Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak prawidłowo przycinać pędy borówki amerykańskiej? Sposób na duże owoce

Obsypane owocami borówki to coś, na co w sezonie ogrodnicy czekają z niecierpliwością. Ważnym zabiegiem w pielęgnacji krzewów jest cięcie pędów w celu poprawienia kształtu rośliny i jej owocowania. Plantatorzy tłumaczą, jak przeprowadzać coroczne zimowe cięcie borówki amerykańskiej – okazuje się, że ważna jest nie tylko pora, lecz także technika, a pominięcie któregoś z etapów może wpłynąć na wielkość zbiorów. Dowiedz się, jak ciąć borówkę i cieszyć się zachwycającym smakiem i wielkością owoców.

Jak prawidłowo przycinać pędy borówki amerykańskiej? Sposób na duże owoce
Zimowe cięcie borówki amerykańskiej pozwala poprowadzić zdrowy wzrost krzewu i poprawić owocowanie, gdy krzewy stają się mniej produktywne. Fot. David_Bodescu/CanvaPro

Spis treści:

Zimowe cięcie borówki amerykańskiej

Skutki boomu borówkowego, mającego miejsce w latach 70. XX wieku w Ameryce obiegły echem cały świat i dotarły do Europy. Wkrótce również w Polsce borówka zaczęła intensywnie rozpowszechniać się, a zamiłowanie do uprawy i spożywania jej owoców zostało w nami do dziś.

Od tamtej pory na rynku pojawiły się dziesiątki rozmaitych odmian, które wydają jeszcze trwalsze, zdrowsze, bardziej odporne i smaczniejsze owoce, a przy tym doskonale dają się uprawiać w warunkach, które panują w naszej części Europy. Jakie wymagania ma borówka amerykańska? Czy na każdej działce lub w ogródku zaowocuje równie obficie? Jak pielęgnować krzewy zgodnie z sezonowymi wymaganiami i czego potrzebuje borówka amerykańska zimą?

Specjaliści podpowiadają, że pierwszym i najistotniejszym krokiem w uprawie borówki amerykańskiej jest posadzenie jej w odpowiedniej glebie. Jeśli planujesz uprawę, zadbaj, by krzewy trafiły do podłoża:

  • łatwo przepuszczalnego (piaszczyste tudzież piaszczysto-gliniaste),
  • próchniczego (minimalna zawartość próchnicy na poziomie 3,5%, a najlepiej około 6%),
  • silnie kwaśnego w granicach pH 3,5-4,5,
  • umiarkowanie wilgotnego.

borówka Coroczne cięcie zimowe poprawia plenność krzewów, a pozostawione pędy uginają się pod ciężarem owoców. Fot. Toni Jardon/CanvaPro

Olbrzymią zaletą borówki jest fakt, że dobrze znosi zimy i nie jest podatna na przemarzanie. Dopiero gdy temperatury spadną poniżej -25°C krzewy narażone są na poważniejsze uszkodzenia mrozowe. Jeśli nagle wiosną wrócą przymrozki, a nastanie to wtedy, gdy krzewy wypuszczą już pąki kwiatowe lub rozwiną pierwsze kwiaty, również nie musisz się martwić. Alarmujące jest dopiero obniżenie temperatury do -7°C i więcej, a takie w większości regionów uprawy trafia się raczej rzadko. W uprawie krajowej najlepiej sprawdzają się odmiany borówki:

  • 'Bluetta',
  • 'Bluegold',
  • 'Duke',
  • 'Earlyblue',
  • 'Jersey',
  • 'Northland',
  • 'Elliott',
  • 'Herbert',
  • 'Lateblue',
  • 'Chandler',
  • 'Liberty',
  • 'Aurora',
  • 'Weymouth',
  • 'Bluecrop'.

We wszystkich przypadkach zaleca się sadzenie borówek 2-letnich, które zwykle owocują już w kolejnym roku. W uprawie tych krzewów bardzo istotne jest przycinanie.

Młodziutkie, słabsze sadzonki borówki amerykańskiej przycinamy z długich pędów (średnich raczej nie ruszamy) bezpośrednio po posadzeniu na wysokość ok. 20 cm. Ma to pomóc krzewom mocno się rozgałęzić. Jednak pamiętaj, że cięcia po sadzeniu nie wymagają okazy 2-letnie o bardzo dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym. Do kolejnego cięcia należy podejść nie wcześniej niż po 3 latach uprawy. Kiedy je wykonać? Okazuje się, że najwięcej korzyści przynosi zimowe cięcie borówki amerykańskiej. Doświadczeni plantatorzy tłumaczą, jak je przeprowadzić, aby krzewy dały najpiękniejszy plon.

