Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Lepiej się przyjmie, jeśli teraz ją posadzisz. Jakie są dodatkowe zalety jesiennego sadzenia borówki amerykańskiej?

Borówka amerykańska to owoc, który smakuje wielu osobom. Jej niewielkie jagody można jeść jako przekąskę lub zrobić z nich smaczny deser. Niestety dostępne w sklepach opakowania borówek często nie są najlepszej jakości. Do tego kwoty za małą porcję potrafią być bardzo wysokie. Chcesz zaoszczędzić? Dowiedz się, jak samodzielnie wyhodować tę roślinę.

Lepiej się przyjmie, jeśli teraz ją posadzisz. Jakie są dodatkowe zalety jesiennego sadzenia borówki amerykańskiej?
Sadzenie borówek jesienią ma liczne zalety. Fot. 123RF.com/Pixabay

Spis treści:

Uprawa borówki amerykańskiej. Czego potrzebuje ta roślina?

Początkujący ogrodnicy, którzy do tej pory nie próbowali prowadzić samodzielnych upraw, mogą zastanawiać się, od kiedy sadzić borówkę amerykańską. Jesienią jest na to zdecydowanie dobry czas. Sadzonki sprzedawane w sklepach są już przygotowane do tego, aby umieścić je w ziemi. Jednak nie zaleca się wykonywania tego kroku latem. Wysokie temperatury i silne nasłonecznienie mogą bowiem utrudnić roślinie zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu.

Najlepiej jest posadzić krzaczki wiosną lub wczesną jesienią. Ważne, aby wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Borówka jest rośliną wytrzymałą, więc jest szansa, że odpowiednio pielęgnowana będzie owocować nawet przez kilkanaście lat. Przez tak długi czas z pewnością sporo urośnie. Dlatego, aby uniknąć konieczności przesadzania, dobrze będzie, jeśli wygospodarujesz jej przestrzeń.

Krzaczki będą dobrze rosnąć, gdy zapewnisz im stały dostęp do światła oraz osłonisz je od wiatru. Pierwszych plonów możesz się spodziewać po około 3 latach od momentu, gdy borówka znajdzie się w twoim ogrodzie.

Przeczytaj również: Duże i smaczne owoce gwarantowane. Ogrodnik zdradza sekret uprawy borówki amerykańskiej

Jak przygotować podłoże do posadzenia borówki?

Masz już wybrane miejsce, ale zastanawiasz się jak sadzić borówkę amerykańską krok po kroku? Najpierw zadbaj o odpowiednie podłoże. Gleba powinna mieć kwaśny odczyn. Najlepiej, jeśli jej pH będzie miało wartość od 3,8 do 4,8. Warto kontrolować ten parametr regularnie. Zbyt wysoki odczyn spowoduje mniejsze owocowanie, a pH powyżej 6 zahamuje wzrost rośliny. Jak poradzić sobie z utrzymaniem właściwego pH gleby? Możesz dodać do podłoża nieco kwaśnego torfu, przekompostowanego obornika lub drobno zmieloną ściółką, np. z kory lub trocin.

Borówka amerykańska lubi też wilgotne podłoże. Stały dostęp do wody zapewnisz roślinie, wsadzając ją do dołka, którego nie zasypiesz całkowicie ziemią. Wtedy woda będzie się wchłaniać stopniowo. Ziemia musi być żyzna, dlatego warto ją regularnie nawozić. W czasie wegetacji borówki potrzebują intensywnego odżywienia nawozami azotowymi. W okresach spoczynku i po owocowaniu ziemię warto zasilić mieszankami potasowymi i fosforowymi. Taka kombinacja wzmocni roślinę i będzie stymulować ją do silnego wzrostu oraz obfitego owocowania.

Przeczytaj również: Nawożenie borówki amerykańskiej. Przestrzegasz tych trzech kluczowych terminów?

Do uprawy borówki niezbędne jest kwaśne podłoże. Fot. 123RF.com

Jak sadzić borówkę amerykańską krok po kroku?

Zanim umieścisz swoje krzaczki w ziemi, najpierw przygotuj teren. Pozbądź się chwastów i liści, a glebę spulchnij, aby ją napowietrzyć. Dobrze jest też namoczyć korzenie sadzonek, zanim trafią w przygotowane dla nich miejsca. Zabieg ten odpowiednio nawodni roślinę i ułatwi jej zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przygotuj w ziemi wgłębienia o wymiarach około 60 cm szerokości i 40 cm głębokości. Odstęp pomiędzy sadzonkami powinien wynosić mniej więcej 100 cm. Po posadzeniu nie zapomnij o regularnym podlewaniu krzaczków. Roślina ma płytki system korzeniowy, nie ma więc zdolności do magazynowania dużej ilości wody. Jeśli w dodatku wzrasta ona w słonecznym miejscu, to odparowywanie wilgoci będzie dosyć szybkie. Można temu zapobiec, zabezpieczając miejsce uprawy warstwą kory.

