Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować choinkę w doniczce, by jak najdłużej stała i nie traciła igieł? Sprawdź

Choinka w domu nie musi być dekoracją jedynie podczas krótkiego okresu świątecznego. To samo drzewko może ozdobić mieszkanie rok później, w międzyczasie zachwycając pięknymi igłami w ogrodzie lub na balkonie. Oto porady dotyczące tego, jaką żywą choinkę wybrać i jak ją pielęgnować!

Jak pielęgnować choinkę w doniczce, by jak najdłużej stała i nie traciła igieł? Sprawdź
Choinka w doniczce to dobry pomysł na bożonarodzeniowe drzewko. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego warto wybrać drzewko w doniczce?

Choinka w doniczce stanowi ciekawą alternatywę dla sztucznych rozwiązań i ciętych drzew. Ma też wiele zalet. Taka choinka jest zwykle mniejsza, przez co można ją łatwo przestawić i nie jest szeroka, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca. Ponadto jej poręczność sprawia, że może zostać wniesiona do pokoju dziecka lub sypialni, czyli pomieszczeń, gdzie zazwyczaj nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni.

Choinka w doniczce po okresie świątecznym nie musi zostać wyrzucona na śmietnik. Przyozdobi balkon czy ogród, a w kolejną zimę znów stanie się domowym drzewkiem świątecznym. To odpowiedzialne podejście do pielęgnacji choinki sprawia, że można cieszyć się żywym drzewem znacznie dłużej, postępując ekologicznie i oszczędzając pieniądze, które wydałoby się podczas kolejnych zakupów.

Jeśli choinka zostanie dobrana właściwie, nie będzie zostawiać igieł na podłodze, a jej naturalny zapach zaprosi do wnętrza świąteczną atmosferę. No właśnie, ale jaką żywą choinkę wybrać, by w pełni cieszyć się świątecznym klimatem?

Jaką żywą choinkę wybrać?

Żywiczny zapach, piękne igły i łatwa pielęgnacja… to częste marzenia osób kupujących drzewka. Niestety w czasie świątecznego szaleństwa często zdarza się, że decyzja o drzewku podejmowana jest „oczami”. Kupujący nie zastanawiają się nad tym, jakie drzewo właśnie wybierają, kierując się jedynie tym, czy jest estetyczne. Może być to bardzo mylące.

Jeśli chcesz podjąć świadomą decyzję, wybierz spośród czterech najpopularniejszych rodzajów choinek.

  • Miniaturowy świerk srebrny idealny do doniczki

Świerk srebrny to jeden z najtrwalszych świerków. Charakteryzuje go srebrnozielony kolor. W porównaniu do świerka pospolitego gubi mniej szpileczek i nie pachnie tak intensywnie, co może być zaletą w małych mieszkaniach (gdzie zapach mógłby być przytłaczający).

Ten świerk wywodzi się z Gór Skalistych w Ameryce Północnej. Dorasta nawet do 40 metrów, a średnica jego pnia może wynosić 1,5 metra. Drzewo charakteryzuje się smukłą i gęstą koroną o stożkowatym kształcie i igłami pokrytymi woskiem.

W przydomowych ogrodach uprawia się głównie niższe i wolniej rosnące odmiany świerka kłującego. Co ważne, istnieją też odmiany miniaturowe i to właśnie te są hitem wśród domowników szukających choinki do mieszkania.

  • Świerk pospolity faworytem w mieszkaniach

Jeśli nie wiesz, jaką żywą choinkę wybrać, weź pod uwagę świerk pospolity (inaczej świerk kłujący). Jego gałęzie i igły są cienkie, jednak zdrowy okaz ma piękny, ciemnozielony kolor i cieszy żywicznym zapachem. Trzeba odpowiednio dbać o jego pielęgnację, ponieważ bywa dość kapryśny, co okazuje gubieniem igieł.

Świerki pospolite mają mnóstwo ciekawych odmian o powolnym wzroście, osiągają od 30 do 100 centymetrów wysokości, mogą mieć pokrój kulisty, stożkowy lub kolumnowy, a nawet różnią się zabarwieniem igieł. Jeśli odpowiednio poszukasz, na pewno znajdziesz rozwiązanie idealnie dopasowanego do potrzeb domowników i ograniczeń wynikających z metrażu wnętrza.

  • Sosna alternatywą dla świerku

Jeśli nie wiesz, jaką żywą choinkę wybrać, ale nie przekonuje cię świerk, kup sosnę. Choć wybierana rzadziej od drzewek wymienionych wcześniej, również ma wiele zalet. Należą do nich grube gałęzie i mocny, żywiczny zapach. Igły utrzymują się do trzech tygodni.

  • Jodła kaukaska trwałą choinką

Jeszcze jedną opcją jest jodła kaukaska. Nie gubi igieł, jej gałęzie są gęste, a igły cienkie i delikatne. Jedynym minusem jodły jest cena. Niestety to drzewko jest droższe od sosny i świerku, co jednak idzie w parze z jego trwałością.

