Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Namiotniki - szkodniki drzew i krzewów. Jak i czym zwalczać namiotniki, naturalny oprysk

Wiosną oraz latem można zaobserwować w ogrodzie nietypowe zjawisko. Gałęzie, a czasem całe korony drzew lub krzewów pokryte są charakterystycznymi oprzędami, przypominającymi ogromne pajęczyny z widocznymi wewnątrz nich setkami gąsienic. Jest to skutek działalności namiotników, które są groźnymi szkodnikami. Sprawdź, jak je rozpoznać i w jaki sposób je zwalczać.

Namiotniki - szkodniki drzew i krzewów. Jak i czym zwalczać namiotniki, naturalny oprysk
Do ekologicznych oprysków na namiotnika jabłoniowego można wykorzystać wyciąg z wrotyczu pospolitego. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to są namiotniki?

Namiotnik jest motylem, a jego nazwa jest pochodną kształtu oprzędu poczwarek, które wokół liścia tworzą charakterystyczny namiot. Z pozoru wydaje się niegroźną ćmą, jednak jest to szkodnik, który przynosi wiele zniszczeń.

Namiotniki w kwietniu, kiedy jeszcze mają formę kremowych gąsienic, wychodzą ze swoich zimowych kryjówek i rozpoczynają intensywne żerowanie, wgryzając się w pąki drzew oraz niszcząc blaszki młodych liści. Robią to przez cały okres kwitnienia drzew i krzewów, a następnie tworzą wokół pędów gęste oploty, pod którymi ukrywają się podczas ostatniej fazy rozwoju, którą jest tworzenie kokonów i przepoczwarzanie się.

Pod koniec czerwca wylatują z ukrycia pod postacią niewielkich motyli i spędzają dnie, ukrywając się na spodniej stronie liści lub korze. Namiotniki aktywne są tylko nocą. Latem składają jaja, z których po 3 tygodniach wylegają się gąsienice, ukrywające się aż do wiosny następnego roku pod ochronną tarczką z wydzieliny motyli.

Jak rozpoznać namiotniki - oprzęd na drzewie

Tak jak wspominaliśmy, gąsienice namiotników tworzą na roślinach gęste, pajęczynowate oprzędy w kształcie namiotów. Trudno je przegapić i nie rozpoznać, ponieważ, gdy liczebność owadów jest duża, sieć pokrywa w zasadzie całą roślinę. Wygląda to, jak duża pajęczyna, która otula drzewo lub krzew.

Namiotniki można też zauważyć na wczesnym etapie rozwoju, ponieważ gąsienice zjadając liście i pączki całkowicie wyciągają z nich miąższ. Powoduje to, że możemy zaobserwować na naszej roślinie jedynie szkielety blaszek liściowych lub całkowite gołożery.  

Jakie rośliny atakują namiotniki?

Namiotniki w ogrodzie to spory problem, ponieważ nie tylko są one bardzo żarłoczne i niszczycielskie, ale również nie są wybredne, jeśli chodzi o wybór roślin.

Namiotniki głównie atakują drzewa owocowe tak jak namiotnik jabłoniowy czy śliwowy. Jednak chętnie pojawiają się także na innych roślinach, w tym drzewach i krzewach ozdobnych, na których najczęściej spotykany jest namiotnik czeremszaczek i trzmieliniaczek. Oprócz tego bardzo często widuje się je na wierzbach, topolach, tarninie, jarzębinie, głogach, dzikich różach i morwach.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Hagar (@kent_nature_photos)

Jak zwalczać namiotniki?

Najskuteczniej jest zwalczać namiotniki jeszcze wtedy, gdy w formie gąsienic wychodzą ze swojego ukrycia. W tym celu warto prowadzić systematyczną obserwację drzew i krzewów już od wczesnej wiosny, czyli od marca. Od razu po zauważeniu objawów obecności namiotników, powinniśmy usunąć fragmenty pędów z widocznymi na nich złożami jaj.

Co prawda jest to żmudny proces, wymagający od nas wiele pracy, ale jest to najskuteczniejsza metoda walki z namiotnikami. Równocześnie to sposób, który jest najmniej szkodliwy dla środowiska. Podobnie musimy postąpić, gdy zauważymy gąsienice namiotnika. Usunięcie ich jest stosunkowo proste, ponieważ żerują w oprzędach, a jeśli drzewa nie są zbyt wysokie, pajęczynki wraz ze szkodnikami możemy usunąć ręcznie i zniszczyć.

Naturalny oprysk na namiotniki

Jeśli jednak nie zdążymy usunąć wszystkich szkodników w powyższy sposób, to powinniśmy zastosować oprysk, który najlepiej wykonać jeszcze przed kwitnieniem drzew. W przypadku, gdy nie zdążymy z opryskiem, to już na początku czerwca gąsienice zaczną gromadzić się roślinie i tworzyć oprzędy, a wtedy na ochronę drzew lub krzewów może być już za późno. Oznacza to w praktyce, że przy zbyt dużej inwazji, konieczne będzie ścięcie i zniszczenie roślin, dlatego warto pospieszyć się z wykonaniem oprysku. Jeśli ich inwazja będzie w tym czasie bardzo duża, konieczne może być ścięcie i zniszczenie całych krzewów.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Daniel (@bugkingham)

Do ekologicznych oprysków na namiotnika jabłoniowego można wykorzystać wyciąg z wrotyczu pospolitego. W tym celu potrzebujemy 300 g świeżego ziela lub 30 g suszu z wrotyczu, które zalewamy 10 litrami zimnej wody i pozostawiamy na 24 godziny, do momentu aż wytworzy się lekka piana. Następnie przecedzamy i rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:2. Ekologiczny oprysk wyciągiem z wrotyczu wykonujemy w okresie wylęgu gąsienic, zanim powstaną chroniące je pajęczynki.

Przeczytaj również: 

Niezawodne przepisy na opryski domowej roboty. Przepędzą mrówki, mszyce a nawet ślimaki

Te szkodniki najczęściej atakują uprawy marchwi. Jak je rozpoznać i zwalczyć?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.