Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Takiego żywopłotu jeszcze nie widzieliście. Gęsty, wysoki i... jadalny

Żywopłot to doskonały sposób na stworzenie naturalnego ogrodzenia, które pozwala zachować prywatność i dodatkowo jest piękną ozdobą ogrodu. W tym celu możemy wykorzystać różne gatunki roślin. Najpopularniejszym wyborem są oczywiście tuje. To jednak niejedyne rośliny, które nadają się na żywopłot. Szczególnie dobrze sprawdzi się dereń jadalny, który nie tylko charakteryzuje się dużymi walorami dekoracyjnymi, ale również wytwarza jadalne i zdrowe owoce. Sprawdź, jak go sadzić na żywopłot.  

Takiego żywopłotu jeszcze nie widzieliście. Gęsty, wysoki i... jadalny
Dereń jadalny doskonale nadaje się na żywopłot. Fot.123RF/pixabay.com

Spis treści:

Czy dereń jadalny nadaje się na żywopłot?

Dereń jadalny jest znany od stuleci. Z powodu swoich walorów dekoracyjnych jest uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna. Wczesną wiosną kwitnie drobnymi żółtymi kwiatami i zdobi ogród aż do kwietnia. Z kolei jesienią jego ciemnozielone liście przebarwiają się na pomarańczowo-czerwone, tworząc ogrodowy spektakl kolorów. Dereń jadalny nie tylko pięknie zdobi ogród, ale również wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Jego owoce charakteryzują się nie tylko wysoką zawartością witaminy C, ale i innych, cennych dla zdrowia minerałów. Można je spożywać na surowo lub przetwarzać na dżemy, konfitury, soki czy nalewki.          

Dereń jadalny jest rośliną wysoką, gdyż osiąga wysokość nawet do 7 m. Ze względu na duże rozmiary oraz gęste ulistnienie idealnie nadaje się na żywopłot. Co więcej, dereń jadalny nie ma dużych wymagań uprawowych – dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Jest też rośliną tolerancyjną pod względem pH gleby, znosi dłuższe susze, a nawet zanieczyszczone powietrze, dlatego doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie. Poza tym dereń jadalny jest zaadaptowany do warunków panujących w Polsce, gdyż jest mrozoodporny i nie wymaga specjalnych osłon na zimę.    

@ogrodnikdoskonaly #zywoplot #żywopłot #ogrod #ogrody #poradnikogrodniczy #pomyslnaogrod #inspiracjeogrodowe #inspiracjeogrodnicze #ogrodnik #deren #derenjadalny #owoce #krzewy ♬ original sound - darcy stokes

Jak sadzić dereń jadalny na żywopłot?

Sadzenie derenie jadalnego na żywopłot zależy od rodzaju sadzonek. Te z gołym korzeniem sadzi się wczesną wiosną lub jesienią, przycinając korzenie i pędy na długość około 15 cm. Sadzonki w pojemnikach z kolei można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Choć dereń jadalny nie ma wygórowanych wymagań glebowych, najlepiej będzie radził sobie na glebach wapiennych, żyznych i przepuszczalnych. Warto przy tym pamiętać, że niezbyt dobrze znosi podmokłe tereny.    

Sadząc derenia jadalnego, należy zadbać, aby odległość między sadzonkami wynosiła około 0,5-1 m. Po umieszczeniu roślin w miejscu docelowym warto je delikatnie podlać. Pamiętaj, że nadmiar wody nie wpływa pozytywnie na rozwój młodych okazów. Należy też usunąć dojrzałe owoce. Aby uformować żywopłot z derenia jadalnego, musimy pamiętać o przeprowadzeniu cięcia już w pierwszym roku po posadzeniu. Ogrodnicy zalecają, aby główne cięcie przeprowadzać pod koniec zimy lub na przedwiośniu. Z kolei w okresie wegetacji najlepiej ograniczyć się do cięć korekcyjnych. Krawędzie boczne żywopłotu z derenia jadalnego powinny tworzyć trapez, aby dolne części roślin będą miały odpowiedni dostęp do promieni słonecznych. Dzięki temu będą dobrze rosnąć i prawidłowo się rozwijać.      

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu betonowym? Przygotowanie terenu pod rabatę, najlepsze krzewy i rośliny do posadzenia

Antypka to idealny krzew na żywopłot. Jak uprawiać wiśnię wonną?

Dla jednych piękna ozdoba, dla innych prawdziwe utrapienie. Jak zatrzymać rozrastanie się winobluszczu?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.