Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ładnie pachnie i pięknie wygląda, ale jej uprawa jest zakazana. Grozi za nią gigantyczna kara

Czaruje swoimi pięknymi, różowymi kwiatami, a jej wspaniały zapach zwabia do ogrodu owady zapylające. Trojeść amerykańska jest niezwykle ozdobna i miododajna, ale jej uprawa jest zakazana w naszych ogrodach. Grożą za nią srogie kary, dlatego lepiej nie narażać się na przykre konsekwencje. Dlaczego trojeść amerykańska jest rośliną zakazaną? Wyjaśniamy.      

Ładnie pachnie i pięknie wygląda, ale jej uprawa jest zakazana. Grozi za nią gigantyczna kara
Trojeść amerykańska jest piękna i pachnąca, ale jej uprawa w Polsce jest zakazana. Sprawdź, dlaczego. Fot.emkaplin/123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda i gdzie rośnie trojeść amerykańska?

Trojeść amerykańska (Asclepias syriaca) to długowieczna bylina należąca do rodziny toinowatych, która może dorastać do 150-200 cm wysokości. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie była dość szeroko wykorzystywana użytkowo (m.in. do wyrobu sznurów). Rośnie głównie przy drogach oraz na nieużytkach, najczęściej w suchych i ciepłych miejscach. Łodygi rośliny są wzniesione, grube i owłosione, mają sok mleczny, w którym znajduje się 10 proc. kauczuku. Są one pokryte dużymi, owalnymi i skórzastymi liśćmi.

W okresie od czerwca do sierpnia trojeść amerykańska pokrywa się mnóstwem drobnych kwiatów w kolorze różowym. Są one zebrane w duże, kuliste kwiatostany, które mają intensywny i bardzo przyjemny zapach. Trojeść amerykańska jest też rośliną miododajną, dlatego zwabia do ogrodu pszczoły, motyle i inne owady zapylające. Doskonale znosi suszę, niskie temperatury i niekorzystne warunki pogodowe.         

Trojeść amerykańska – zakazana roślina. Co grozi za uprawę?   

Trojeść amerykańska jest rośliną bardzo łatwą w uprawie i nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Mimo to jest ona zakazana zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej ze względu na inwazyjność. Od 2022 roku znajduje się ona na liście gatunków, stanowiących zagrożenie dla przyrody.

trojeść amerykańska Trojeść amerykańska jest rośliną inwazyjną. Fot.mikolav/123RF.com

„Poprzez masowe występowanie trojeść amerykańska zagraża rodzimej różnorodności gatunkowej […] Może ograniczać plony zarówno przez konkurencję o zasoby, o owady zapylające, jak i oddziaływania allelopatyczne. Jest ona gospodarzem dla owadów, bakterii, grzybów i wirusów atakujących rośliny uprawne. Roślina wydziela sok mleczny, zawierający toksyczne glikozydy i mogące wywoływać zatrucia u owiec i bydła, a sporadycznie także koni” – informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.   

Zgodnie z Ustawą o gatunkach obcych, za uprawę trojeści amerykańskiej w ogrodzie grożą gigantyczne kary – nawet do miliona złotych (ale wszystko zależy od indywidualnych okoliczności sprawy). Złamanie obowiązujących przepisów grozi też aresztem lub pozbawieniem wolności. Oprócz tego obowiązuje zakaz obrotu nasionami i sadzonkami trojeści amerykańskiej. Dlatego, aby uniknąć przykrych konsekwencji, należy zrezygnować z uprawy tej rośliny w swoim ogrodzie. Warto jednak wiedzieć, że są inne gatunki trojeści (m.in. bulwiasta czy krzewiasta), które można uprawiać bez żadnych ograniczeń. Trojeści nie należy też mylić z tojeścią, która jest często uprawiana w naszych ogrodach.

Źródła: gov.pl, deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Co zrobić, żeby żywopłot z ligustru był gęsty? Sadzenie i pielęgnacja ligustru zimozielonego

Złociste kule zdobią ogród aż do jesieni. Rudbekia naga – ciekawe odmiany, uprawa i zastosowanie

Zapomniany i bardzo niedoceniany owoc. Sadzenie i uprawa nieszpułki w ogrodzie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.