Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego forsycja nie kwitnie? Zastosuj te metody, a gałęzie będą uginać się od żółtych kwiatów

W tym roku mimo przyjścia wiosny na forsycji nie pojawiły się drobne żółte kwiatki? Prawdopodobnie oznacza to popełnienie błędów w jej pielęgnacji. Roślina ta nie jest wymagająca w uprawie, ale jednocześnie, gdy przestaniesz o nią dbać, najprawdopodobniej nie zakwitnie. Oto co robić, żeby forsycja kwitła i była gęsto oblepiona kwiatami.

Dlaczego forsycja nie kwitnie? Zastosuj te metody, a gałęzie będą uginać się od żółtych kwiatów
Istnieje kilka powodów, dla których forsycja nie zakwitnie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Forsycja – krótka charakterystyka

Forsycja to roślina z rodziny oliwkowatych, pochodząca z Azji i Europy Południowo-Wschodniej. To krzew, który osiąga zwykle od 1,5 do 3 m wysokości. Ma wydłużone, pikowane liście, a okres jej kwitnienia przypada na marzec i kwiecień. Wtedy to na jego gałęziach pojawiają się czteropłatkowe kwiaty zebrane w pęczkach po 2 lub po 6 sztuk. Wyróżnia je wyrazisty żółty kolor – w zależności od odmiany może mieć chłodniejszy lub cieplejszy odcień. System korzeniowy forsycji jest płytki, jednak składa się na niego duża liczba małych korzonków. Roślina ta jest mrozoodporna, lubi słoneczne stanowiska i żyzne gleby.

Forsycja – odmiany

Krzew smukły, o zwartym pokroju, z wygiętymi pędami bocznymi – takie formy może przybierać forsycja. Odmiany, które najczęściej uprawia się w Polsce to forsycja pośrednia i koreańska. Oprócz tego wyróżnia się:

 • forsycję europejską;
 • forsycję giralda;
 • forsycję japońską;
 • forsycję zwisłą;
 • forsycję togashi;
 • forsycję zieloną.

Dlaczego forsycja nie kwitnie? Najczęściej popełniane błędy

Niektóre odmiany forsycji kwitną jedynie przez 3 lub 4 lata. Natomiast na krzewach wyhodowanych z nasion pierwsze kwiaty pojawią się dopiero za 5 lub za 6 lat. Jeżeli jednak roślina powinna zakwitnąć, a jeszcze nie ma na niej pąków, to prawdopodobnie oznacza to nieodpowiednią pielęgnację lub niekorzystne warunki panujące w miejscu, w którym rośnie.

 • Złe stanowisko

Uprawiając tę roślinę, trzeba wybrać dla niej ciepłe stanowisko osłonięte przed wiatrem. Forsycja zakwitnie też tylko wtedy, gdy będzie miała dobry dostęp do światła słonecznego. W przeciwnym razie prawdopodobnie nie zawiąże pąków kwiatowych. Może zdarzyć się jednak, że roślina ta mimo jej uprawy na zacienionym stanowisku, wypuści pąki. Należy jednak spodziewać się, że kwitnienie będzie wtedy mało obfite, a same kwiaty drobne.

 • Nieodpowiednie podlewanie i susza

Forsycje mają płytki system korzeniowy. Dlatego podczas suszy nie mogą korzystać z zapasów wody znajdujących się w głębi gruntu. Potrzebują wtedy podlewania. Krzew ten najlepiej nawadniać rano, uważając, aby nie zamoczyć jego liści. Jest to ważne szczególnie latem, kiedy zdarzają się okresowe susze. Przesuszona latem roślina może nie zakwitnąć na wiosnę – brak wody powoduje uszkodzenie jej młodych pędów. Parowaniu i ucieczce wody z ziemi możesz zapobiec, ściółkując glebę – np. korą.

 • Nieprawidłowe przycinanie

W przypadku forsycji ważny jest zarówno termin, jak i sposób przycinania rośliny. Niektórzy w ogóle zapominają o tym zabiegu pielęgnacyjnym – efektem tego prędzej czy później będzie brak kwiatów na gałęziach. Okres kwitnienia forsycji przypada na przełom marca i kwietnia, dlatego jej przycinanie na przedwiośniu oznaczałoby usunięcie jej młodych pędów. W związku z tym zabieg ten przeprowadza się dopiero wtedy, kiedy roślina przekwitnie – najlepiej na początku maja.

