Spis treści:
- Kalina koralowa – charakterystyka
- Sadzenie kaliny koralowej krok po kroku
- Pielęgnacja kaliny koralowej
- Cięcie kaliny koralowej
- Zastosowanie kaliny koralowej w ogrodzie
Kalina koralowa – charakterystyka
Kalina jest krzewem liczącym przeszło 170 gatunków, z czego w Polsce dziko rosną tylko dwa. Inne jednak mogą być uprawiane na przykład w przydomowych ogrodach jako rośliny ozdobne. Kalina koralowa (Viburnum opulus) jest ozdobnym krzewem, występującym powszechnie w Europie, środkowo-zachodniej Azji, na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Północnej. W Polsce rośnie zarówno w naturze, jak i w uprawie. Może osiągać około 2 metry szerokości i około 4 metry wysokości.
Wyróżnia się ząbkowanymi liśćmi i białymi kwiatami (kwitną w maju i czerwcu), po których przekwitnięciu na krzewie pojawiają się czerwone, drobne owoce. Liście jesienią przebarwiają się na czerwono, co dodaje roślinie uroku. Jej dekoracyjność zwiększają też czerwone, kuliste owoce, które pozostają na krzewie przez całą zimę.
Przeczytaj również: Trudno ją kupić, ale to nie problem. Jak rozmnożyć anginkę krok po kroku?
Sadzenie kaliny koralowej krok po kroku
Kalina koralowa powinna rosnąć na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Podłoże, w którym będzie uprawiana, powinno być żyzne, lekko wilgotne, próchnicze, o odczynie pH lekko kwaśnym lub zasadowym. Sadzenie kaliny koralowej powinno się przeprowadzać wiosną lub jesienią. Jeszcze przed posadzeniem krzewu warto dodatkowo użyźnić glebę kompostem lub obornikiem, by kalina lepiej się przyjęła.
Kalinę koralową najlepiej sadzić w pochmurny dzień, wybierając dla niej miejsce uprzednio oczyszczone z chwastów i przekopane. Najlepiej wykopać dla niej dołek o głębokości minimum 30 cm i szerokości minimum 40 cm, choć należy dopasować go do wielkości sadzonki.
Pielęgnacja kaliny koralowej
Jak dbać o kalinę koralową? Roślina wymaga regularnego podlewania – zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu. Pamiętajmy o jej nawadnianiu przede wszystkim w czasie upalnych, letnich dni. Roślina potrzebuje bowiem wilgotnego, ale nie mokrego podłoża.
Nawożenie kaliny koralowej nie jest niezbędne, jednak warto użyźniać glebę mniej więcej co 2-3 lata przy pomocy kompostu lub obornika. Roślinę można rozmnażać przez zdrewniałe sadzonki lub szczepienie.
Przeczytaj również: Takiego żywopłotu jeszcze nie widzieliście. Gęsty, wysoki i... jadalny
Cięcie kaliny koralowej
Cięcie kaliny można przeprowadzać wczesną wiosną lub po kwitnieniu. Wiosną przeprowadza się cięcie higieniczne, czyli usuwa się chore i martwe pędy. Z kolei po zakończeniu kwitnienia (w lipcu lub sierpniu) przeprowadza się cięcie formujące.
Jeśli chcemy silnie przerzedzić krzew, by pobudzić go do intensywniejszego wzrostu, powinniśmy to robić mniej więcej co 4-5 lat. Cięcie odmładzające, polegające na znacznym skróceniu pędów, można jednak wykonywać nawet co kilkanaście lat.
Zastosowanie kaliny koralowej w ogrodzie
Kalina koralowa ma wiele zastosowań w ogrodzie. Może być sadzona pojedynczo, przykuwając uwagę o każdej porze roku, jednak świetnie prezentuje się również po posadzeniu w grupie. Nadaje się na luźne żywopłoty, które wspaniale wyglądają przede wszystkim jesienią, dodając otoczeniu uroku. Kalina koralowa może być także łączona z innymi roślinami – doskonale wygląda między innymi w towarzystwie hortensji.
Warto wiedzieć, że kalina koralowa jest rośliną jadalną, wykorzystywaną jako surowiec lekarski w medycynie ludowej. Zbierać można zarówno owoce, kwiaty, jak i korę. Rośliny nie można jednak spożywać na surowo – w owocach kryją się trujące saponiny, których można się pozbyć, mrożąc je lub poddając obróbce termicznej.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zimowanie pelargonii i begonii. Jak najlepiej to zrobić, by przetrwały do wiosny?
10 najpiękniejszych drzew i krzewów o czerwonych liściach. Nie tylko jesienią wyglądają zjawiskowo
Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.