Spis treści:
Jak pielęgnować begonie?
Begonie to ogromna grupa roślin, która obejmuje ponad 1000 ozdobnych gatunków i odmian wyróżniających się niezwykle atrakcyjnym kwitnieniem, a często też ozdobnymi liśćmi. Wiele z nich nadaje się do uprawy w ogrodzie w naszym klimacie, choć równie chętnie sadzimy je w skrzynkach balkonowych lub donicach trzymanych w domu. Begonie uznawane są za idealne kwiaty dla początkujących, ponieważ mają niewielkie wymagania. Jednak nawet o tak niekłopotliwe rośliny trzeba umieć się odpowiednio zatroszczyć. Niewielki trud, jaki włożymy w pielęgnację begonii, wynagrodzi nam jej bujne kwitnienie. Jak dbać o te kwiaty? Oto kilka podpowiedzi:
- Podlewanie – begonia źle znosi nadmierne podlewanie – to jeden z najczęstszych i największych błędów w jej uprawie! Podłoże zwilżamy dopiero w momencie, gdy przeschnie – na ogół wystarczy robić to co 3-4 dni;
- Usuwanie kwiatów – w przypadku świeżo posadzonych roślin warto pozbywać się pierwszych zawiązanych pąków kwiatowych. Ten prosty zabieg pobudza begonie do silniejszego rozkrzewienia. Później, w trakcie bujnego kwitnienia, usuwamy z rośliny przekwitłe kwiaty, dzięki czemu pobudzimy ją do wypuszczania nowych pąków;
- Nawożenie – begonia długo i obficie kwitnie, co kosztuje ją wiele wysiłku. Dlatego warto systematycznie nawozić roślinę przez cały okres kwitnienia – od wiosny aż do jesieni co 2-3 tygodnie. Możemy zdecydować się na gotowe preparaty lub domowe odżywki.
Istnieje wiele gatunków i odmian begonii w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Fot. obrazz/123RF.com
Przeczytaj również: Majowy wysiew cynii do gruntu. Poznaj sposób, który gwarantuje długie i obfite kwitnienie
Najlepszy nawóz na kwitnienie begonii
Rodzaj stosowanego nawozu musimy dopasować do rodzaju begonii, jaką uprawiamy. Jeśli pielęgnujemy gatunek o ozdobnych liściach, najlepiej będzie zasilać go preparatem z przewagą azotu i potasu, co pobudzi roślinę do rozbudowy zielonej masy. W przypadku natomiast kwitnących begonii świetnie sprawdzą się nawozy z dużą ilością fosforu. W sklepach ogrodniczych znajdziemy także specjalistyczne preparaty o zbilansowanym składzie, które przeznaczone są specjalnie dla tego gatunku.
Młode sadzonki trzeba zasilać z ostrożnością, najlepiej stosując połowę zalecanej przez producenta dawki. Starsze begonie trudniej przenawozić, więc ryzyko jest mniejsze, o ile nie podajemy im gotowych nawozów częściej niż co kilkanaście dni. Begonie w każdym wieku możemy podlewać również domową odżywką, która nie doprowadza do zasolenia podłoża. Mowa o nawozie z drożdży – najlepszym sposobie na długie kwitnienie begonii. Jak go przygotować?
- Do naczynia wrzucamy 10 g świeżych drożdży piekarskich oraz 2 łyżki cukru, starannie rozcieramy i odstawiamy na 1-2 godziny;
- Po tym czasie składniki zalewamy 1 l ciepłej wody i zostawiamy na tydzień, przykrywając gazą.
Tak przygotowany nawóz musimy rozcieńczyć – wystarczy połączyć 2-3 łyżki roztworu z 1 l wody. Wykorzystujemy do podlewania begonii co 2-3 tygodnie. Nawóz może się przydać także do zasilania innych roślin ozdobnych i upraw w ogrodzie np. pomidorów oraz ogórków.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Gęsty i zdrowy trawnik bez pędraków. Recepta jest prosta
W sezonie robię na okrągło. Nie ma lepszego sposobu na mszyce
Nawożenie żywopłotów wiosną. Jakie krzewy potrzebują wzmocnienia, czym je nawozić?