Spis treści:
- Jak wygląda żywopłot z forsycji?
- Jak i kiedy sadzić żywopłot z forsycji?
- Jak pielęgnować żywopłot z forsycji?
Jak wygląda żywopłot z forsycji?
Wraz z nadejściem wiosny odpowiednio pielęgnowana forsycja niemal ugina się pod ciężarem żółtych kwiatów. Krzewy te są często przycinane i zamieniają się w żywopłoty, stanowią szpalery oraz oddzielają od siebie poszczególne strefy w ogrodzie. Takie żółte, roślinne ściany przyciągają też motyle, dlatego szczególnie cieszą oczy ogrodników. To, jak wygląda żywopłot z forsycji, zależy od ogrodnika, który go pielęgnuje. Może być niższy, wyższy, ciekawie uformowany lub uprawiany na tle różnokolorowych kwiatów.
Kiedy forsycja przekwitnie, a kwiaty opadną, ciągle pozostają na niej zielone listki. Także wtedy żywopłot ma duże walory ozdobne. Warunkiem tego, aby zachwycał on przez jak największą część roku, jest jego staranna pielęgnacja – przycinanie, podlewanie i nawożenie.
Jak i kiedy sadzić żywopłot z forsycji?
Od tego, jakie miejsce wybierzesz dla tego krzewu, jak zadbasz o glebę, zależy, czy forsycja będzie obficie kwitła i dobrze rosła. Równie ważne jest to, aby sadząc roślinę, zapewnić jej wokół dostatecznie dużo przestrzeni – dzięki temu będzie mogła być rozłożysta i bujna.
-
Odpowiednie stanowisko
Najważniejszym kryterium, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając stanowisko dla forsycji, jest jego dostęp do światła. Roślina ta, aby kwitnąć, potrzebuje jak największej ilości promieni słonecznych. Możesz posadzić ją także w półcieniu, jednak spodziewaj się wtedy mniejszej ilości kwiatów na pędach. Jednocześnie postaraj się znaleźć takie miejsce w ogrodzie, które jest zaciszne, dobrze osłonięte przed wiatrem i ciepłe.
Żywopłot z forsycji będzie najlepiej rósł w glebie piaszczystej. Roślina ta nie ma dużych wymagań glebowych, jednak warto sadzić ją w lekkiej, wilgotnej i żyznej ziemi o odczynie lekko obojętnym lub lekko zasadowym. Będzie dobrze rosnąć także w glebach piaszczystych i gliniastych, jednak pod warunkiem jej częstszego podlewania. Przed posadzeniem krzewu warto zasilić ziemię kompostem lub obornikiem. W ten sposób poprawisz jakość gleby, wzbogacisz ją w składniki odżywcze, a jednocześnie zwiększysz jej zdolność do magazynowania wody.
-
Jakie rośliny mogą rosnąć wokół żywopłotu z forsycji?
Wybierając miejsce dla żywopłotu, przemyśl też kwestie estetyki ogrodu. By zapobiec monotonni, posadź tuż przy forsycji kolorowe byliny i rośliny cebulkowe. Ściana z żółtych kwiatów będzie dobrze prezentować się na tle niebieskich szafirków czy fioletowych hiacyntów.
Zrezygnuj z sadzenia wokół forsycji trawy i roślin okrywowych. Będą one konkurować z krzewem o wodę, co może źle odbić się na kondycji całego żywopłotu.
Uprawa żywopłotu z forsycji nie należy do trudnych. Fot.123RF.com
-
Termin siewu
Sadzonki forsycji powinny znaleźć się w ziemi wczesną wiosną, jeszcze zanim rozwiną się kwiaty. Można też je sadzić pod koniec lata (w sierpniu i we wrześniu), zanim zaczną formować się pąki kwiatowe. Najlepiej, aby krzewy znalazły się w ziemi tuż po deszczu – kiedy jest ona nasiąknięta wodą.
