Porady ogrodnicze

Zbiór ogórków będzie możliwy aż do pierwszych przymrozków. Wystarczy je prawidłowo posadzić

Ogórki to jedne z najczęściej wysiewanych warzyw w naszych ogródkach. Najlepszym terminem na sadzenie krzaków jest późna wiosna, a dokładnie przełom maja i czerwca. Jeśli chcesz cieszyć się smakiem świeżych warzyw z własnej grządki aż do pierwszych przymrozków, warto posadzić ogórki na jesienny zbiór.

Zbiór ogórków będzie możliwy aż do pierwszych przymrozków. Wystarczy je prawidłowo posadzić
Uprawa ogórków na jesienny zbiór jest mniej popularna - jednak możliwa. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy siać ogórki na jesienny zbiór?

Uprawa ogórków na jesienny zbiór jest mniej popularna niż tradycyjna uprawa tego warzywa. Kiedy siać ogórki na zbiór jesienny? W przypadku uprawy roślin w szklarni, nasiona wysiewa się pod koniec lipca. Takie pomieszczenie zapewni ogórkom optymalne środowisko do wzrostu, co pozwala na ich przesadzenie do gruntu już początkiem sierpnia (wyrośnięte rośliny sadzimy do 10 sierpnia). Tak przygotowane warzywa mogą wydawać owoce nawet do pierwszych przymrozków. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku uprawy ogórków na zbiór jesienny, liczba owoców nie jest tak duża jak przy wysiewie wiosennym.  

Odmiany ogórków na jesienny zbiór

Z uwagi na panujące warunki atmosferyczne w okresie od sierpnia do końca listopada, w uprawie ogórków na zbiór jesienny warto sięgnąć po odmiany późno dojrzewające oraz najbardziej odporne na zimno. Należy też pamiętać o osłabieniu lotu pszczół późnym latem i wczesną jesienią. Właśnie dlatego do późnych zbiorów warto wybierać odmiany samopylne. Oto niektóre odmiany ogórków na jesienny zbiór:

  • Izyd F1 – odmiana bardzo plenna, wyróżnia się bardzo silnym wzrostem i dużą zdolnością regeneracji roślin, co pozwala na przedłużenie zbioru aż do późnej jesieni. Jest wyjątkowo odporna na mączniaka rzekomego i parcha dyniowatych;

  • Phoenix – ta odmiana ogórków dobrze owocuje, jest odporna na pierwsze mrozy i niektóre choroby roślin. Nawet bez specjalnych warunków pielęgnacji można uzyskać bogate zbiory i smaczne owoce;

  • Nezhinsky – odmiana od dawna znana jest w całej przestrzeni postsowieckiej. Charakteryzuje się cienką skórką i obecnością małych cierni z czarnymi końcówkami. Odmiana ta jest odporna na lekkie trzaski zimna, ekstremalne temperatury, suszę, a także na większość chorób grzybowych i wirusowych.

uprawa ogórków na zbiór jesienny Uprawiając ogórki na jesienny zbiór, trzeba pamiętać przede wszystkim o ich nawadnianiu. Fot.123RF.com

Uprawa ogórków na jesienny zbiór

Zastanawiasz się, jak uprawiać ogórki na jesienny zbiór? Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

  • Podłoże

Podłoże do uprawy ogórków na jesienny zbiór nie różni się od tego, które wcześniej było stosowane w wiosennym cyklu uprawowym. Najlepiej rosną w ziemi żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Optymalny odczyn gleby pod uprawę ogórków na jesienny zbiór wynosi 6,5-7 pH, jest więc on zasadowy. Przydatne okaże się również wapnowania, zwłaszcza jeżeli ziemia ma zbyt kwaśny odczyn. Ponadto przed wysadzeniem roślin glebę należy nawieźć kompostem lub obornikiem, a także obficie podlać.

