Porady ogrodnicze

Jak przesadzić choinkę z doniczki do ogrodu? Pamiętaj o tych zasadach

Choinki w doniczce wydają się być bardziej ekologiczne niż drzewka cięte. Po okresie świątecznym wcale nie muszą lądować na śmietniku i mogą stać się wspaniałą ozdobą ogrodu. Aby jednak proces przeniesienia świątecznego drzewka z doniczki do gruntu zakończył się sukcesem, trzeba przestrzegać kilku zasad. Sprawdź, jak prawidłowo przesadzać choinki! 

Jak przesadzić choinkę z doniczki do ogrodu? Pamiętaj o tych zasadach
Jak przesadzić choinkę z doniczki do gruntu? Sprawdź! Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego warto postawić na świąteczne drzewko w donicy? 

Choinka w doniczce to doskonała alternatywa dla ciętego drzewka. Choć często jest droższa, charakteryzuje ją większa trwałość, choćby przez możliwość uprawiania jej na zewnątrz po okresie świątecznym. 

Nie mniej istotny od kondycji bryły korzeniowej jest wybór gatunku drzewka iglastego. Wszystkie będą ładnie się prezentować w donicy, jednak nie każde drzewko poradzi sobie w naszych warunkach klimatycznych, gdy zostanie przesadzone do ogrodu na stałe. Dobrze sprawdzą się tu świerki i jodły, mniej cyprysiki. 

Na co uważać przy zakupie choinki w doniczce? 

Aby świąteczne drzewko cieszyło oczy co najmniej kilka lat, musi być nie tylko ładne i mieć zdrowe, zielone igły. Ważny jest również stan jego systemu korzeniowego. To bardzo ważne. Jeśli choinka rosła w gruncie, a sprzedawca brutalnie przytnie jej korzenie, by zmieściła się w pojemniku, szanse na długotrwałą uprawę maleją. Trudno jest samodzielnie ocenić kondycję korzeni bez rozpłatania doniczki, dlatego dobrze jest wybrać sprawdzony sklep ogrodniczy lub dostawcę. Z pewnością szerokim łukiem powinno się omijać te okazy, których korzenie wychodzą wręcz z doniczki. 

Jak pielęgnować choinkę w doniczce? 

Jeśli planujesz przesadzić choinkę z donicy do swojego ogrodu, trzeba o nią odpowiednio zadbać już na samym początku, zaraz po zakupie. To bardzo ważne, bowiem nieprawidłowa pielęgnacja może uniemożliwić drzewku adaptację do nowych warunków, które szykujesz mu po świętach. 

  • Choinka nie powinna od razu trafiać do docelowego pomieszczenia. Należy stopniowo przyzwyczajać ją do coraz to wyższych temperatur, początkowo umieszczając ją np. na werandzie czy w garażu.

  • Drzewko w donicy dobrze jest stawiać z dala od źródeł ciepła, jakim są grzejniki i często zraszać.

  • Choinkę podlewa się tak, aby jej podłoże było stale lekko wilgotne.

  • Nawożenie jest bezwzględnie odradzane, ponieważ pobudza roślinę do wzrostu, co może zaszkodzić jej w przystosowaniu się do życia na zewnątrz po świętach.

  • Nie należy obciążać choinki mnóstwem ozdób choinkowych. Choć drzewko mogłoby prezentować się pięknie, powyginane i połamane gałązki nie tylko będą wyglądać nieestetycznie, ale mogą nie przetrwać później zimy.

  • Roślina nie powinna przebywać w ciepłych wnętrzach dłużej niż 10 dni, aby nie rozpoczął się jej okres wegetacji. Tuż po Nowym Roku warto zatem ją przestawić na balkon, taras lub do garażu. Trzeba jednak pamiętać o stopniowym obniżaniu temperatury, zaczynając od około 10 st. C.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować choinkę w doniczce, by jak najdłużej stała i nie traciła igieł? Sprawdź

choinka w doniczce Jeśli planujesz przesadzić choinkę z donicy do ogrodu, trzeba o nią odpowiednio zadbać już na samym początku. Fot.123RF.com

Choinka w doniczce – kiedy przesadzić? 

Najlepszym okresem na przesadzanie świątecznych choinek doniczkowych jest wczesna wiosna (zwykle kwiecień), do której od Nowego Roku jeszcze trochę miesięcy brakuje. Co zatem zrobić z iglakiem? Kiedy choinka przeszła cały proces ponownego przyzwyczajenia do niskich temperatur panujących na zewnątrz, są dwa wyjścia: 

  • można choinkę po prostu pozostawić w donicy aż do wiosny, zabezpieczając pojemnik przed mrozem i wiatrem przy pomocy styropianu, agrowłókniny lub po prostu koca. To bardzo ważne, ponieważ wiatr wysusza roślinę;

  • gdy ziemia nie jest zamarznięta, można umieścić pojemnik z choinką w wykopanym dołku w gruncie i tak pozostawić dotąd, aż nadejdą wiosenne, cieplejsze dni. Warto wokół pieńka rozsypać korę lub torf.