Przeczytaj również: Po ilu latach od posadzenia drzewa i krzewy zaczynają owocować? Od czego to zależy?

Jak prawidłowo przycinać krzewy borówki amerykańskiej?

Cięcie borówki należy zaplanować w okresie od późnej jesieni do wiosny, ale wtedy musi zostać przeprowadzone przed okresem nabrzmiewania pąków. Umiejętnie wykonany zabieg pomaga roślinom lepiej się rozkrzewić, zawiązać zdrowe pąki kwiatowe i rozwinąć duże, smaczne owoce. Coroczne cięcie, rozpoczęte w 4 roku od posadzenia, powinno przebiegać w określony sposób. Oczywiście podstawą jest usunięcie pędów uszkodzonych, chorych i wyraźne skrócenie tych najmniej produktywnych (zwykle najstarszych). Chodzi o to, by rośliny zyskały pokrój pozwalający na swobodny wzrost oraz obfite owocowanie.

Przyszedł czas na przeprowadzenie pierwszego corocznego cięcia borówki amerykańskiej, a ty nie wiesz, jak się do tego zabrać i od czego zacząć? Jeszcze niedawno zabieg cięcia wykonywałam intuicyjnie, ale teraz trzymam się określonych zasad.

Plantatorzy wyjaśnili mi, że najistotniejsze jest pozbycie się słabszych, drobniejszych pędów, które nie dają szans na owocowanie, a jednocześnie nadmiernie zagęszczają koronę. Wycięcie ich rozluźni pokrój, wpuści do wnętrza krzewów światło, poprawi cyrkulację powietrza oraz, co najważniejsze, skieruje energię i cenne składniki pokarmowe do tych pędów, które pozostaną, zwiększając obfitość wydawanego plonu na kolejne lata.

borówka cięcie W zależności od potrzeb rośliny, jej pokroju i kondycji cięcie zimowe może być delikatne lub mocniejsze. Sprawdź, jak przeprowadzić je prawidłowo. Fot. Chamonlord/CanvaPro

Jak prawidłowo przycinać krzewy borówki amerykańskiej? Zimowe oczyszczanie powinno przebiegać następująco:

  • najpierw wytnij wszystkie pędy chore i uszkodzone;

  • następnie wykonaj cięcie rozluźniające – zacznij od dołu krzewu i pozbywaj się kolejno nadmiernie zagęszczających koronę pędów, które nachodzą na siebie, krzyżują się i wyraźnie konkurują o światło;

  • w kolejnym kroku pozbądź się słabych, młodych odrostów, których jest za dużo, zostawiając 6-8 głównych pędów o najlepszej kondycji tj. grubszych, ciemniejszych, silnych i mocno kwitnących w sezonie;

  • ostatnim krokiem będzie wycięcie pędów, które wychodzą poza obrys krzewu, wyłamując się i kładąc oraz tych wyraźnie skierowanych ku dołowi.

W zimowym cięciu istotne jest również pozbywanie się pędów, które na pierwszy rzut oka wyglądaną na problematyczne i wiosną mogłyby stać się siedliskiem groźnych patogenów. Należy jak najszybciej je usunąć.

Jeżeli twoje krzewy plonują już bardzo długo, nawet kilkanaście lat, rozważ pominięcie corocznego, zimowego cięcia borówki na rzecz cięcia odmładzającego. Wykonuje się je zwykle na przełomie lutego i marca, usuwając z krzewów wszystkie pędy na wysokości ok. 5-7 cm u podstawy. Zabieg ten może wydać się nieco drastyczny i z pewnością ograniczy owocowanie zarówno w pierwszym sezonie po jego wykonaniu, jak i w kolejnym. Jednak z czasem pozwoli przywrócić plenność starym roślinom, które wyraźnie ograniczyły swój wzrost, kwitnienie i mają coraz mniej wartościowych owoców do zbioru.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak się pozbyć nornic zimą w naturalny sposób? Jakie szkody gryzonie wyrządzają w zimowym ogrodzie?

W styczniu zaplanuj ogród warzywny. Miejsce, dobre sąsiedztwo i rotacja warzyw

Dobre odmiany sałaty. Jakie sałaty uprawiać w ogrodzie?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.