  • Rozsada

Ogórki na zbiór jesienny najlepiej uprawiać z rozsady o trzech liściach właściwych, co pozwoli nam znacznie przyspieszyć ich zbiór. W tym celu należy wysiać nasiona roślin do pojemników, aby w sierpniu przenieść je do gruntu. Do szybkiego wzrostu rozsada ogórków potrzebuje słonecznego stanowiska i temperatury minimum 22 st. C. Ponadto w trakcie jej produkcji korzystnym zabiegiem jest zabezpieczenie młodych roślin preparatami mikrobiologicznymi, co dodatkowo wpływa na rozwój korzeni.

uprawa ogórków na zbiór jesienny Uprawiając ogórki na jesienny zbiór, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji tego warzywa. Fot.123RF.com

  • Sadzenie

Ogórki na zbiór jesienny najlepiej sadzić wieczorem lub w dni pochmurne, aby zapewnić roślinom trochę czasu na adaptację do nowych warunków. Zaleca się również cieniowanie krzaków przez kilka dni po posadzeniu. Warto zaznaczyć, że ogórki to rośliny silnie rozrastające się, dlatego podczas sadzenia należy pamiętać o odpowiedniej odległości między krzakami.    

  • Podlewanie

Ogórki są wrażliwe na suszę, ponieważ mają płytki system korzeniowy. Dlatego regularne podlewanie jest głównym zabiegiem pielęgnacyjnym, zwłaszcza w czasie upałów i suszy. Warto zaznaczyć, że niedostateczne nawodnienie może doprowadzić do zrzucania zawiązków i hamowania tworzenia nowych, przez co plony nie będą obfite. Ponadto niedobór wody w glebie może być też przyczyną obniżenia jakości plonu oraz walorów smakowych ogórków. Warzywa są przez to małe, miękkie, zniekształcone, gorzkie, niesmaczne, a także zawierają puste przestrzenie w środku.

Z podlewaniem ogórków nie można też przesadzić. Zbyt duża wilgotność gleby może prowadzić do gnicia systemu korzeniowego, a także do zrzucania zawiązków. Najlepsza pora na podlewanie ogórków na zbiór jesienny to wczesny poranek lub późne popołudnie, ponieważ nawadnianie w pełnym słońcu powoduje poparzenie liści.  

Przeczytaj również: Nie tylko woda do podlewania ogórków? Te kuchenne składniki czynią cuda!

podlewanie ogórków Koniecznie skorzystaj z naszych porad i ciesz się smacznymi ogórkami z własnego ogrodu!Fot. 123RF/PICSEL

  • Nawożenie

Ze względu na pogarszające się warunki uprawy, zwłaszcza w drugiej połowie sierpnia, należy zapewnić maksymalną zdrowotność plantacji ogórków. W tym celu doskonale sprawdzą się nawozy organiczne zawierające kompleksy bakteryjne poprawiające zdrowotność krzaków, a także doglebowe preparaty zawierające grzyby mikoryzowe.  

  • Choroby i szkodniki

W trakcie prowadzenia uprawy ogórków na jesienny zbiór należy też zwracać uwagę na ochronę roślin przed mączniakiem rzekomym. Choroba objawia się głównie na liściach: początkowo w postaci białych plam, a w późniejszym etapie – robią się brunatne. W zaawansowanym stadium mączniak rzekomy poraża całą powierzchnię liści ogórków, szybko doprowadzając do obumierania rośliny.

Dużym problemem w uprawie ogórków na jesienny zbiór jest zwalczanie przędziorków, a także mączniaka szklarniowego oraz mszyc. Aby zapobiec występowaniu chorób krzaków, można stosować opryski ekologiczne z wyciągów skrzypu, czosnku, czy gnojówki z pokrzywy.   

Przeczytaj również: Jak prawidłowo nawozić ogórki gruntowe? Poradnik dla początkujących

nawożenie ogórków Ogórki można nawozić naturalnymi preparatami. Fot. Getty Images

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Reklama

    

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.