Porady ogrodnicze

Jodła kaukaska – perfekcyjna choinka na Boże Narodzenie. Nie wyrzucaj jej po świętach

Jodła kaukaska to piękne drzewo, które może osiągnąć nawet kilkadziesiąt metrów wysokości. Niestety rzadko kiedy ma możliwość pokazać pełnię swoich możliwości, ponieważ niewielu ogrodników (nawet tych doświadczonych) wie, co można zrobić z nią po okresie świątecznym. Oto poradnik, jak zadbać o jodłę kaukaską w czasie Bożego Narodzenia, by cieszyła oczy przez długie lata!

Jodła kaukaska – perfekcyjna choinka na Boże Narodzenie. Nie wyrzucaj jej po świętach
Jodła kaukaska to jedno z najładniejszych drzewek na choinkę świąteczną. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jodła kaukaska – charakterystyka

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) należy do najpiękniejszych drzew iglastych, które zachwycają nie tylko w czasie świąt, ale i długo po nich. Jodła ta wyróżnia się eleganckim, szerokostożkowym pokrojem i gałęziami z grubymi igłami.

Jodła kaukaska jest bardzo atrakcyjną opcją dla mało cierpliwych. Już po 10 latach może osiągnąć sześć metrów wysokości, a później… uzyskać nawet 60 metrów! W charakterystykę jodły kaukaskiej jest jednak wpisane to, że drzewo rzadko kiedy dorasta do więcej niż 30 metrów (ze względu na klimat, jaki panuje w Polsce).

Charakterystyczne w jodle kaukaskiej są także ciemnozielone i błyszczące igły o długości do czterech centymetrów. Igły układają się na pędzie gęsto i kierują się do przodu, dzięki czemu zakrywają pęd i nie sterczą na boki (co często prezentuje się nieestetycznie). Po roztarciu wydzielają cytrusowo-owocowy zapach.

Ciekawostka! Jodła kaukaska zachwyca szyszkami o długości do 20 centymetrów. Zawiązują się one głównie w górnych partiach korony. Na początku szyszki są zielone, a potem brązowieją i często pokrywają się żywicą. Gdy dojrzeją, rozpadają się na gałęziach i uwalniają nasiona.

Jodła kaukaska – uprawa. Tajniki pielęgnacji świątecznego drzewa

Jeśli chcesz cieszyć się pięknym drzewkiem podczas świąt (i nie tylko), oto kompleksowy poradnik, jak uprawiać jodłę kaukaską!

  • Sadzenie jodły kaukaskiej

Jodła, tak jak inne drzewa iglaste, potrzebuje światła, dlatego trzeba posadzić ją w odstępie od innych drzew, które mogą konkurować o jego źródło. Najlepiej sadzić jodły kaukaskie dwa metry od innych drzew. Jeśli chodzi o termin sadzenia, najlepiej wykonać je późnym latem lub wczesną jesienią, by zdążyła się ukorzenić przed pierwszymi chłodami.

  • Jodła kaukaska – ziemia. Jaką wybrać?

Uprawa jodły kaukaskiej wymaga odpowiedniej gleby. Musi być żyzna, przepuszczalna i najlepiej lekko wilgotna. Ziemia nie może być podmokła, piaszczysta i sucha. Warto zaznaczyć, że jodła kaukaska dobrze zareaguje na podłoże uniwersalne lub specjalistyczne (dla roślin iglastych). Zastosuj je, jeśli w ogrodzie masz słabej jakości glebę.

jodła kaukaska charakterystyka Jodłę kaukaską w donicy można wykorzystać jako świąteczną choinkę, którą następnie będzie można przesadzić do ziemi. Fot.123RF.com 

  • Stanowisko jodły kaukaskiej

Oprócz odpowiedniej ziemi ważne jest także właściwe stanowisko. Jodła dobrze rośnie w miejscu słonecznym i zacienionym, źle znosi suszę i wymaga podlewania. Najlepiej zadbać o półcień, by spełnić wszystkie potrzeby stanowiskowe jodły kaukaskiej.

  • Podlewanie jodły kaukaskiej – jak często?

Podlewanie jodły kaukaskiej należy przeprowadzać ostrożnie i z umiarem, ale regularnie, ponieważ jej gleba nie powinna przesychać. Jako że drzewo źle znosi suszę, szczególnie ważne jest nawadnianie w okresie letnim.

  • Nawożenie jodły kaukaskiej

Dobra informacja jest taka, że nawożenie jodły kaukaskiej nie jest koniecznością, jednak na pewno jej nie zaszkodzi. Jodła dobrze znosi kilka dawek nawozu rocznie, np. nawóz uniwersalny.

  • Przesadzanie jodły kaukaskiej

Jesienią, gdy drzewo kończy intensywną wegetację, nadchodzi dobry czas na przesadzanie jodły kaukaskiej. Zabieg przeprowadzony w tym terminie zapewni jej wystarczająco dużo czasu na regenerację i przygotowanie do kolejnego okresu wegetacyjnego.