Natomiast jeżeli zamierzasz sam przygotować sadzonki, to umieść gałązkę z forsycji w naczyniu z wodą już w lutym lub w lipcu. Po około miesiącu powinny zacząć one puszczać korzenie – są wtedy gotowe, aby posadzić je w ziemi.
-
Sposób sadzenia
Aby posadzić sadzonkę, wykonaj w ziemi wgłębienie o średnicy dwa razy większej niż doniczka, w której znajduje się forsycja. Odległość między takimi dołkami powinna wynosić ok. 50 cm. Dzięki temu żywopłot będzie gęsty, a rośliny będą miały dostatecznie dużo miejsca, aby rosnąć.
Jeżeli sadzisz forsycję w glebie ciężkiej i gliniastej, to na dole wykopanego dołka wykonaj warstwę drenażową z kamyczków, żwiru, keramzytu, perlitu lub wermikulitu. Natomiast jeśli ma ona rosnąć w piaszczystej glebie, to wgłębienie w ziemi wypełnij kompostem lub granulowanym obornikiem. Po wyjęciu sadzonki z doniczki lekko rozluźnij jej bryłę korzeniową. Umieść ją w dołku i zasyp ziemią. Po zasadzeniu forsycji obficie podlej ją wodą.
Przeczytaj również: Dlaczego forsycja nie kwitnie? Zastosuj te metody, a gałęzie będą uginać się od żółtych kwiatów
Jak pielęgnować żywopłot z forsycji?
Forsycja jest łatwa w uprawie, dlatego przy niewielki wysiłku, stworzysz z żółtych krzewów estetyczny żywopłot.
- Podlewanie – ta roślina przystosowuje się do warunków otoczenia i przez większą część roku nie wymaga podlewania. Jednak zagrażają jej okresowe susze. Forsycja ma płytki system korzeniowy, dlatego nie może korzystać z zasobów wody magazynowanych w głębi ziemi. Z tego względu latem, kiedy jest sucho, wymaga podlewania. Należy szczególnie dbać o nawadnianie młodych okazów. By zapobiec ucieczce wody z gleby, możesz ją wyściółkować. Nie używaj jednak do tego kory drzew iglastych, gdy zakwasza ona ziemię.
- Nawożenie – forsycji najczęściej wystarczają składniki odżywcze, które znajdują się w glebie. Jeżeli jednak zauważysz, że roślina rodzi mało pąków, oznacza to, że potrzebuje dodatkowej porcji pierwiastków. Krzew ten możesz nawozić wczesną wiosną – na kondycję żywopłotu dobrze wpłynie wtedy zasilenie gleby nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących. Natomiast późnym latem zastosuj preparat z fosforem i potasem w składzie.
- Przycinanie – forsycję można przycinać tylko jeden raz w roku – tuż po jej przekwitnięciu, ale jeszcze przed tym jak pojawią się na niej liście. By żywopłot był gęsty i jak najdłużej zdobił ogród, zadbaj o to, aby krzew miał nie więcej niż 2 m długości – wyższe forsycje słabiej kwitną. Skracaj pędy o 1/3 ich długości. Jednak te z nich, które mają 3 m i więcej, możesz przyciąć w połowie ich wysokości. Chore, uszkodzone i zmarznięte pędy należy usuwać w całości. Żywopłot z forsycji należy przycinać każdej wiosny. Dotyczy to zarówno jego formowania, jak i skracania pędów w celach pielęgnacyjnych.
Nie masz pomysłu, jak urozmaić krajobraz ogrodu? Żywopłot z forsycji będzie przykuwającym wzrok, energetycznym elementem jego aranżacji. Jego uprawa jest łatwa, a krzew ten wymaga minimum pielęgnacji. Przestrzegaj kilku prostych zasad, już wkrótce będziesz móc cieszyć się widokiem zjawiskowych, żółtych ścian.
Przeczytaj również: Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.