Porady ogrodnicze

Marzec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 22.03 - 28.03

W niektórych ogrodach kwitną już przebiśniegi, krokusy i śnieżyce wiosenne. Na wielu krzewach i drzewach niedługo pojawią się młode liście. Na rabatach wybijają tulipany, narcyzy i inne rośliny cebulowe. Żeby bujnie kwitły nie tylko w tym roku, ale również w kolejnych, warto je zasilić wybranym nawozem. Może być to nawóz granulowany do roślin kwitnących lub kompost, który mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi za pomocą grabi.

Fot.123RF.com
REKLAMA

Nawieźć możemy też inne krzewy kwitnące, np. hortensje i róże. Ponadto spulchniamy glebę na rabatach, jednocześnie je odchwaszczając i usuwając ewentualnie pozostałości suchych fragmentów roślin po zimie. Przygotowujemy też do siewu grządki warzywne. Dokładnie je odchwaszczamy, wyrównujemy i jeżeli to konieczne nawozimy przedsiewnie oraz zagrabiamy.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, zdejmujemy już osłony zimowe, które chroniły nasze wrażliwe rośliny w ogrodzie. Jeszcze ich jednak nie chowamy. Mogą się jeszcze przydać. Wyciągamy za to włókniny wiosenne, którymi w razie potrzeby przykrywamy zagony. Warto okryć kiełkujące, młode warzywa w czasie nocnych przymrozków.

W warzywnikach w dalszym ciągu możemy wysiewać groch i bób. Koniec marca, gdy ziemia już rozmarznie i nieco się ogrzeje, to najlepszy moment na wysiew tych warzyw bobowatych. Ponadto siejemy też bezpośrednio do gruntu marchew, pietruszkę i cebulę oraz inne warzywa korzeniowe. Cebulę możemy także posadzić z dymki, wtedy możemy liczyć na wcześniejsze zbiory.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

26 marca to Międzynarodowy Dzień Szpinaku. Przypominamy zatem, że szpinak idealnie nadaje się do uprawy na przedplon, podobnie jak rzodkiewka. Nie jest jeszcze za późno, żeby wysiać je na zagonach lub na podwyższanych grządkach, czy też w donicach. W domu lub w inspekcie cały czas pielęgnujemy przygotowane wcześniej rozsady pora, selera, sałaty, warzyw kapustnych, pomidorów i papryki. Nie jest jeszcze za późno, żeby wysiać te warzywa z rodziny psiankowatych i kapustnych, których jeszcze nam brakuje.

REKLAMA
REKLAMA

Czas kwitnienia forsycji, który zazwyczaj przypada na koniec marca, to dobry moment na przeprowadzenie wertykulacji trawnika, nazywanej też pionowym koszeniem. Jest to zabieg, który usuwa warstwę filcu, czyli zaschniętych źdźbeł trawy z darni, gdzie najczęściej rozwijają się choroby grzybowe. Ponadto filc utrudnia przenikanie wody, powietrza i składników pokarmowych do gleby. Warto się więc go pozbyć. Wertykulator nacina też korzenie, żeby pobudzić rośliny do rozkrzewiania. Jest to wskazane zwłaszcza na starych i gęstych trawnikach oraz takich, które są koszone przez roboty koszące. Nie przeprowadzamy wertykulacji wiosennej na trawnikach młodych, np. rocznych. W ich przypadku wystarczy delikatne wygrabienie suchych źdźbeł i ewentualnie aeracji, czyli nakłówanie darni za pomocą aeratora lub wideł.

Sprawdź: Jak przeprowadzić wertykulację?

Tydzień przed Wielkanocą warto zadbać o dekoracje, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Mogą to być kolorowe, wiosenne kwiaty pierwiosnków, jaskrów, bratków lub narcyzów. Wystarczy do tego dołożyć kilka wierzbowych gałązek lub figurkę wielkanocnego zająca lub kurczaków, żeby poczuć radosny, świąteczny klimat. Nie zapominajmy, że możemy też wysiać owies lub rzeżuchę. Owies kiełkuje mniej więcej 10 dni. Rzeżuchę możemy wysiać mniej więcej 7-6 dni przed świętami.

Grafika z inspiracjami wielkanocnymi

Zapowiada się pracowity tydzień! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Marzec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 22.03 - 28.03"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.