Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Magnolia w ogrodzie. Co zrobić, żeby magnolia zakwitła dwa razy? Jak ratować pąki przed przymrozkami?

Magnolia to efektowna roślina, znana z ciemnozielonych liści i pięknych, dużych kwiatów. Jest jednak rośliną o wielu wymaganiach, które trzeba spełnić, jeśli chcemy, by zdrowo się rozwijała i obficie kwitła. Jak uprawiać magnolię i co zrobić, żeby zakwitła dwa razy w jednym roku? Podpowiadamy, jak opóźnić jej kwitnienie, żeby przymrozki nie zniszczyły pąków.

Magnolia w ogrodzie. Co zrobić, żeby magnolia zakwitła dwa razy? Jak ratować pąki przed przymrozkami?
Poznaj zasady uprawy magnolii i dowiedz się, co zrobić, aby zakwitła dwa razy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa magnolii w ogrodzie – podstawowe zasady

Magnolia to rodzaj drzew lub krzewów, które należą do rodziny magnoliowatych. Ich cechą charakterystyczną są piękne kwiaty, które mogą mieć kolor biały, różowy lub purpurowy, choć wyhodowano również odmiany o kwiatach żółtych. Naturalnym środowiskiem tych roślin jest Ameryka Północna, Ameryka Południowa, a także Azja Wschodnia. W dobrych warunkach magnolia może dorastać nawet do 5-8 metrów wysokości, choć wiele zależy od gatunku i odmiany. Gatunkiem najczęściej spotykanym w ogrodach jest magnolia pośrednia.

Uprawa magnolii nie jest zadaniem łatwym. Trzeba spełnić wszystkie jej wymagania, aby zdrowo się rozwijała i kwitła. Czego potrzebuje magnolia?

  • Magnolie preferują słoneczne, osłonięte od wiatru stanowiska.

  • Jaka ziemia dla magnolii najlepiej się sprawdzi? Idealna będzie ta przepuszczalna, próchnicza i lekko kwaśna. Po posadzeniu najlepiej rozsypać wokół roślin ściółkę z kory sosnowej lub torfu ogrodniczego, co pozwoli zatrzymać wilgoć i jednocześnie ochroni korzenie rośliny przed przemarznięciem.

  • Kilkukrotne nawożenie magnolii od marca do początku lipca jest bardzo wskazane. Najlepiej użyć nawozu wieloskładnikowego. Można też jednorazowo zastosować nawóz o spowolnionym działaniu i zasilić nim roślinę na przełomie marca i kwietnia.

  • Magnolię trzeba regularnie podlewać – zwłaszcza gdy rośliny są młode, czyli gdy zostały posadzone w ciągu ostatnich dwóch lat. Od maja do końca lipca rośliny szczególnie potrzebują wody, ponieważ to właśnie wtedy jest najcieplej.

Młode magnolie wymagają okrywania na zimę. Wokół pnia należy zaś usypać kopczyk z trocin lub kory sosnowej. Starszych roślin nie trzeba okrywać w całości, pod warunkiem że zapewniliśmy im stanowisko osłonięte od wiatru. Wówczas wystarczą same kopczyki zabezpieczające ich korzenie.

Błędy w uprawie magnolii

Kwitnące magnolie wyglądają zachwycająco, jednak uprawa tych roślin jest dosyć skomplikowana i łatwo popełnić jakiś błąd. Magnolie nie lubią na przykład przycinania. Można ewentualnie wykonać latem konieczne cięcie, pamiętając jednak, by nie usuwać jednorazowo wielu pędów. Lepiej wyciąć jedną całą gałąź.

Magnolii nie należy też przesadzać w inne miejsce. Roślina ta ma raczej płytki system korzeniowy, a jej korzenie są dość kruche. Gdy już zacznie rosnąć, źle zniesie przesadzenie na inne stanowisko. Nawet udeptywanie ziemi wokół tej rośliny może przyczynić się do pogorszenia jej stanu, gdyż możemy przez przypadek uszkodzić korzenie.

Podlewając magnolię, trzeba mieć na uwadze, że lubi ziemię wilgotną, ale podłoże nie może być mokre. Na roślinę niekorzystnie wpłynie bowiem zarówno susza, jak i zastoje wody. Błędem jest też stosowanie nawozów wapniowych pod magnolię. Zakwaszanie podłoża po posadzeniu rośliny także nie jest rozsądne, ponieważ w nawozach zakwaszających często znajduje się sporo azotu. Jego nadmiar również nie jest korzystny dla rośliny. Glebę trzeba odpowiednio przygotować dla magnolii jeszcze przed jej posadzeniem.

Przeczytaj również: Dlaczego magnolia nie kwitnie? Siedem najczęstszych powodów, przez które magnolia nie ma kwiatów

Jak opóźnić kwitnienie magnolii?

Magnolia zakwita na pędach wieloletnich. Pąki kwiatowe zawiązuje w okresie od późnego lata do wczesnej jesieni. Kwiaty pojawiają się na nich wiosną następnego roku. Jeśli w zimie pąki przemarzną, magnolia może nie zakwitnąć.

Późne przymrozki mogą mieć szczególnie zły wpływ na kwiaty gatunków wcześnie kwitnących. Ściółkowanie bryły korzeniowej zimą, gdy podłoże jest zamarznięte, może jednak sztucznie opóźnić kwitnienie. Gdy nadchodzi wiosna, gleba wolniej się nagrzewa. Roślina później zaczyna więc rozwijać kwiaty. Kopczyk ze ściółki powinien być spory, osiągając wysokość 30-40 cm. Kopczyk można wykonać z ziemi, kory sosnowej czy kompostu, ale można też użyć szyszek, a nawet zrębków.

Co zrobić, żeby magnolia zakwitła dwa razy?

Niektóre magnolie kwitną dwukrotnie – wiosną, a także pod koniec lata. To rośliny, które są wrażliwe na określoną długość dnia. Jeśli trwa on 13-15 godzin, zakwitają. Można więc spodziewać się ich kwiatów na przełomie kwietnia i maja, a także lipca i sierpnia. Wiele odmian magnolii ma naturalną skłonność do powtarzania kwitnienia i warto zdecydować się właśnie na te odmiany, jeśli zależy nam na powtórnym pojawieniu się kwiatów. To na przykład magnolia ‘Susan’.

Brak kwiatów może wynikać z przemarznięcia pąków kwiatowych lub niewłaściwej pielęgnacji rośliny. Pamiętajmy też, że magnolie kwitną dopiero po kilku latach uprawy, choć dokładny czas uzależniony jest od gatunku i odmiany. Najlepiej kupować sadzonki rozmnażane przez szczepienie. Rośliny wysiewane z nasion zakwitną bowiem znacznie później.

Przeczytaj również: Pelargonia angielska - królowa parapetów i balkonów. Łatwo sprawisz, że będzie kwitła dłużej i obficie

Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.