot.

Tuje nie mają zbyt wielkich wymagań. Fot. 123RF.com

Kiedy i jak sadzić tuje kolumnowe?

Tuje kolumnowe najczęściej sadzi się przy granicach działki czy przy ogrodzeniu. Tworzą wówczas elegancki żywopłot, naturalnie oddzielający od siebie poszczególne części ogrodu. Wysokie tuje chronią przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów, a także osłaniają od wiatru. Potrzebują jednak odpowiedniej ilości czasu, by urosnąć i odpowiedniej ilości miejsca, aby się rozwinąć.

Początkowo może się wydawać, że pozostawionego miejsca jest zbyt dużo. Z czasem jednak żywotniki stworzą ładny, gęsty żywopłot. Tuje kolumnowe najlepiej sadzić w ogrodzie wczesną wiosną lub przy końcu lata, w drugiej połowie sierpnia.

O czym trzeba pamiętać?

  • Najlepiej wykopać dołek dwa razy większy niż bryła korzeniowa.

  • Tuje należy sadzić na tej samej głębokości, na jakiej były posadzone w gruncie lub w doniczce.

  • Po zasypaniu tuj ziemią podłoże ubijamy i obficie podlewamy.

  • Po posadzeniu tuj w ziemi, podłoże wokół roślin warto zabezpieczyć ściółką, na przykład z kory sosnowej.

W jakiej odległości sadzić tuje kolumnowe? Jeśli sadzimy je w rzędzie, odległość między kolejnymi sadzonkami powinna wynosić co najmniej 50-70 cm. W ten sposób pozostawimy im dość miejsca, by swobodnie się rozrosły.

Jak przycinać tuje kolumnowe?

Regularne przycinanie tui kolumnowej jest dość istotne, aby roślina nie wymknęła się spod kontroli. Można nadać jej pożądany kształt, a jednocześnie usunąć uszkodzone czy chore pędy. Kolumnowe odmiany żywotników zwykle są wysokie i efektowne. Można je przycinać nawet 2-3 razy w sezonie:

  • pierwsze cięcie wykonujemy w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia,
  • drugie przycinanie można wykonać w czerwcu,
  • trzecie cięcie tui można przeprowadzić maksymalnie do końca sierpnia.

Przycinanie drugie i trzecie powinno być tylko kosmetyczne. Najważniejsze jest jednak cięcie wiosenne tui kolumnowej, kiedy to powinniśmy usunąć z rośliny wszystkie chore czy przemarznięte pędy. Możemy również skrócić gałązki tui o 1/3 ich długości lub nawet o połowę.

Przeczytaj również:

Tuje w ogrodzie - poznaj ich rodzaje i zasady pielęgnacji

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.