Porady ogrodnicze

Kiedy siać trawę? Pilnuj terminów, a przed domem będzie zielony, gęsty dywan

Chyba każdy właściciel działki marzy o pięknym i zielonym trawniku. Aby cieszyć się bujną zielenią wokół domu lub w ogrodzie, nie musimy kupować gotowej trawy w rolkach. Zdecydowanie lepiej jest stworzyć trawnik z nasion. Ważne jest jednak, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad. Kiedy zatem najlepiej siać trawę i jak przygotować podłoże do wysiewu? Sprawdź!     

Kiedy siać trawę? Pilnuj terminów, a przed domem będzie zielony, gęsty dywan
Zielony i gęsty trawnik to marzenie każdego właściciela działki. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy siać trawę – terminy?

Trawę można siać przez cały sezon wegetacyjny – od wiosny do późnej jesieni. Umownie można wyróżnić trzy okresy siewów trawnika:

  • siew wiosenny (kwiecień-maj) – ze względu na optymalną wilgotność podłoża i ciepło ten termin sprzyja kiełkowaniu nasion. Trawa zdąży się ukorzenić i dobrze rozrosnąć przed letnimi upałami. Zagrożeniem mogą być jednak wiosenne przymrozki;   

  • siew letni – w tym przypadku należy pamiętać o regularnym podlewaniu (nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem). Niestety sianie trawnika w lecie jest dość ryzykowne, ponieważ młoda trawa jest bardzo wrażliwa na niedobory wody i źle znosi upały. Dlatego siew w tym okresie bywa dość uciążliwy i kosztowny, a jego efektywność jest najmniejsza;    

  • siew jesienny (wrzesień-październik) – w tym okresie panują umiarkowane temperatury, a podłoże nie jest już aż tak przesuszone, jak latem. Warto jednak pamiętać, by nie siać trawy zbyt późno, gdyż zwiększa się ryzyko przemarznięcia poszczególnych kęp.

Ważny jest nie tylko termin siewu trawy, lecz także wybór dogodnego dnia. Warto wybrać dzień bezwietrzny (aby nie tracić nasion przy wysiewie), ciepły i słoneczny (ale nie upalny).  

jak siać trawę

Wysiew trawy w odpowiednim terminie to połowa sukcesu. Fot.123RF.com   

Przygotowanie podłoża przed siewem trawy

Wiesz już, kiedy najlepiej siać trawę. Warto zatem dowiedzieć się, jak przygotować glebę do wysiewu. W pierwszej kolejności należy usunąć chwasty, kamienie i patyki, a także przekopać ziemię i wymieszać ją z nawozem organicznym (np. obornikiem).

Optymalne pH dla trawy wynosi 5,5-6,5. Dlatego, jeśli gleba w naszym ogrodzie jest kwaśna, zaleca się zastosować wapnowanie. Gleby ciężkie i gliniaste trzeba dodatkowo rozluźnić (np. przez wymieszanie z piaskiem i kompostem). Z kolei podłoże piaszczyste wzbogaca się nawozami organicznymi i żyzną ziemią.       

Jak siać trawę?

Trawę można siać z wykorzystaniem siewnika lub ręcznie. Ważne jest, aby wysiew wykonać na krzyż, co umożliwi równomierny rozrzut nasion na całej powierzchni. W tym celu warto zacząć od rozsypywania nasion wzdłuż w jednym kierunku, a następnie, wracając, rozsiewać je w kierunku przeciwnym. Po wysiewie należy dokładnie zagrabić cały teren. Takie działanie pozwala na zakrycie nasion ziemią. Dzięki temu wiatr nie rozniesie nasion oraz nie wyjedzą je ptaki.

Po przykryciu nasion cały teren należy zwałować. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest podlanie zasianego trawnika. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z ilością wody, ponieważ może ona spowodować, że nasiona zostaną wypłukane.  

Przeczytaj również: 

Wapnowanie trawnika. Kiedy zacząć zabieg, który pomaga w walce z mchem i chwastami?

Jak usunąć mech z trawnika? Ten produkt za 5 zł błyskawicznie sobie z nim poradzi

Spryskaj trawnik prostą, kuchenną mieszanką. Perz w ogrodzie przestanie być problemem

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.