Fot. Ogrod_Na_Co_Dzien
Zanim w balkonowych i tarasowych donicach posadzimy pelargonie, petunie i inne letnie kwiaty, warto ozdobić je wcześniej kwitnącymi gatunkami, jak np. bratki, pierwiosnki, stokrotki, jaskry, niezapominajki, miniaturowe żółte narcyzy czy goździki. Lubią one chłodniejsze powietrze i wytrzymają niewielkie, krótkotrwałe spadki temperatury, nawet poniżej zera. Jeżeli połączymy je z wielkanocnymi dekoracjami w postaci pisanek, figurek zajączków luk kurczaków czy wierzbowych gałązek, to otrzymamy wspaniałą świąteczną dekorację.
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien
Jestem zwolenniczką tego, aby wykorzystywać w kompozycjach to, co u nas rosło wcześniej, np. to, co pozostało w naszych doniczkach po jesieni czy zimie. W mojej doniczce pozostał żywotnik olbrzymi WHIPCORD, nadal będzie tu rósł. Jego uzupełnieniem będą rośliny kwitnące w kolorze pomarańczowym i żółtym oraz wielkanocna figurka, np. drewniany zajączek.
Fot. Ogrod_Na_Co_Dzien
Ta odmiana żywotnika jest bardzo oryginalna, ze względu na pokrój przypominający trochę trawy ozdobne. Nazwa jest myląca. Choć żywotnik olbrzymi w naturze to roślina osiągająca duże rozmiary, ta odmiana jest karłowa, nadająca się do uprawy w niewielkich ogródkach i w pojemnikach. Do niego dołączy pomarańczowy jaskier azjatycki. Ma piękne pełne lub półpełne kwiaty, które oprócz koloru pomarańczowego mogą też występować w barwie białej, różowej, fioletowej, czerwonej czy żółtej. Lubi chłód, ale nie mróz i stale wilgotne podłoże. Obok posadzę pierwiosnka w kolorze żółtym, będzie jasnym, wręcz słonecznym akcentem oraz bratka w takim samym kolorze pomarańczu jak jaskier. W sklepach możemy nabyć bratki niemal we wszystkich kolorach tęczy, jednobarwne lub wielobarwne, drobnokwiatowe lub wielkokwiatowe. Każdy z nas może wybrać do wiosennej kompozycje te kwiaty, które podobają się nam najbardziej. Świątecznym akcentem będzie drewniany zając. Stanie między roślinami.
Fot. Ogrod_Na_Co_Dzien
W drewnianej skrzynce posadzę kolorowe pierwiosnki bezłodygowe. Między nimi też usiądzie zajączek. Wytrzymałe na mróz pierwiosnki występują w różnorodnych wielkościach i kształtach. W sklepach ogrodniczych dostępne są różne gatunki i odmiany, ale najbardziej popularne są te bezłodygowe. Gama barw kwiatów u tych roślin jest ogromna, od białej do prawie czarnej, kolory mogą być czyste i nasycone lub delikatne, pastelowe, o subtelnych odcieniach. Ponadto kwiaty mogą być dwu- lub trójkolorowe, o kontrastowo zabarwionym oczku i brzegach płatków. A niektóre dodatkowo pięknie pachną, np. te żółte. Podobnie jak bratki przetrwają niewielkie nocne przymrozki, możemy je zatem sadzić na balkonach i tarasach już w marcu. Jedynie w przypadku zapowiadanych silnych mrozów, poniżej -5 stopni Celsjusza należy je zabezpieczyć lub wnieść do pomieszczenia. Prymule wyglądają bardzo atrakcyjnie, gdy są sadzone w grupie. Tak pięknie będą się prezentować do maja lub czerwca.
Fot. Ogrod_Na_Co_Dzien
Żeby nasz balkon lub taras nabrał wielkanocnego klimatu, możemy też postawić roślinę, która jest symbolem tych świąt, czyli bukszpan. Obok niego drewniany zając i nic więcej nie potrzeba.
Fot. Ogrod_Na_Co_Dzien
Bukszpan to wspaniała zimozielona roślina, którą z powodzeniem możemy uprawiać w donicy. Warto ją mieć nie tylko od święta. Latem będzie pięknym zielonym akcentem wśród kolorowych kwiatów, a zimą nie straci swojego uroku, ponieważ zieleń liści dalej będzie dekoracyjna. Krzew ten jest mało wymagający, możemy go posadzić praktycznie w każdym podłożu ogrodowym lub kwiatowym. Będzie dobrze rósł zarówno w słońcu jak i w cieniu. A jego dodatkową zaletą jest to, że możemy go formować np. w kulę lub jajko, a także stożek lub wybrane fantazyjne kształty.
W wielkanocnych kompozycjach nie może też zabraknąć gałązek kwitnącej wierzby. Sposób ich wykorzystania zależy już tylko od naszej wyobraźni.
Fot. Ogrod_Na_Co_Dzien
Bazie kotki to charakterystyczne kwiatostany wierzby. Gałęzie, które są nimi pokryte należy ściąć, gdy tylko pojawią się one na drzewach lub krzewach. Często nie czekamy z tym do Wielkanocy, tylko ścinamy je znacznie wcześniej. Pozostawione bez wody gałęzie lekko się zasuszą, ale nadal zachowają swój walor dekoracyjny. Gdy zbliża się Wielkanoc, możemy ich użyć w naszych dekoracjach.
Fot. Ogrod_Na_Co_Dzien
Gałązki lub stożki z wierzbowych bazi umieszczone w doniczkach z kwitnącymi roślinami zmieniają wiosenne kompozycje w świąteczne dekoracje. Pędy wierzby wystarczy po prostu wcisnąć w ziemię, a jeżeli chcemy zrobić stożki, to ich wierzchołki na górze związujemy. W niewielkich doniczkach możemy wykorzystać małe gałązki, a w większych dłuższe. Według polskich podań ludowych wierzba była drzewem magicznym. Do teraz jest symbolem budzącego się życia. Ponadto, pięknie się prezentują w wielkanocnych kompozycjach i dekoracjach.
Izabela Schick
Ogród na co dzień