  • Jodła kaukaska – choroby i szkodniki

Nawet jeśli bardzo zadba się o poprawną uprawę jodły kaukaskiej, czasami na drodze staną choroby i szkodniki. Są one zagrożeniem dla rośliny z powodu jej umiarkowanej mrozoodporności oraz wrażliwości na zanieczyszczenia. Aby uniknąć chorób i szkodników, jodłę kaukaską najlepiej uprawiać z dala od centrum miasta, w cieplejszych częściach kraju.

Największym zagrożeniem dla jodły kaukaskiej są choroby i szkodniki takie jak:

  • fytoftoroza, którą można rozpoznać głównie przez plamy na liściach, ich brązowienie i zamieranie pędów;

  • niedobór żelaza, który również przejawia się przebarwieniami na liściach;

  • mszyce, które są bardzo łatwe do rozpoznania ze względu na okrągłe i lekko wydłużone ciało ze spiczastym odwłokiem;

  • przędziorki, które pojawią się, gdy roślinie brakuje wilgoci (najczęściej w okresie letnim, gdy jest gorąco i sucho).

Przeczytaj również: Ceny choinek 2022. To będą najdroższe święta od lat. Polacy rezygnują z kupowania świerków i jodeł

jodła kaukaska Jednym z najdroższych dekoracyjnych świątecznych drzew jest jodła kaukaska. Fot.123RF.com

  • Jak rozmnażać jodłę kaukaską?

Jodłę kaukaską rozmnaża się przez wysiew nasion, które charakteryzują się wąskimi paskami na brzegach i tępym zakończeniem. Są nieforemnie trójgraniaste, mają długość około 10 milimetrów. Można kupić je w sklepach specjalistycznych, ale też w dziale ogrodniczym w wielu supermarketach (co zawdzięczają swojej popularności).

Jak ściąć jodłę kaukaską?

Jodła kaukaska szybko wypuszcza nowe pędy z młodych i cienkich, ale też starszych i grubszych gałęzi. To nie znaczy, że może zostać pozostawiona sama sobie. Najlepiej wykonać przycinanie jodły kaukaskiej wiosną, zanim pojawią się przyrosty. Alternatywą jest lato, jednak wtedy należy wykonać cięcie na tyle wcześnie, by przyrosty zdążyły zdrewnieć przed przymrozkami.

Warto jednak zaznaczyć, że drzewo nie wymaga regularnego przycinania. Wykonuje się je głównie ze względów estetycznych. Przycinanie jodły kaukaskiej polega jedynie na usuwaniu uszkodzonych gałęzi, dlatego może wykonać je każdy, nawet niedoświadczony ogrodnik.

Jak przesadzić jodłę kaukaską z doniczki do ogrodu?

Jeśli zdecydowałeś się na uprawę jodły kaukaskiej w doniczce, by np. swoim pięknem przyozdobiła dom podczas świąt, nie musisz rezygnować z jej estetyki po Nowym Roku. Niestety żywot jodły w mieszkaniu nie należy do długich. Szybko zacznie tracić zapach i swoje piękno, co skończy się wyniesieniem jej na śmietnik. Tak nie musi być. Najlepiej zdecydować się na drzewo ukorzenione, by po świątecznym czasie przesadzić je do ogrodu. Niestety, jodła kaukaska nie lubi zmian temperatur. Drzewo przeżyje szok termiczny i bardzo prawdopodobne, że się nie przyjmie.

Jak więc przesadzić jodłę kaukaską z doniczki do ogrodu? Aby drzewo miało szansę się przyjąć, trzeba zamówić je dużo wcześniej, prosząc o zachowanie części korzeni, które gwarantują przeżycie. Po drugie, nie należy przegrzewać jodły podczas tych dni, gdy będzie trzymana w mieszkaniu.

Nie stawiaj jodły przy grzejnikach i raczej zrezygnuj z lampek, które emitują ciepło. Następnie na styczeń przenieś ją do chłodnego pomieszczenia (najlepiej, jeśli temperatura nie przekroczy 10 stopni Celsjusza) i przechowaj aż do wiosny, regularnie podlewając. Jeśli gleba w ogrodzie rozmarznie, to znak, że można sadzić jodłę. Najczęściej następuje to pod koniec marca. Czasem nie trzeba zastanawiać się, jak przesadzić jodłę kaukaską z doniczki do ogrodu, a po prostu zostawić ją wśród innych zielonych przyjaciół, ozdobić na zewnątrz i podziwiać, jak pięknie otacza ją śnieg. Ponieważ drzewo szybko rośnie, prędko zachwyci swoim majestatem.

Dzięki naszemu poradnikowi wiesz, jak ściąć jodłę kaukaską, jak ją przesadzać i uprawiać. Teraz czas na świąteczną pielęgnację i podjęcie decyzji, co dalej. Możesz być pewny, że jeśli zdecydujesz się przedłużyć żywot jodły kaukaskiej, ta podziękuje ci pięknym wyglądem nie tylko dziś czy za rok, ale też za wiele, wiele lat!

Przeczytaj również: Choinka cięta czy w doniczce? Podpowiadamy, co lepiej kupić

Przyprawy świąteczne. Na smak i na zdrowie! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.