Porady ogrodnicze

Jak dbać o papryczkę roczną i co robić, by utrzymywać jej piękny wygląd?

Jeśli jesteś miłośnikiem lub miłośniczką owocujących roślin, to papryka roczna uprawna na pewno spełni twoje oczekiwania. Jest efektowna, dobrze wygląda niezależnie od sezonu, a przy tym może być uprawiana w warunkach domowych. Wymaga jednak odrobiny uwagi. Jak dbać o ten gatunek i co robić, by utrzymywać jej piękny wygląd?

Jak dbać o papryczkę roczną i co robić, by utrzymywać jej piękny wygląd?
Ostre papryczki mają wiele zwolenników i stanowią doskonałe uzupełnienie wielu dań.Fot.123RF.com

Spis treści:

Papryka roczna, czyli krzew idealny także do domów i mieszkań

Papryka roczna (łac. Capsicum annum) to efektowny krzew wywodzący się z rejonów Ameryki Środkowej i Południowej, sprowadzony do Europy w XVI wieku przez hiszpańskich żeglarzy. Znany także pod takimi nazwami jak:

  • pieprzowiec roczny,
  • pieprz turecki,
  • pieprz hiszpański.

To roślina liściasta zimozielona, a zarazem gatunek to gatunek jednorocznej lub wieloletniej rośliny uprawnej z rodziny psiankowatych. Przeznaczony do uprawy w pojemnikach na balkonie oraz w gruncie. Odmiany ozdobne osiągają wysokość od 20 do 25 cm, ale niektóre z nich mogą dorastać nawet do rekordowych wartości 100 centymetrów.

Jak wygląda papryka roczna?

Po pustych w środku owocach o charakterystycznym kształcie i żywej kolorystyce łatwo rozpoznać, że ma się do czynienia z papryką roczną. Trzeba natomiast wspomnieć także o pozostałych wyróżnikach tej rośliny.

  • Łodyga: wzniesiona.
  • Liście: eliptyczne, stożkowate, zaostrzone, lancetowate lub jajowate. Na ogonkach.
  • Kwiaty: zwisające, pięcioopłatkowe, o białym odcieniu. Osadzone po 1 – 3 szt. w kątach liści.

Jeśli chodzi o to ostatnie, to warto dodać, że papryka roczna kwitnie w okresie od czerwca do października.

Odmiany papryki rocznej

Papryka roczna to nie tylko jeden podstawowy gatunek. To także wiele ciekawych odmian użytkowych i ozdobnych, wśród których warto wymienić między innymi:

  • paprykę roczną Fiesta (owoce najpierw białe, a potem czerwone),
  • paprykę roczną Masquerade (żółte, pomarańczowe i czerwone owoce),
  • paprykę roczną Red Missile (kremowoczerwone owoce),
  • paprykę roczną Liebesapfel (o owocach w kształcie pomidorów),
  • paprykę roczną Holiday Cheer (owoce najpierw kremowe, a potem czerwone).

Różnorodność odmian, a tym samym kształtów, kolorów oraz walorów smakowych owoców jest zatem bardzo kusząca.

papryczka roczna Papryka roczna kwitnie w okresie od czerwca do października. Fot.123RF.com

Czy papryka roczna jest łatwa w uprawie i pielęgnacji?

Ta uniwersalna roślina lecznicza i przyprawowa, wykorzystywana jako gatunek doniczkowy i częściowo jadalny, jest dość łatwa w uprawie. Pod tym względem wykazuje podobieństwo z innymi egzemplarzami z rodziny psiankowatych, na przykład z:

  • papryką zwykłą,
  • pomidorem,
  • oberżyną,
  • ziemniakiem.

Papryka roczna jest rośliną ciepłolubną, zatem lubi stanowiska słoneczne, jasne, przewiewne. Przez większość miesięcy spokojnie można ją hodować w warunkach domowych, na przykład w kuchni, ale także na balkonie czy w loggi. Dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, chociaż zimą lepiej przenieść ją w chłodniejsze miejsce.

Jest kilka wskazówek pielęgnacyjnych, które warto uwzględnić, planując uprawę papryki rocznej. Przede wszystkim pamiętaj o tym, by utrzymywać przez cały czas lekko wilgotne podłoże i dbać o regularne nawożenie. Jeśli zauważysz, że owoce się marszczą, to oznacza, że roślina ma za mało wody. Dostarczaj ją regularnie, ale niezbyt intensywnie, by nie dopuszczać do zatrzymania wilgoci w podstawce. Może to bowiem prowadzić do gnicia i powstawania pleśni.

Musisz też mieć na uwadze, że niektóre odmiany opisywanego krzewu będą wymagać uszczykiwania.

