Porady ogrodnicze

Kasztanek jarzębolistny – kwitnący krzew, który zachwyci kolekcjonerów. Wymaga niewiele

Kasztanek jarzębolistny to ozdobny krzew osiągający niewielkie rozmiary, który zakwita późną wiosną. Wtedy na jego pędach pojawia się mnóstwo pachnących kwiatostanów. Podpowiadamy, jak uprawiać go w ogrodzie.

Kasztanek jarzębolistny – kwitnący krzew, który zachwyci kolekcjonerów. Wymaga niewiele
Krzew posiada liście podobne do jarzębiny i owoce przypominające kasztany. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Kasztanek jarzębolistny — charakterystyka

Kasztanek jarzębolistny (Xanthoceras sorbifolium) to krzew należący do rodziny mydleńcowatych. W naturze porasta suche stoki i wzniesienia na obszarze północnych i północno-wschodnich Chin oraz Półwyspu Koreańskiego.

Uprawiany w Polsce dorasta do 2-4 m wysokości, a rosnąc w środowisku naturalnym, może uzyskać nawet 8 m. Wzrost kasztanka jest jednak powolny. Przez pierwsze lata roślina przybiera postać niewielkiego krzewu, a dopiero po około 10 latach uprawy może osiągnąć około 1,5-2 m. Pokrój krzewu możemy dowolnie kształtować poprzez formowanie według własnych upodobań.

Ozdobą kasztanka jarzębolistnego są długie ciemnozielone liście, które (jak sama nazwa wskazuje) są bardzo podobne do liści jarzębiny. Mają one zwykle do 30 cm długości, pierzastą formą i ostre krawędzie.

Na przełomie maja i czerwca kasztanek zakwita. Na szczytach jego zeszłorocznych pędów pojawiają się pachnące kwiaty o średnicy do 2 cm, które gęsto pokrywają drzewko. Początkowo są one białe, a z czasem zmieniają kolor, przebarwiając się na czerwono.

Po przekwitnięciu kwiatów, w ich miejscu pojawiają się duże zielone owoce w kształcie torebek, które z czasem ciemnieją. Ich środek skrywa ciemnobrązowe owoce przypominające kasztany.

Co ciekawe, nasiona kasztanka są jadalne, a w Chinach uzyskuje się z nich jadalny olej.

Przeczytaj również: Jaśmin nagokwiatowy to wyjątkowa ozodba ogrodu. Jak go pielęgnować?

Owoce kasztanka jarzębolistnego są jadalne. Fot. 123RF/PICSEL

Kasztanek jarzębolistny — uprawa

Kasztanek nie jest krzewem wymagającym. Oprócz sporadycznego cięcia i nawożenia praktycznie nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej przedstawiamy, jakie optymalne warunki warto zapewnić mu do prawidłowego wzrostu:

  • Podłoże

Kasztanek najlepiej rośnie w ziemiach żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych. Przyjmie się jednak też w mniej urodzajnych glebach.

  • Stanowisko

Warto zasadzić krzew w miejscach słonecznych. Wtedy jego kwitnienie będzie najbardziej intensywne. Sadząc kasztanka, warto również zwrócić uwagę, by stanowisko było osłonięte od wiatru i zaciszne, co pomoże uchronić roślinę przed mroźnymi podmuchami wiatru i przemarzaniem.

  • Podlewanie i nawożenie

Kasztanek nie lubi zbytniego przelewania, dlatego o ile nie występują okresy suszy, nie ma potrzeby dodatkowo nawadniać rośliny, ponieważ wystarczy jej woda opadowa.

Do nawożenia kasztanka można wykorzystać obornik lub kompost. Zasilenie krzewu wzmocni jego kwitnienie i owocowanie.

  • Kwitnienie

Kasztanek jarzębolistny zaczyna kwitnąć już po pierwszych 3 latach uprawy. Kwiaty zaczynają pojawiać się na pędach w maju i w zależności od warunków uprawy i pogody utrzymują się do końca czerwca.

  • Owocowanie

Krzew owocuje jesienią. W dużych szaro-zielonych torebkach znajdują się małe nasiona bardzo podobne wyglądem do kasztanów. Są one jadalne, smaczne i zawierają wiele kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływających na zdrowie.

  • Przycinanie

W pierwszym roku po posadzeniu nie ma potrzeby przycinania krzewu. Dopiero w późniejszych latach warto przeprowadzać cięcie sanitarne polegające na usuwaniu chorych i suchych gałęzi oraz cięcie formujące. Dzięki przycinaniu można nadać drzewku pożądany kształt oraz go zagęścić. Najlepszym terminem do przycinania kasztanka jest wczesna wiosna.

  • Rozmnażanie

Istnieje kilka metod rozmnażania kasztanka. Najbardziej czasochłonną z nich jest wysiew wiosną stratyfikowanych nasion. Jest to jednak długotrwały proces, dlatego odradzamy go początkującym ogrodnikom. Łatwiejszymi formami rozmnożenia rośliny jest podział bryły korzeniowej lub pozyskanie nowych sadzonek z ukorzenionych pędów.

  • Choroby i szkodniki

Roślina z reguły jest odporna na choroby i szkodniki. Jednak jej największym wrogiem jest choroba grzybowa nectria, objawiająca się brązowieniem i zamieraniem pni.

  • Zimowanie

Młode kilkuletnie krzewy warto na zimę okrywać agrowłókniną, aby uchronić je przed przemarznięciem. Natomiast starsze okazy powinny bez problemu przetrwać zimę w naszym klimacie, zwłaszcza jeśli zostały posadzone w zacisznym i osłoniętym miejscu.

Przeczytaj również: Guzikowiec zachodni - krzew o kulistych kwiatach. Będzie chlubą ogrodu

Kasztanek jarzębolistny — zastosowanie w ogrodzie

Kasztanek jarzębolistny, pomimo niewielkich wymagań związanych z uprawą i pięknego wyglądu, wciąż jest krzewem rzadko spotykanym w polskich ogrodach. Najczęściej można spotkać go w ogrodach botanicznych oraz u kolekcjonerów i fanów nietypowych roślin.

Krzew z powodzeniem można sadzić w reprezentacyjnych częściach ogrodu jako soliter lub w towarzystwie innych wyższych krzewów i drzew. Świetnie nadaje się też do obsadzania klombów. Sprawdzi się praktycznie w każdym ogrodzie i będzie jego niepodważalną ozdobą, zwłaszcza w okresie kwitnienia, kiedy gęsto obsypuje się biało-czerwonymi kwiatami.

Przeczytaj:

Matura 2022: Arkusz CKE i odpowiedzi z języka polskiego

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kasztanek jarzębolistny – kwitnący krzew, który zachwyci kolekcjonerów. Wymaga niewiele"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.