Przycinając krzew, należy w pierwszej kolejności usunąć przemarznięte, suche, połamane i zniszczone pędy oraz wyciąć te, które się krzyżują. Pozostałe skraca się przynajmniej o 1/3 długości. Tnie się je prosto (nigdy ukośnie) i  5 mm nad pąkiem kwiatowym. W czasie kwitnienie warto przyjrzeć się gałęziom, na których znajduje się najmniej kwiatów. Są one już prawdopodobnie stare i należy je usunąć.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować forsycję, żeby pięknie i zdrowo kwitła? Na wiosnę przygotuj specjalny nawóz

forsycja Aby forsycja zachwycała nas swoim wyglądem, musimy o nią właściwie zadbać. Fot.123RF.com

 • Złe nawożenie

Forsycja nie jest wymagającą rośliną, jeżeli chodzi o glebę. Jednak jeśli mimo starannej pielęgnacji kwitnie mało obficie lub w nie zawiązuje pąków, oznacza to, że brakuje jej składników odżywczych.

Krzew ten można nawozić:

 • wiosną (marzec-kwiecień) – należy wtedy zastosować nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących;
 • późnym latem (najpóźniej do końca sierpnia) – stosuje się wtedy preparaty przeznaczone do nawożenia jesienią – z potasem i fosforem w składzie.
 • Przymrozki

Ten krzew z żółtymi kwiatami jest zwykle odporny na mrozy. Jednak forsycja pośrednia – która jest uważana za najefektowniejszą odmianę tej rośliny – źle znosi wiosenne przymrozki. Niskie temperatury mogą uszkodzić już zawiązane pąki kwiatowe. W takim przypadku trzeba usunąć przemarznięte pędy. Warto także zabezpieczać krzew przed zimowymi i wczesnowiosennymi chłodami, wykorzystując do tego agrowłókninę lub słomę. Chronić przed mrozem należy zwłaszcza młody okazy.

Odmianą całkowicie odporną na niskie temperatury jest forsycja koreańska. Jednak roślina ta kwitnie zdecydowanie mniej okazale – kwiaty wyrastają na pędach pojedynczo lub parami i mają bladożółty odcień.

Co robić, żeby forsycja kwitła?

Kwiaty forsycji zwabiają motyle do ogrodu, cieszą oko i są jadalne – stanowią źródło witaminy C. Dlatego warto postarać się, aby wiosną jak największa ich liczba pojawiła się na pędach. Co możesz zrobić, aby forsycja kwitła jeszcze obficiej?

 • Przygotuj glebę przed posadzeniem w niej krzewu

Im więcej składników odżywczych znajdzie się w ziemi, tym można spodziewać się lepszego kwitnienia forsycji. Glebę, w której znajdzie się krzew, warto zasilić obornikiem. W ten sposób nie tylko dostarczysz ziemi składników odżywczych, ale poprawisz jej zdolność do magazynowania wody. Jest to ważne ze względu na płytki system korzeniowy forsycji i jej wrażliwość na susze.

 • Chroń forsycję przed chorobami

Roślinie tej może zagrażać inwazja mszyc i mączniaka. Bywa także, że choruje ona na bakteryjną plamistość liści – objawia się ona pojawieniem na nich niewielki, brązowych plamek. By zapobiec atakowi szkodników, przycinaj krzew wyłącznie czystymi narzędziami. Roślinę tę uchronisz przed chorobą bakteryjną, nie zamaczając jej liści podczas podlewania.

Żółte kwiaty na forsycji to zwiastun nadejścia wiosny. Jeżeli jednak w tym roku na pędach nie ma pąków, to krzew prawdopodobnie wymaga większej uwagi z twojej strony. Zastanów się, dlaczego forsycja nie kwitnie i włóż odrobinę wysiłku w jej uprawę, aby w przyszłym roku ponownie cieszyła oko bujnym kwitnieniem.

Przeczytaj również: Magnolia w ogrodzie. Co zrobić, żeby magnolia zakwitła dwa razy? Jak ratować pąki przed przymrozkami?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.