Jeszcze jedna uwaga ogrodnicza: papryka roczna wprost nie znosi miejsc przewiewnych. Nie wystawiaj więc doniczki w miejscach narażonych na powstawanie przeciągów.

Jaka gleba i stanowisko dla papryki rocznej?

W lecie wskazane jest wystawienie jej w doniczce na dwór. Ważne, by zapewnić jej optymalną temperaturę około 20 stopni Celsjusza w okresie wzrostu i od 12 do 15 stopnie Celsjusza zimą.

Jeśli chodzi o podłoże, to najlepiej sprawdza się gleba:

  • przepuszczalna,
  • o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego,
  • żyzna.

Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie ziemi kompostowej lub liściowej, zmieszanej z substratem torfowym w proporcjach 1:1. Inną opcją jest torf wysoki zwapnowany i nawieziony nawozem wieloskładnikowym.

Pamiętaj o tym, że papryka roczna uwielbia jasne stanowiska. Zatem nasłoneczniony parapet w kuchni na pewno będzie dobrym pomysłem na całoroczne umiejscowienie rośliny – opcjonalnie z przerwą na letnią ekspozycję na zewnątrz.

Czy paprykę roczna trzeba nawozić?

To bardzo ważne, by dbać o regularne dokarmianie papryki rocznej. Latem trzeba o tym pamiętać nawet raz w tygodniu, stosując nawóz wieloskładnikowy. Zimą można ograniczyć nawożenie do częstotliwości raz na 2 – 3 tygodnie. Ale takie dodatkowe odżywianie potrzebne jest przez cały rok.

Przesadzanie papryki rocznej – czy potrzebne?

Papryka roczna – jak sama nazwa wskazuje – nadaje się do uprawy tylko przez 12 miesięcy. Z oczywistych względów nie trzeba jej zatem przesadzać.

Po około rocznej uprawie, wspomniana roślina na pewno nie będzie już drugi raz owocować ani nawet zakwitać. Dlatego, chcąc ograniczyć marnotrawstwo, powinno się zadbać o rozmnożenie papryki. W ten sposób można w pełni wykorzystać jej potencjał.

Jak rozmnaża się paprykę roczną?

Akurat tę roślinę rozmnaża się z nasion. Wysiewa się je:

  • od stycznia do czerwca (w przypadku uprawy doniczkowej),
  • od marca do kwietnia (w przypadku uprawy gruntowej).

W tym pierwszym przypadku owoce będą się zabarwiać do barwy docelowej w okresie od sierpnia do grudnia, natomiast w tej drugiej wersji – mniej więcej w połowie września.

Gdy siewki wytworzą już po parze liści, pikuje się je do skrzynek, a następnie przenosi do doniczek o średnicy mniej więcej 12 cm. Wysadzaj paprykę do gruntu w rozstawie 30 x 40 cm.

Szkodniki i choroby atakujące paprykę roczną

Niestety papryka ozdobna, mimo odporności na wiele warunków, może być atakowana przez szkodniki, takie jak:

  • mszyce,
  • psiankowianki,
  • przędziorki chmielowce.

Pozbędziesz się ich metodami chemicznymi lub domowymi. Natomiast jeśli chodzi o choroby, to standardowo może dojść do schorzeń o podłożu grzybicznym.

Szczególnie niebezpieczne jest przelanie papryki. W dobrej wierze, chcąc utrzymać optymalny poziom wilgotności, amatorzy ogrodnictwa często nadmiernie podlewają roślinę, przez co woda przez długi czas stoi na spodku, a z gleby nie może odprowadzić się wilgoć. W efekcie pojawia się pleśń.

Papryczka roczna, czyli ozdoba i „przyprawa” w jednym

Papryka roczna to roślina, która niewątpliwie wymaga nieco uwagi, a przede wszystkim regularnego (choć ostrożnego) podlewania i nawożenia. Jako typowa roślina parapetowa i z racji swoich potrzeb w zakresie nasłonecznienia, uprawia się ją w widnych pokojach dziennych czy kuchniach, a latem na tarasach czy balkonach. Ozdobne owoce i sprawiają, że fantastycznie sprawdza się jako element oryginalnych jesiennych kompozycji.

Na uwagę zasługują jednak nie tylko jej walory dekoracyjne, ale także owoce. Ostre papryczki mają wiele zwolenników i stanowią doskonałe uzupełnienie wielu dań. Jeśli zatem zastanawiasz się nad sensem hodowli tego gatunku rośliny, to na pewno warto zaryzykować. Szczególnie, że chodzi zaledwie o jednoroczną uprawę.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.