Przeczytaj również: Jodła kaukaska – perfekcyjna choinka na Boże Narodzenie. Nie wyrzucaj jej po świętach

Jak pielęgnować choinkę w doniczce – domowe sposoby

Najlepiej, jeśli choinka zaraz po przywiezieniu do domu zostanie pozostawiona w garażu lub piwnicy na tydzień. Sprawi to, że drzewko przystosuje się do nowej temperatury. Gdy choinka będzie już gotowa na przeniesienie do docelowego pomieszczenia, nie „przygniataj” jej zbyt wieloma ozdobami. Delikatne pędy żywej choinki mogą się łamać. Bierz też pod uwagę wrażliwość na temperaturę i unikaj światełek, które wydzielają ciepło. Diody LED są bezpiecznym rozwiązaniem.

Po świętach możesz umieścić choinkę w ogrodzie lub na balkonie. Jeśli w ciągu dwóch tygodni od wniesienia do domu na gałązkach nie widać pączków, choinka powinna znaleźć się na zewnątrz. Najpierw szczelnie owiń bryłę korzeniową np. folią bąbelkową lub agrowłókniną. Dzięki temu drzewko przetrwa do wiosny. Co, jeśli pojawią się pączki? Choinka powinna wrócić do pomieszczenia i dopiero po upływie miesiąca zostać przeniesiona do ogrodu.

Porady dotyczące tego, jak pielęgnować choinkę w doniczce domowymi sposobami, to nie wszystko. Warto pamiętać, że ważny jest już sam moment zakupu. W miarę możliwości poleca się wybierać renomowane centra ogrodnicze. Istnieje duża szansa, że w takim miejscu sprzedawane drzewka były od siewki uprawiane w donicy i nie przesadzono ich do pojemnika tuż przed wstawieniem do sklepu. Wydłuża to żywotność i wpływa na jakość drzewka. Wybór odpowiedniego miejsca zakupu jest ważny również wtedy, gdy szukasz choinki, która nie będzie tracić igieł.

jak pielęgnować choinkę w doniczce Choinkę w doniczce, należy podlewać regularnie letnią wodą. Fot.123RF.com

Co zrobić, żeby choinka cięta nie traciła igieł?

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na choinkę ciętą, czy doniczkową, najlepiej wybrać okaz o mocno zielonym kolorze i elastycznych gałązkach. A co zrobić, żeby choinka cięta nie traciła igieł, gdy już znajduje się w domu? Po przyniesieniu jej do wnętrza trzeba oczyścić drzewko i wybrać miejsce ustawienia. Następnie warto zwrócić uwagę na trzy kwestie: temperaturę otoczenia, codzienne nawadnianie i odżywianie drzewka.

  • Temperatura otoczenia choinki

Choinka nie powinna znajdować się blisko źródeł ciepła, np. kaloryferów lub kominka. Najlepiej, jeśli temperatura obok drzewka nie przekroczy 20 stopni Celsjusza.

  • Nawadnianie choinki to podstawa

Należy codziennie sprawdzać poziom wody choinki i uzupełniać jej niedobór. Jeśli zapewnisz jej odpowiednią ilość wody, nie będzie przesuszona i nie straci igieł. Im wyższa temperatura we wnętrzu, tym częstsze powinno być podlewanie.

Choinka codziennie potrzebuje od pół litra wody aż do czterech litrów. Wiele zależy od gatunku i wielkości drzewa. Najlepiej o poradę poprosić sprzedawcę lub zacząć od minimalnych wartości i obserwować reakcję drzewka. Dodatkowo możesz spryskiwać igły choinki, aby nie wysychały szybko z powodu kontaktu z przeciągami i ogrzewaniem.

  • Odżywianie drzewka jest ważne!

Choinki potrzebują witamin i mikroelementów. Dodaj do wody odżywkę lub inny preparat, który dostarczy jej odpowiednich składników. Jeśli nie kupiłeś roztworu, możesz przygotować go sam przy użyciu składników dostępnych w każdym domu. Wystarczy woda z solą i cukrem. To sprawdzony sposób na wydłużenie trwałości drzewka. Najlepiej stosować proporcję dwóch łyżek stołowych na litr wody.

Dzięki dzisiejszym poradom wiesz, jak pielęgnować choinkę w doniczce oraz co zrobić, żeby choinka cięta nie traciła igieł. Święta warto spędzić, troszcząc się nie tylko o najbliższych ludzi, ale też zielonych przyjaciół. Wybierając drzewko w doniczce, postępujesz ekologicznie. Planeta ci za to podziękuje!

Przeczytaj również: Choinka cięta czy w doniczce? Podpowiadamy, co lepiej kupić

choinka w doniczce Jaka choinka będzie dla ciebie lepsza – cięta czy w doniczce? Fot.123RF.com

Pachnące i zdrowe. Zaskakujące właściwości iglaków na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.