Spis treści:
- Powojniki bylinowe – charakterystyka i odmiany
- Jakie wymagania mają powojniki bylinowe?
- Zastosowanie powojników bylinowych w ogrodzie
Powojniki bylinowe – charakterystyka i odmiany
Powojniki, inaczej nazywane clematisami, zdobyły serca ogrodników na całym świecie. Występują w wielu gatunkach i odmianach, które różnią się wielkością i kolorem kwiatów, terminem kwitnienia oraz siłą wzrostu. Wśród niezliczonych grup powojników na szczególną uwagę zasługują powojniki bylinowe. W przeciwieństwie do innych gatunków nie są one pnączami (jak np. powojniki wielkokwiatowe). Są to byliny o wzniesionych pędach, które nie mają organów czepnych.
W zależności od odmiany powojniki bylinowe osiągają od 0,5 do 2 m wysokości. Choć ich kwiaty nie mają imponujących rozmiarów, są dość liczne, co nadaje im wyjątkowy wygląd. Rozwijają się one zwykle od czerwca do września, a niekiedy mogą cieszyć oko aż do przymrozków. Kwiaty występują w przeróżnych kolorach – mogą być białe, różowe, niebieskie czy fioletowe. Wśród najpiękniejszych odmian powojników bylinowych warto wymienić m.in.:
- 'Arabella' – osiąga 1,5-2 m wysokości. Tworzy kwiaty o średnicy 7 cm, początkowo są fioletowe, po czym stają się jasnoniebieskie;
- 'Panther' – odmiana o dużych, ciemnofioletowych kwiatach o średnicy 10-12 cm;
- 'Hakuree' – japońska odmiana o pachnących, białych kwiatach z jasnofioletowym środkiem, które pojawiają się od czerwca do września;
Powojniki bylinowe nie wytwarzają czepnych wąsów, ale możemy je prowadzić przy podporach. Fot.albinaya/123RF.com
- 'Heather Herschell' – wyróżnia się dzwonkowatymi kwiatami o średnicy około 5 cm. Są różowe z jasnożółtymi pylniki na kremowych nitkach;
- 'Sizaia Ptitsa' – odmiana o fioletowoniebieskich kwiatach, które zdobią roślinę nieprzerwanie od czerwca do września;
- 'Kagura' – charakteryzuje się dużymi, jasnoniebieskimi kwiatami, które pojawiają się od czerwca do sierpnia.
Jakie wymagania mają powojniki bylinowe?
Powojniki są odporne na przemarzanie i dobrze znoszą okresowe susze. Preferują stanowiska jasne, ciepłe i osłonięte od silnych wiatrów, ale nie lubią gleb ciężkich i podmokłych. Podłoże powinno być żyzne i próchnicze, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Przynajmniej raz w roku warto je dokarmić nawozami – najlepiej sprawdzą się preparaty długodziałające, dedykowane powojnikom lub roślinom kwitnącym. W tym celu można też sięgnąć po nawozy naturalne, takie jak biohumus czy kompost (najlepszym terminem aplikacji nawozów jest wiosna).
Ważnym zabiegiem jest też ściółkowanie clematisów, które pomaga zatrzymać wilgoć w podłożu, a także chroni korzenie przed przegrzaniem i przemarzaniem. Ponadto podczas rozkładu ściółka wzbogaca podłoże w cenną materię organiczną, dostarczając roślinom niezbędne składniki odżywcze. W zimie pędy powojników bylinowych zamierają, po czym ponownie wyrastają. Dlatego wiosną wymagają one mocnego cięcia.
Zastosowanie powojników bylinowych w ogrodzie
Powojniki bylinowe mają wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Jeśli posadzimy je przy podporze, płocie czy murze, będą się po nim wspinać podobnie jak róże pnące. W przypadku, gdy clematis nie napotka na swej drodze niczego, po czym może się piąć, to po prostu płoży po ziemi. Wówczas może być stosowany jako roślina okrywowa, zasłaniając m.in. brzydkie miejsca w ogrodzie. Wiele powojników bylinowych nadają się także do uprawy doniczkowej, dlatego coraz częściej staja się dekoracją balkonów i tarasów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kwitnie wiele miesięcy, wabi pszczoły i motyle do ogrodu. Uprawa i rozmnażanie werbeny patagońskiej
Zaczyna kwitnąć już w marcu, ogród zdobi cały rok. Najpiękniejsze odmiany skimii japońskiej
Jak prawidłowo przycinać pędy borówki amerykańskiej? Sposób na duże owoce