Porady ogrodnicze

Choinka cięta czy w doniczce? Podpowiadamy, co lepiej kupić

Świerk pospolity czy kłujący? A może świerk serbski lub jodła kaukaska? To niejedyne pytania, na które przyjdzie ci odpowiadać, jeśli zdecydujesz się na żywą choinkę. Gdy wybierzesz już konkretne drzewko, trzeba będzie przemyśleć jeszcze jedną kwestię. Jaka choinka będzie dla ciebie lepsza – cięta czy w doniczce?

Choinka cięta czy w doniczce? Podpowiadamy, co lepiej kupić
Jaka choinka będzie dla ciebie lepsza – cięta czy w doniczce? Fot.123RF.com

Spis treści:

Choinka cięta – zalety i wady

Zacznijmy od tego, jakie zalety i wady ma choinka cięta. Jeszcze do niedawna była ona popularniejsza niż ta sprzedawana w doniczkach. Jednak z czasem zaczęło się to zmieniać, ponieważ jej wadą jest mniejsza trwałość. Szybciej gubi igły, przez co traci swój niepowtarzalny urok (a przy okazji działa na nerwy domownikom, ponieważ wiąże się to z koniecznością częstszego sprzątania).

Jednak są pewne sposoby, dzięki którym zapomnisz o tej wadzie. Po pierwsze wybierz odpowiednie drzewko – najtrwalsza jest jodła kaukaska (choć nie należy do najtańszych). Po drugie wykonaj zabieg przedłużający trwałość drzewka. Po zakupie nie wnoś choinki do ciepłego pomieszczenia. O ile masz taką możliwość, umieść ją tam, gdzie jest trochę chłodniej (np. w piwnicy lub garażu). Wystarczy 1 dzień, aby zahartować drzewko, a tym samym sprawić, że nie zacznie gubić igieł zbyt szybko. Pamiętaj również o tym, aby ustawić choinkę jak najdalej od źródeł ciepła i regularnie napełniać stojak wodą.

W przypadku choinki ciętej pojawiają się obawy nie tylko o jej trwałość, ale również o pochodzenie. Niektórzy martwią się, że są to drzewka, które zostały nielegalnie wycięte z lasu. Może, ale nie musi tak być. Jeśli chcesz uspokoić sumienie, sprawdź, czy sprzedawca ma dokumenty potwierdzające, że drzewka pochodzą ze specjalnej plantacji.

Choinka cięta – jaką wybrać i kiedy najlepiej kupić?

W celu odpowiedzi na pytanie o to, jaką choinkę ciętą wybrać, warto przyjrzeć się charakterystyce najpopularniejszych drzewek:

  • Świerk kłujący – jest nazywany również srebrnym, ponieważ jego igły mogą mieć odcień srebrzystoniebieski (zależy to od odmiany). Nie bez powodu wzięło się też określenie „kłujący” – jego igły są sztywne i mocno kłują.
  • Świerk serbski – to najwęższy ze wszystkich świerków, dlatego może być dobrym wyborem, jeśli masz ograniczoną ilość miejsca. Zaletą jest również to, że igły tego drzewka nie są mocno kłujące.
  • Świerk pospolity – jest jednym z najpopularniejszych drzewek wybieranych na choinkę bożonarodzeniową. Ma ciemnozielone i sztywne igły, które pięknie pachną. Niestety wadą jest to, że szybko opadają.
  • Jodła kaukaska – nazywana również normandzką. Dzięki regularnemu i gęstemu pokrojowi oraz ciemnozielonym igłom wygląda zachwycająco. Wadą jest jednak dość wysoka cena.

Jeśli wybór drzewka masz za sobą, pojawia się kolejne pytanie – kiedy najlepiej kupić choinkę ciętą? W związku z tym, że dość szybko traci żywotność, zaleca się, aby kupić ją tuż przed świętami.

Przeczytaj również: Ceny choinek 2022. To będą najdroższe święta od lat. Polacy rezygnują z kupowania świerków i jodeł

choinki cięte Jednym z najdroższych dekoracyjnych świątecznych drzew jest jodła kaukaska. Fot.123RF.com

Co jest potrzebne do choinki ciętej?

W związku z tym, że drzewko jest sprzedawane bez doniczki, odpowiedź na pytanie o to, co jest potrzebne do choinki ciętej, to – stojak. Najważniejsze, żeby był stabilny. W przeciwnym razie nie utrzyma drzewka, a to grozi katastrofą.

Dobrze, jeśli stojak ma zbiornik na wodę. Ułatwia on podlewanie drzewka. Jest to bardzo ważne, jeśli nie chcesz, aby szybko zaczęło gubić igły.

