Porady ogrodnicze

Wybieramy nożyce do przycinania żywopłotu z akumulatorem

Krzewy na żywopłot zazwyczaj cechują się bardzo szybkim przyrostem rocznym. Dlatego niektóre gatunki wymagają nawet kilkukrotnego przycinania pędów w ciągu roku. Ręczne strzyżenie i formowanie żywopłotu może być bardzo męczącą czynnością, dlatego warto rozważyć zakup akumulatorowych nożyc.

Wybieramy nożyce do przycinania żywopłotu z akumulatorem
fot. 123RF/PICSEL

Rodzaje nożyc

Akumulatorowa kosa do żywopłotu to świetne rozwiązanie dla osób, które muszą uporać się z przycięciem sporej ilości krzewów, a przy tym nie lubią żadnych ograniczeń. Jest to kompromis pomiędzy kosami elektrycznymi, ale nie zmusza on nas do posiadania w pobliżu żywopłotu źródła zasilania energii elektrycznej. Minusem są ograniczenia czasowe naładowanego w pełni akumulatora. Rzeczywiście w porównaniu do spalinowych nożyc, pozwalają na przycięcie dużo mniejszej powierzchni. Jednak na niedużych działkach akumulatorowe nożyce do żywopłotu okażą się w zupełności wystarczającymi narzędziami.

Oprócz akumulatorowych sekatorów do żywopłotu wymienić możemy również:

- Spalinowe nożyce do żywopłotu – dedykowane są dla właścicieli pokaźnych areałów krzewów lub drzew wymagających regularnego przycinania. Spalinowe kosy wyróżniają się większą mocą silnika, dlatego poradzą sobie również z grubszymi pędami i gałęziami. Zaletą takiego urządzenia jest możliwość korzystania nawet przy cięciu wilgotnych krzewów. Sprzęt wyróżnia się już większą wagą, przez co operowanie spalinową kosą wymaga większej ilości siły.

- Elektryczne nożyce do żywopłotu – wymagają podłączenia do źródła zasilania energii elektrycznej. Dlatego sprawdzą się przy niedużych i średnich działkach, obsadzonych żywopłotami w pobliżu domu lub budynku gospodarczego. Elektryczne nożyce do żywopłotu są ciche podczas pracy, a także nie wytwarzają spalin.

- Ręczne nożyce do żywopłotu – jest to najpopularniejsze narzędzie sprawdzające się głównie przy niedużych lub niskich żywopłotach, a także ozdobnych nasadzeniach. Ich zaletą jest bardzo niska cena, a także łatwa dostępność praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Warto zdecydować się na ręczne nożyce do żywopłotu przy gatunkach krzewów, które wystarczy przyciąć raz w roku lub nawet raz na dwa sezony. Sprawdź także inne porady dotyczące sadzenia żywopłotu w tym miejscu.

Przeczytaj: Jak przycinać żywopłot liściasty?

Porady przedzakupowe

Wybierając sekator akumulatorowy, powinniśmy jak najlepiej dopasować parametry sprzętu do naszych potrzeb. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc akumulatora, która najczęściej wynosi maksymalnie 100 W. Tańsze urządzenia będą posiadały akumulatory o niższej mocy, co przełoży się również na krótszy czas pracy. Wysokiej jakości akumulatorowa piła do żywopłotu przy całkowicie naładowanej baterii, pozwala na niespełna godzinną pracę w ogrodzie.

Jeżeli krzewy na żywopłot posiadają dużą wysokość, to warto zdecydować się na sekator akumulatorowy z wysięgnikiem. W ten sposób znacznie ułatwimy sobie pracę, nie musząc korzystać z drabiny. Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę kupując akumulatorowe nożyce do żywopłotu, jest długość listew tnących. Najczęściej przy tego typu urządzeniach, długość listwy tnącej wynosi od 25 do 40 cm. Im jest ona mniejsza, tym łatwiej będzie nam uporać się z precyzyjnym formowaniem żywopłotu. Jeżeli jednak krzewy na żywopłot są dość szeroko obsadzone, warto wyposażyć się w piłę o długim ostrzu.

Wyjątkową cechą akumulatorowych sekatorów jest możliwość wymiany ostrza. Oprócz standardowego ostrza pozwalającego na cięcie każdego krzewu, np. żywopłot z cisu, w zestawach u niektórych producentów dołączone są specjalne ostrza do cięcia trawy. Dlatego, jeżeli zależy nam na uniwersalnym urządzeniu, akumulatorowa piła do żywopłotu z wymiennym ostrzem będzie optymalną propozycją.

fot. 123RF/PICSEL

Akumulatorowa kosa do żywopłotu musi zapewnić nam bezpieczeństwo podczas pracy. Zazwyczaj takie urządzenia wyposażone są między innymi w gumowe zakończenie na ostrzu, czy też osłonę. Warto zwrócić uwagę na to, czy akumulatorowa piła do żywopłotu jest ciężka, czy może jednak praktycznie jej nie odczujemy podczas kilkudziesięciominutowej pracy. Jeżeli masz możliwość przymierzenia nożyc do cięcia żywopłotu, łatwo ocenisz, czy uchwyt do trzymania urządzenia jest wygodny oraz ergonomiczny.

Przykładowe ceny

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu są dużo tańsze w porównaniu do spalinowych nożyc. Dobrze jest mieć rozeznanie, ile zapłacimy za sprzęt proponowany przez różnych producentów, a także jak wygląda porównanie cenowe do sekatorów innego typu. Oczywiście poniższe ceny należy traktować jako orientacyjne.

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny akumulatorowych nożyc do cięcia żywopłotu:

Sekator akumulatorowy tnący krzewy na żywopłot Meec 18 V 510 mm

169,00 zł

Akumulatorowa kosa do żywopłotu RHTI84513 18V Li-lon 1,3 Ah 450 mm

479,00 zł

Akumulatorowa kosa do żywopłotu AHS 55-20 LI, Bosch

598,00 zł

Akumulatorowa piła do żywopłotu na wysięgniku 18 V 41 cm, Erbauer

518,00 zł

Elektryczne nożyce do żywopłotu AHS 480-16, Bosch

248,00 zł

Elektryczne nożyce do żywopłotu MacAllister 520 W 50 cm

168,00 zł

Nożyce elektryczne do żywopłotu 450 W

89,98 zł

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.