Dołek wykopany pod borówkę powinien być jak największy. Przyjmuje się, że powinien mieć on szerokość od 60 do 100 cm i głębokość ok. 40 cm. Fot.123RF.com

Pielęgnacja borówki amerykańskiej po posadzeniu

Ważne jest, aby nie tylko właściwie wsadzić krzaczki, ale też zadbać o nie później. Konieczne będzie regularne przycinanie pędów. Najlepiej jest wykonać to wczesną wiosną. Masz wtedy kontrolę nad kształtem rozrastającego się krzaczka, a także pobudzisz roślinę do obfitego owocowania. Zabieg ten warto powtórzyć też przed zimą. Jednak cięcie nie powinno być wtedy tak intensywne, jak na początku roku.

Niezależnie od tego, kiedy sadzisz borówkę amerykańską, jesienią w pierwszym sezonie uprawy nie zabieraj się za regulację pędów. To jeszcze za wcześnie. Daj roślinie dobrze się ukorzenić i odczekaj przynajmniej rok. Potem możesz już wykonywać ten zabieg regularnie, w opisanych wyżej cyklach.

Po dłuższym okresie, czyli po ok. 10 latach, dobrze jest zabrać się za gruntowną odnowę rośliny. Możesz obciąć wszystkie pędy tuż przy ziemi. Robiąc to jesienią, sprawisz, że wiosną borówka wypuści nowe i silne pnącza. Jako że jest to roślina dosyć odporna i długoletnia, taki zabieg z pewnością jej nie zaszkodzi. Musisz jedynie liczyć się z tym, że gruntowna regeneracja zahamuje na ok. dwa lata owocowanie krzaczka. Po tym okresie powinieneś ponownie zebrać sporo jagód.

Przeczytaj również: Dlaczego borówka amerykańska nie owocuje? Oto najczęściej popełniane błędy w uprawie krzewów

Podlewanie borówki w ogrodzie to jeden z najważniejszych zabiegów, o którym nie można zapominać. Fot.123RF.com

Dlaczego warto sadzić borówkę amerykańską jesienią?

Borówka jest dosyć odporna na mróz. Może wytrzymać temperatury nawet do minus 25 stopni. Sprawia to, że okres od września do połowy października jest idealnym momentem na posadzenie jej krzaczków. Dlaczego warto sadzić borówkę amerykańską jesienią? Jesienna pora pozwoli roślinie dobrze się ukorzenić, a brak ostrego słońca stworzy korzystne warunki dla delikatnych listków wzrastających na młodych pędach.

Powinieneś pamiętać, że niezależnie od pory roku, w której posadzisz swoje krzaki, mogą one być narażone na działanie różnych chorób. Pielęgnacja borówki amerykańskiej po posadzeniu polega też na regularnym kontrolowaniu stanu rośliny. Do najczęstszych problemów, z którymi zmaga się ten gatunek, należą: mączniak prawdziwy, zgorzel pędów, szara pleśń, antraknoza borówki czy biała plamistość liści.

Żeby krzaczek miał szansę na swobody wzrost i późniejsze owocowanie, trzeba też regularnie usuwać narastające wokół niego chwasty. Najlepiej się ich pozbywać za pomocą podstawowych narzędzi ogrodniczych i po prostu wyrwać. W przydomowej hodowli borówki nie zaleca się stosowania agresywnych środków chemicznych. Zbiory nie są nastawione na taką ilość, jaka musi być zebrana z przemysłowych upraw, możesz więc pozwolić sobie na to, aby nie używać środków ochronnych. Takie podejście sprawi, że borówki będą bardziej ekologiczne.

Nawożenie borówki amerykańskiej nawozami potasowymi, fosforowymi oraz magnezowymi powinno być zastosowane jesienią Fot. 123RF.com

Kiedy owocuje borówka amerykańska?

W zależności od tego, jaką odmianę posadzisz, zbiorów dojrzałych jagód możesz się spodziewać od początku lipca do końca września. Owoce wybarwiają się nierównomiernie, więc te nadające się do jedzenia najlepiej jest zrywać w kilkudniowych odstępach. Z jednego krzewu można zebrać od 3 do nawet 10 kg owoców.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych odmian borówki wraz z informacjami, kiedy owocują:

  • „Bluetta” – jej owoce dojrzewają w pierwszej połowie lipca. Gdy są gotowe do zrywania, mają kulisty kształt, a ich skórka pokryta jest woskowym nalotem. To jedna z najwcześniejszych odmian.
  • „Duke” – to kolejna odmiana borówki, owocująca w lipcu. Ma duże, nieco spłaszczone jagody o jasnoniebieskiej barwie. Zdrowe krzaczki dają obfite plony.
  • „Bluegold” – jej owoce dojrzewają później, bo w drugiej połowie sierpnia. Krzewy są spore i nadają się do uprawy na tarasie lub balkonie.
  • „Elliott” – jedna z późniejszych odmian. Roślina owocuje od początku września do połowy października. Jagody są dosyć duże, można je więc zbierać zarówno ręcznie, jak i mechanicznie.

Przeczytaj również: Uprawa borówki różowej. Borówka amerykańska Pink Lemonade to hit jesiennych ogrodów

Owocowanie różowej borówki może trwać nawet do października. Fot.123RF.com

"Polska cytryna", "złoto Syberii" i inne niezwykłe jesienne owoce na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.