Spis treści:
- Jakie właściwości ma anginka?
- Kiedy można rozmnożyć anginkę?
- Rozmnażanie anginki krok po kroku
- Pielęgnacja anginki po posadzeniu
Jakie właściwości ma anginka?
Anginka nazywana także geranium, ruzyndlą lub pelargonią pachnącą to roślina chętnie uprawiana w doniczkach czy gruncie. Korzyścią z jej posiadania są nie tylko właściwości ozdobne, ale też właściwości zdrowotne. Olejek i napar z niej może pomóc na wiele dolegliwości.
Anginka ma właściwości przeciwzapalne. Znajduje swoje zastosowanie podczas wszelkich infekcji, a szczególnie znany i wykorzystywany przy zapaleniu ucha. Pozytywnie wpłynie na przechodzenie przeziębień i gryp.
Przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości anginki sprawdzą się w leczeniu reumatyzmu. Układy z rośliny zwalczą opuchliznę i złagodzą objawy chorób stawów. Będą też zbawienne przy stłuczeniach, złamaniach czy skręceniach.
Przyjmowanie naparu z pelargonii pachnącej ma właściwości obniżające ciśnienie krwi. Wpływa na organizm uspokajająco. Już samo wąchanie rośliny może pomóc w radzeniu sobie ze stanami lękowymi. Ułatwi zasypianie i poprawi jakość snu.
Takie właściwości anginki sprawiają, że warto mieć ją w swoim ogrodzie. Jej sadzonki są trudno dostępne, ale już z jednej można ją łatwo rozmnażać i powiększać kolekcję roślin.
Przeczytaj również: Jak przedłużyć kwitnienie pelargonii? Najlepsza mieszanka na kwitnienie, kwiaty wręcz wybuchają
Kiedy można rozmnożyć anginkę?
Anginkę można rozmnażać przez cały sezon od wiosny do zimy. Ostatnim terminem na pobieranie sadzonek rośliny jest październik. Zbyt późne rozpoczęcie zabiegu może spowodować porażenie roślin przez niskie temperatury.
Początek października jest czasem, gdy temperatury są niższe niż latem, ale nie występują jeszcze przymrozki. Rozmnażana anginka ma jeszcze wówczas czas na ukorzenienie się przed zimą.
Rozmnażanie anginki krok po kroku
Anginka to pelargonia pachnąca, więc rozmnaża się ją w podobny sposób do innych pelargonii. Zabieg jest bardzo prosty i poradzą z nim sobie nawet amatorzy. Trzeba jednak przestrzegać konkretnych zasad.
Jeśli chcemy rozmnożyć anginkę, wybieramy zdrowy pęd. Fot.123RF/Piscel
W pierwszej kolejności wybieramy pęd geranium, który wygląda na zdrowy. Nie powinien mieć on na liściach przebarwień lub pogryzień. Wyłaniamy ten niezwiędnięty, jędrny i zielony. Odcinamy go ostrym, wcześniej zdezynfekowanym narzędziem. Powinien mieć od 10 do 15 cm długości.
Następnie odcięte sadzonki anginki pozostawiamy na co najmniej kilka godzin do przeschnięcia. Przez ten czas cięcie zabliźni się i zapobiegniemy przyszłemu gniciu. Pozbawiamy je też większości liści. Po oberwaniu najlepiej, żeby zostało około 3 listków.
Tak przygotowane sadzonki geranium wsadzamy do pojemników z wilgotnym podłożem. Pędy powinny znajdować się w takiej odległości od siebie, aby nie dotykały się liśćmi. Można je także wsadzić do wody.
Pielęgnacja anginki po posadzeniu
Sadzonki anginki po wsadzeniu można przykryć pojemnikiem lub folią. Taki zabieg sprawi, że przestrzeń rośliny będzie ciepła i wilgotna. Należy jednak pamiętać o jej regularnym wietrzeniu, aby nie doszło do rozwoju chorób grzybowych.
Anginki wsadzone do gleby podlewamy tak, aby podłoże było stale wilgotne. Wodę najlepiej nalewać do podstawki doniczki. Jeśli pęd był umieszczony w pojemniku z wodą, to płyn należy wymieniać co kilka dni.
Taka pielęgnacja geranium pozwoli na ukorzenienie się sadzonek. Powinno to nastąpić po około 3 lub 4 tygodniach. Po tym czasie można je przesadzić do większych pojemników.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zimowanie pelargonii i begonii. Jak najlepiej to zrobić, by przetrwały do wiosny?
Jak jesienią rozmnażać pelargonie? Pobieranie sadzonek
Pelargonie kwitną do przymrozków. Mam na to dwa super patenty, sprawdzają się od lat