Jak dbać o choinkę, gdy do wiosny jeszcze tak wiele dni? W zasadzie nie trzeba pamiętać o specjalnej pielęgnacji. Najważniejsze jest, aby bacznie ją obserwować i nie dopuścić do uschnięcia. Kiedy pojawia się odwilż, śmiało można podlewać roślinę. 

Jeśli choinka zdążyła rozpocząć wegetację w trakcie pobytu w domu (co można poznać po pojawiających się pączkach), optymalny moment na przesadzenie jej ulegnie przesunięciu. Kiedy można będzie ją wsadzić do gruntu? Warunkiem koniecznym jest koniec wiosennych przymrozków, dlatego idealny czas na przesadzanie najprawdopodobniej wypadnie najwcześniej w maju. Do tego czasu będzie trzeba trzymać ją w pomieszczeniu, aby nie przemarzła. 

Choinka w doniczce – jak przesadzić? 

Choinkę w donicy można przesadzić do gruntu na stałe lub do większego pojemnika z myślą o ponownym wykorzystaniu iglaka w formie świątecznej ozdoby salonu. 

  • Przesadzanie choinki do większej donicy

Aby drzewko mogło swobodnie rosnąć, dobrze jest wybrać donicę większą o 5, a nawet 10 cm i zakopać ją w wybranym miejscu. Dzięki temu tuż przed  kolejnymi świętami Bożego Narodzenia możliwe będzie jej szybkie i ponowne wykorzystanie. 

  • Przesadzanie choinki do gruntu

Czasem może zdarzyć się tak, że nie jest planowane ponowne użycie tej samej choinki do stworzenia świątecznej atmosfery w grudniu lub obecna choinka w doniczce jest już zbyt duża, by przesadzać ją do większych pojemników. W takiej sytuacji, aby jej nie wyrzucać, można wsadzić ją na stałe do ziemi. W tym celu należy wykopać dołek w wybranym miejscu i bez doniczki zakopać. 

Przesadzanie choinki z doniczki do gruntu krok po kroku 

Zanim zabierzesz się do udomowienia choinki w ogrodzie, wybierz jej odpowiednie miejsce. Weź pod uwagę docelowy rozmiar iglaka i zastanów się, jaką funkcję w ogrodzie ma pełnić. Soliter, ochrona przed wścibskimi spojrzeniami, a może po prostu tło dla innych roślin? Istotne jest również miejsce wsadzenia.

  • Krok 1. Wyjmij choinkę z doniczki

Jak wykonać ten zabieg poprawnie, aby nie uszkodzić drzewka? Choć nie wydaje się to bardzo skomplikowane, o powodzeniu i przyjęciu się rośliny mogą zdecydować szczegóły. Mocno przerośnięte bryły korzeniowe trudno oddzielić od pojemnika. Aby ułatwić sobie wyjęcie rośliny z doniczki, dobrze jest najpierw lekko wysuszyć podłoże (ostatnie podlanie powinno odbyć się dzień przed przesadzeniem), aby bez problemu ziemia sama odeszła od ścian. Jeśli nadal nie chce, można dokładnie opukać ścianki donicy (nie ręką, a np. gumowym młotkiem), lub ostrożnie wyjąć korzenie przy pomocy noża. 

Po wyjęciu choinki z pojemnika, przed umieszczeniem w nowym miejscu należy oczyścić jej bryłę korzeniową z ewentualnego mchu bądź chwastów. Dobrze jest także chronić korzenie iglaka przed światłem i jak najszybciej umieścić je w gruncie. 

  • Krok 2. Umieść choinkę w ogrodzie 

Dołek z przeznaczeniem na choinkę powinien być na tyle głęboki, aby nie tylko przykrył bryłę korzeniową, ale i pozwolił na zasypanie jej kilkucentymetrową warstwą ziemi. Kiedy choinka znajdzie się już w nim, obsypujemy ją do połowy ziemią. Następnie obficie podlewamy i czekamy, aż woda wsiąknie. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie ziemi tak, aby wystawała ponad poziom gleby. Na końcu wystarczy wyściółkować drzewko korą sosnową, co zabezpieczy choinkę przed utratą wilgoci i rozwojem chwastów. 

Jeśli choinka ma się znaleźć w większym pojemniku, to zanim trafi do gruntu po włożeniu do nowej donicy, należy dodać do niej ziemi do iglaków. Następnie wystarczy zakopać choinkę wraz z pojemnikiem i wyściółkować. Prawda, że nie jest to trudne? 

Przeczytaj również: Jak często podlewać choinkę w doniczce? Dodaj do wody łyżkę przyprawy, będzie długo stała

choinka w doniczce Jak często podlewać choinkę w doniczce? Zobacz, co warto dodać do wody, by dłużej przetrwała. Fot.123RF.com

Pachnące i zdrowe. Zaskakujące właściwości iglaków na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.