Do wyboru masz zarówno stojaki zrobione z plastiku, jak i metalowe oraz żeliwne. Te ostatnie są solidne i mocne, dlatego będą dobrym wyborem w przypadku dużych drzewek. Poza tym charakteryzują się trwałością, dzięki czemu mogą służyć nawet przed kilka lat.

Jak ubierać choinkę ciętą?

Zanim zaczniesz ubierać choinkę, osadź ją na stojaku. Następnie załóż lampki – najlepiej, jeśli zaczniesz od góry drzewka. Gdy ten krok masz już za sobą, przejdź do łańcuchów, a potem bombek, czubka i małych ozdób.

Jeśli chodzi o wybór kolorów i wzorów łańcuchów, bombek i innych ozdób, nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak ubierać choinkę ciętą. Co prawda co roku pojawiają się różne trendy, ale najważniejsze, żeby choinka cieszyła oczy domowników i gości.

Zobacz więcej zdjęć

Choinka w doniczce – zalety i wady

Oprócz drzewka ciętego do wyboru masz choinkę w doniczce. Cieszy się ona szczególną popularnością wśród osób, które mają ogrody, tarasy lub sporo miejsca na balkonie. To dlatego, że drzewko w doniczce można po świętach przesadzić do gruntu lub postawić na tarasie czy balkonie.

Jakie są inne zalety i wady choinki w doniczce? Wśród jej atutów wymienia się większą trwałość w porównaniu do drzewka ciętego. Wybierając tego typu choinkę, możesz cieszyć się nią przez dłuższy czas (nie martwiąc się przy tym o sprzątanie igieł z podłogi).

Zaletą jest również to, że drzewko w doniczce możesz kupić wcześniej. Nie musisz czekać do ostatniej w chwili w obawie, że nie wytrzyma do świąt. Jest to duży plus, biorąc pod uwagę, że tuż przed Wigilią jest sporo do zrobienia.

Z kolei wadą jest wyższa cena choinki w doniczce. Jeśli jesteś gotowy ponieść wyższe koszty, mając nadzieję, że po świętach drzewko będzie ozdobą ogrodu, tarasu czy balkonu, pamiętaj o jednej rzeczy. Trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby drzewko faktycznie się przyjęło. Po pierwsze kup choinkę ze sprawdzonego źródła. Po drugie lepiej postaw na choinkę w większej doniczce (by zminimalizować ryzyko uszkodzenia korzeni).

Choinka w doniczce – jaką wybrać i kiedy kupić?

Najpopularniejsze choinki sprzedawane w doniczkach to jadła kaukaska oraz świerk. Szukając odpowiedzi na pytanie o to, jaką choinkę w doniczce wybrać, weź pod uwagę kilka czynników.

Najpierw zastanów się, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na zakup drzewka. Następnie przemyśl kwestię ustawienia choinki – masz wystarczająco dużo miejsca na rozłożystą choinkę czy lepszy będzie wąski świerk serbski?

Kolejne pytanie dotyczy tego, kiedy kupić choinkę w doniczce. Na jej zakup możesz zdecydować się wcześniej – najlepiej około 10 dni przed świętami.

Zobacz więcej zdjęć

Choinka w doniczce – pielęgnacja

Jeśli chodzi o pielęgnację choinki w doniczce, pierwszy krok to zahartowanie drzewka. Po zakupie postaw je w chłodnym miejscu (np. w piwnicy) przynajmniej na 1 dzień. Dopiero potem przenieś je do mieszkania i postaw z dala od źródła ciepła.

Pamiętaj również o zraszaniu choinki i jej regularnym podlewaniu. Używaj do tego odstanej wody, która ma temperaturę pokojową.

Zobacz więcej zdjęć

Jak ubierać choinkę w doniczce?

Odpowiedź na pytanie o to, jak ubierać choinkę w doniczce, nie różni się od tej, dotyczącej drzewka ciętego. Zacznij od lampek, następnie przejdź do zakładania łańcuchów i bombek. Na sam koniec zostaw sobie czubek oraz drobne ozdoby.

Jeszcze przed gorączką świątecznych przygotowań na spokojnie zastanów się, jakie drzewko będzie dla ciebie lepsze – cięte czy w doniczce. Jednak niezależnie od tego, które z nich wybierzesz, jedno jest pewne. Każda z tych choinek wprowadzi do twojego domu niepowtarzalny świąteczny klimat!

Przeczytaj również: Kiedy najwcześniej można ubrać choinkę? Są dwie daty zgodne z tradycją i zasadami Kościoła

ubieranie choinki Choinkę można ubierać w różnych terminach. Jeden narzuca tradycja, drugi Kościół.Fot. 123RF.com

Antystresowy olejek do kąpieli na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.